Babia Góra, nazywana też m.in. Diablakiem, to najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, który wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. Jest zatem, oczywiście poza szczytami tatrzańskimi, najwyższym szczytem w Polsce. Wiążą się z nim liczne legendy ludowe. To przestrzeń tajemnicza, nieprzewidywalna, która kusi i rozpala wyobraźnię. Każdy, kto raz wejdzie na Babią Górę, zapragnie zdobyć ją ponownie. Szczególnie kuszącą propozycją jest wyprawa zimowa, która wiąże się ze znacznie większym poziomem trudności niż wycieczka w sezonie letnim, ale jednocześnie niesie za sobą wiele zalet. Jak się do niej przygotować? Sprawdź!
Babia Góra zimą – dlaczego tak kusi?
Babia Góra kusi miłośników przyrody i górskich przygód niezależnie od pory roku. Niemniej to właśnie zimą przyciąga niczym niewidzialny magnes, oferując wrażenia, których nie sposób wyrazić słowami. Dzieje się tak być może dlatego, że skryta pod warstwą mroźnego puchu wydaje się jeszcze bardziej niedostępna, kapryśna i nieprzewidywalna, stanowiąc wyzwanie dla najbardziej wytrwałych śmiałków. Nie jest jednak całkiem bezlitosna i niewdzięczna. W zamian za trud włożony w wyprawę oferuje ciszę, spokój, możliwość pokonywania własnych barier, przełamywania lęków i… lekcję pokory wobec potęgi natury! Najbardziej zdeterminowanym pozwala stanąć na szczycie i cieszyć się m.in. bajeczną panoramą Tatr.
Babia Góra zimą – dostępne szlaki
Babia Góra (inaczej Diablak, Kapryśnica lub Matka Niepogód) należąca do masywu Białej Góry, otoczona rozległym Babiogórskim Parkiem Narodowym, jest szczytem, na który prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych. Najbardziej popularne z nich to:
- oznaczony kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki prowadzący od niedużej polany Markowe Szczawiny (znajduje się na niej schronisko PTTK) przez Przełęcz Brona. Przejście zajmuje około 1:30 h, choć zimą na pewno będzie trwać dłużej;
- oznaczony kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki prowadzący z Przełęczy Krowiarki (znajduje się tu płatny parking na przełęczy) kolejno przez Sokolicę (najniższy szczyt masywu Babiej Góry, o wysokości 1367 m n.p.m.), Kępę i Mały Garb Wyżni. Czas potrzebny na przejście to około 2:30 h;
- szlak oznaczony kolorem zielonym z Przełęczy Jałowieckiej przez Jałowcowy Garb, Małą Babią Górę i Przełęcz Brona. Czas przejścia szacuje się na nieco ponad 3 h;
- szlak oznaczony kolorem zielonym z miejscowości Kiczory przez Królową i Stańcową. Dla miłośników dłuższych wycieczek, bowiem przejście zajmuje ponad 4 h.
Zapamiętaj! Poza wyżej wymienionymi istnieje jeszcze jeden niesamowicie ciekawy, popularny szlak, który jednak w okresie zimowym jest zamknięty. To szlak żółty prowadzący z Markowych Szczawin przez tzw. Perć Akademików i Skręt Ratowników. Przejście nim zimą jest niemożliwe ze względu na realne zagrożenie lawinowe. W pozostałych porach roku stanowi świetną, ale bardzo wymagającą alternatywę dla „standardowych” dróg. To szlak jednokierunkowy, zabezpieczony łańcuchami i klamrami. Na trasie czeka na śmiałków m.in. wysoka na 8 metrów niemal pionowa ściana zwana Czarnym Dziobem.
Babia Góra zimą – bezpieczeństwo to podstawa
Pamiętaj o tym, że pycha kroczy przed upadkiem. Góry nie wybaczają błędów, nie znoszą zuchwałości i ignorancji. Niezależnie więc od tego, czy szczyt Babiej Góry lub jakikolwiek inny będzie twoim pierwszym czy setnym, zawsze przygotowuj się do wyprawy z należytą rozwagą. Kiedy zaś będziesz pokonywać kolejne metry szlaku, musisz wiedzieć, jak się zachować i… kiedy zawrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach?
Oto lista, którą powinien znać każdy, kto planuje wycieczkę w góry zimą.
- Ocena możliwości – jak obiektywnie ocenić własne możliwości i umiejętności? To trudne zadanie, ale nie niewykonalne. Skup się nie tylko na swoich zaletach, ale także na ograniczeniach. Zimowa wyprawa na jeden z najwyższych szczytów w Polsce nie jest dobrym pomysłem, jeśli nie masz na swoim koncie co najmniej kilku innych „górek”, w tym tych zdobytych właśnie zimą. Ważne jest to, aby stawiać wyzwania i wyznaczać ambitne cele, ale „ambitne” nie może być równoznaczne z „niebezpieczne”.
- Szczegółowy plan trasy – masz pewność, że Babia Góra zimą to coś, co cię nie przerasta? Opracuj więc szczegółowy plan wycieczki. Sprawdź, czy wybrana przez ciebie trasa nie będzie zamknięta w terminie, w którym się wybierasz w góry, czy nie są na niej prowadzone prace remontowe etc. Przygotuj „plan B”. Dowiedz się, czy możesz zmienić drogę w trakcie wędrówki. Nigdy nie zbaczaj ze szlaku i nie wybieraj innej drogi, jeśli nie wiesz, dokąd prowadzi. Pamiętaj, że najlepiej wyjść wcześnie rano. Jest to szczególnie ważne zimą, bowiem szybko się wtedy ściemnia.
- Prognoza pogody – sprawdź przewidywania pogodowe. Nie sugeruj się jednak wyłącznie prognozą w smartfonie – patrz w niebo! Jeśli pogoda nie dopisuje, zrezygnuj z wyjścia w góry. Jeżeli natomiast zmieni się diametralnie w trakcie wyprawy, czym prędzej schodź i poszukaj schronienia.
- Informacja – jeśli zatrzymujesz się na nocleg w hotelu czy pensjonacie, koniecznie zgłoś obsłudze, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. Jeżeli planujesz wycieczkę bez noclegu, poinformuj najbliższych o swoich zamiarach. To ważne, gdyż znacząco zwiększa szanse odnalezienia cię, jeśli dojdzie do wypadku i nie będziesz w stanie samodzielnie wezwać pomocy!
- Wyposażenie – zimowa wycieczka w góry to nie spacer deptakiem w centrum miasta. Teoretycznie każdy to wie, a mimo to wciąż tak wiele osób niewłaściwie przygotowuje się do wyjścia na szlak. Skompletuj odpowiednią odzież zimową, czapkę, komin, rękawiczki, solidne, wygodne buty i funkcjonalny plecak, które zostały stworzone z myślą o górskich wyprawach. Zaopatrz się w takie akcesoria jak m.in. mapa, kompas, latarka, czołówka, raki, kijki, czekan, kask górski, wytrzymały termos. Wszystkie te i wiele innych przydatnych akcesoriów znajdziesz w sklepach Decathlon.
Planujesz samotną wyprawę w góry Beskidu Żywieckiego? Bez wątpienia ma ona swój urok. Pozwala nabrać dystansu, wyciszyć się i cieszyć naturą. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę górskimi zmaganiami, postaraj się zorganizować wycieczkę z grupą bliskich, zaufanych osób. Czego potrzebujesz na wyprawę? Zadbaj o:
- wysokiej jakości zimową kurtkę turystyczną;
- ciepłe buty górskie;
- czapkę, komin, rękawiczki;
- plecak z nieprzemakalnym pokrowcem;
- termos na gorący napój;
- latarkę.
Wszystkie te i wiele innych akcesoriów znajdziesz w sklepach Decathlon.
Babia Góra – ciekawostki
Wiesz już, że Babia Góra nazywana jest m.in. Kapryśnicą i Matką Niepogód. Nie bez powodu, gdyż:
- zimą w wyższych partiach zdarzają się potężne zamiecie śnieżne;
- w wielu miejscach w tym w obrębie szlaków turystycznych istnieje duże zagrożenie lawinowe;
- wierzchołki całego masywu oraz przełęcze targane są silnymi wiatrami;
- latem szaleją wyjątkowo niebezpieczne burze;
- góra często znika w gęstych mgłach.
Pogoda na Babiej Górze potrafi zmienić się w zaledwie chwilę. Nieraz sprawiała, że wędrowcy błądzili wiele godzin, rozpaczliwie i na próżno próbując znaleźć szlak.
Podsumowanie
Babia Góra, zaliczana do Korony Gór Polski, to niezwykły szczyt słynący z wręcz magicznej atmosfery i kapryśnej pogody. Decydując się na jego zdobycie, zadbaj o dobre przygotowanie do wyprawy, bo to ono sprawia, że droga na wierzchołek jest znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza. Zimą rozważ szlak wiodący przez schronisko na Markowych Szczawinach, w którym ogrzejesz się i odpoczniesz przed dalszą wędrówką. Powodzenia! Mogą cię też zainteresować Tatry zimą.
Może Cię także zainteresować:
- Kurtka zimowa w góry – wymagania i parametry
- Przełęcz Sokola, czyli Góry Sowie bez tajemnic. To musisz wiedzieć!
- Babia Góra, czyli Diabelski Szczyt lub Diablak – jak na nią wejść?
- Góry w Afryce – wyprawa na Kilimandżaro i inne szczyty
- Pieniny zimą – przygotowanie, szlaki i atrakcje