Żółta Turnia – jak ją zdobyć?

Od dość długiego czasu Żółta Turnia pozostaje całkowicie niedostępna. Warto jednak udać się w rejony Czarnego Stawu Gąsienicowego, Zadniego Upłazu lub Wielkiej Kopki dla malowniczych widoków na Tatry. Sprawdź, dokąd warto się wybrać!
żółta turnia

Od lat nie ma żadnej możliwości, by w pełni legalnie wejść na wierzchołek Żółtej Turni – TPN zlikwidował szlak wiodący na górę, wykreślił również ten rejon z listy obszarów, w których dozwolona jest wspinaczka. Być może w bliżej nieokreślonej przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. Warto śledzić oficjalną stronę internetową oraz media społecznościowe Tatrzańskiego Parku Narodowego. Masyw, w którym znajduje się Żółta Turnia, oddziela Dolinę Pańszczycy od Doliny Gąsienicowej w Tatrach Wysokich. Stanowi północną odnogę grani, która odchodzi od Skrajnego Granatu i Wielkiej Orlej Turniczki – szczytów w przebiegu Orlej Perci.

Żółta Turnia w Tatrach Wysokich – wysokość, budowa, zdobywcy

Żółta Turnia w Tatrach Wysokich
Fot. Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zdecydowana większość źródeł podaje, że wierzchołek góry znajduje się na poziomie 2087 m n.p.m. Są jednak całkiem wiarygodne i praktyczne mapy ze znacznie mniejszymi wartościami. Według nich wysokość bezwzględna Żółtej Turni to 2047 metrów. Tatrzański grzbiet budują skały plutoniczne i osadowe, głównie piaskowce kwarcytyczne – jego charakterystyczny kształt przypomina piramidę. Jego stoki opadają Zadnim Upłazem w kierunku lasów nad Pańszczyckim i Żółtym Potokiem, które wpadają do Suchej Wody Gąsienicowej. Zbocza góry porasta kosodrzewina, kosówka i pojedyncze limby, a w szczytowych partiach dominują porosty o wyróżniającej się barwie.

Historia i zdobywcy szczytu

Żółta Turnia zawdzięcza swoją nazwę rozległym stanowiskom cytrynika jaskrawego, nazywanego także wielosporkiem. To grzyby, choć z uwagi na daleko idącą symbiozę z glonami zalicza się je do porostów. Na wierzchołku wyróżnia się także niewielka turniczka, zwana Żółtą Igłą – w 1931 r. PIM zainstalował tutaj urządzenie do pomiaru opadów w Tatrach. W bezpośrednim sąsiedztwie szczytu leży Żółta Przełęcz, która oddziela go od Wierchu pod Fajki (2135 m n.p.m.) Po tym obszarze również nie wolno się poruszać. Pierwszymi znanymi zdobywcami Żółtej Turni są:

  • latem, w 1864 r.:
  • Maksymylian Nowicki;
  • Jędrzej Wala (starszy);
  • zimą, 15.02.1908 r.:
  • Mieczysław Karłowicz;
  • Roman Kordys.
Zobacz też:  Kopa Kondracka, szczyt Czerwonych Wierchów

Czy wejście na Żółtą Turnię jest możliwe?

Czy wejście na Żółtą Turnię jest możliwe
Fot. Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0

W przeszłości często prowadzono tutaj zajęcia instruktażowe ze wspinaczki górskiej. Dawne drogi wspinaczkowe przechodziły przez Dubrawiska, Zadni Upłaz oraz Żółty Żleb (czasami mylnie nazywany Pańszczyckim Żlebem). Jeszcze wcześniej zlikwidowano czarny szlak turystyczny na północnej grani Skrajnego Granatu (2225 m n.p.m.). Jak widzisz, obecnie szlaki są zamknięte, więc wejście jest zabronione.

Pomimo obowiązujących zakazów nie brakuje turystów, którzy wchodzą na górę dawnymi drogami. W internecie bez problemu znajdziesz szczegółowe relacje, opatrzone licznymi zdjęciami z Żółtej Turni – nie idź jednak w ich ślady! Niekoniecznie z uwagi na ryzyko otrzymania mandatu, ale przede wszystkim z szacunku dla zasobów przyrodniczych w Tatrach.

Turystyczne trasy wokół Żółtej Turni i Żółtej Przełęczy. Gdzie wolno wchodzić?

Turystyczne trasy wokół Żółtej Turni i Żółtej Przełęczy
Fot. Hanc Tomasz via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jest wiele pięknych miejsc, które można odwiedzać podczas wycieczki do Zakopanego lub innej górskiej miejscowości. Proponujemy scenariusz wyprawy, podczas której obejrzysz Żółtą Turnię dokładnie z każdej strony. Punktem wyjściowym i końcowym będzie Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej – całość liczy 12 km. To trasa do przejścia w ok. 8,5–10,5 godziny.

  1. Najpierw idź żółtym szlakiem przez Las Gąsienicowy.
  2. Dalej podążaj tą samą drogą nad Czerwony Staw Gąsienicowy i pod Wielką Kopkę.
  3. Teren wznosi się na Zadnie Usypy, za którymi czeka podejście na Krzyżne (2112 m n.p.m.).
  4. Można iść Orlą Percią (szlak czerwony) za Czarnego Mniszka (2178 m n.p.m.) lub zdecydować się na wcześniejsze zejście żółtą ścieżką ze Skrajnego Granatu nad Czarny Staw Gąsienicowy.
  5. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, czeka cię zejście Żlebem Kulczyńskiego i Kozią Dolinką (trasa czarna, zielona i żółta) w okolice Zmarzłego Stawu Gąsienicowego.
  6. Ostatni etap to powrót do Murowańca niebieskim szlakiem przez Dolinę Gąsienicową.
Zobacz też:  Żabi Koń, czyli jedna z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych w Tatrach

Może wejdziesz na Krzyżne lub Skrajny Granat? Przygotuj się na wycieczkę w Tatry!

Jeśli zamierzasz trzymać się szlaków i uzupełniać swój album fotograficzny o kolejne górskie widokówki, przydadzą ci się odpowiednie buty turystyczne, najlepiej typu trekkingowego. Sztywniejsza podeszwa i wzmocniona cholewka zmniejszą ryzyko skręcenia nogi na licznych nierównościach terenu. Amatorzy taternictwa i wchodzenia po skałkach powinni szczególnie zatroszczyć się o kask i sprzęt do asekuracji wspinaczki. Zimą niezbędne będą raki, bo inaczej stąpanie nawet po cienkiej warstwie lodu skończy się upadkiem. Wszyscy turyści, którzy wybierają się pod Żółtą Turnię, powinni zadbać o dopasowanie odzieży wierzchniej do warunków atmosferycznych i zmiennej pogody. W Decathlonie kupisz także:

  • plecaki turystyczne i trekkingowe;
  • stuptuty;
  • akcesoria i impregnaty do obuwia;
  • lornetki;
  • akcesoria podróżne.

Skoro Żółta Turnia jest niedostępna dla turystów i wspinaczy, dzieje się tak z ważnego powodu. Otwarte szlaki przez doliny i górskie grzbiety w Tatrach dostarczają wystarczająco dużo wrażeń. To samo dotyczy dróg wspinaczkowych. Nie zachowuj się nieodpowiedzialnie i nie szukaj nowych doznań tam, gdzie nie powinno się tego robić.

Fot. główne: Autor Krzysztof Dudzi via wikipedia, Creative Commons Attribution 3.0 Unported


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts