Skopiec – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia

Skopiec został uznany za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich i jako wierzchołek o wysokości 724 m n.p.m. trafił do Korony Gór Polski. Dzięki kolejnym pomiarom ustalono właściwą wysokość Skopca na 718,6 m. Poznaj najlepszy szlak na Skopiec!
skopiec

Najkrótszy szlak na szczyt Skopiec prowadzi ze wsi Komarno, a dokładnie z rozdroża przy Przełęczy Komarnickiej (żółty szlak). Komarno położone jest kilkanaście kilometrów od Jeleniej Góry i bez trudu można się tam dostać zarówno samochodem, jak i autobusem ze wspomnianego miasta. Auto warto zostawić na bezpłatnym parkingu na obrzeżach Komarna. Co ciekawe, na Skopiec prowadzi nieoznakowana ścieżka. Punktem orientacyjnym jest sąsiednie wzniesienie Baraniec z charakterystyczną wieżą przekaźnikową. Parking od rozdroża dzieli około 300 metrów. Stamtąd można już rozpocząć wędrówkę na rzadko odwiedzany szczyt. Co warto zobaczyć w pobliżu?

Skopiec – najwyższy szczyt Gór Kaczawskich?

Skopiec widok
Fot: marek7400 via Wikipedia, CC BY 3.0

Dziś już wiadomo, ze to nie Skopiec jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich, ale Baraniec i Folwarczna. Jeśli jednak zależy ci na zdobyciu kolejnego wierzchołka należącego do Korony Gór Polski, musisz wejść właśnie na Skopiec, by przybić stempelek (w okolicy znajdziesz też Skalnik, Chełmiec i Waligórę). Czerwona skrzynka z pieczątką i fantami turystów wraz z tabliczką zawierającą nazwę wzniesienia znajduje się na szczycie Skopca. Zmierzając w kierunku szczytu, możesz podziwiać górskie widoki – widać stąd Karkonosze czy Rudy Janowickie.

Kolejny szczyt Korony Gór Polski masz w zasięgu ręki, jednak trzeba uważać, by nie pobłądzić, ponieważ szlak nie jest oznaczony. Niebieski szlak wiedzie prosto, a wejście na Skopiec znajduje się z jego lewej strony. Wchodząc w las, wypatruj żółtej strzałki wskazującej dalszą drogę. Na górze brak atrakcji, nie można też podziwiać widoków, ponieważ wierzchołek porasta las. Punkt widokowy znajduje się około 100 metrów od szczytu.

Zobacz też:  Skrajny Granat na szlaku Orlej Perci – jak dotrzeć na szczyt?

Przełęcz Komarnicka i rzeźba Droga w błękit

Podczas wędrówki przez Przełęcz Komarnicką turyści natrafiają na dziwną rzeźbę stworzoną na uschniętym drzewie czereśni. Powstała ona w 2013 roku, a jej autorką była Magdalena Osak, lokalna artystka. Konstrukcja ugina się pod ciężarem schodzonych butów, które są pozawieszane. Co więcej, fantów przybywa, ponieważ wielu turystów postanawia zostawić tu także swoją parę. Kolorowe buty wspinają się wprost do nieba, a dzieło pani Magdaleny nie bez przyczyny nazywa się Into The Blue.

Niebieski szlak na Skopiec z Radomierza

Na Skopiec w Górach Kaczawskich można dojść również niebieskim szlakiem z Radomierza lub z Łysej Góry. Trasy nie prowadzą wprost na szczyt, ale podprowadzają w jego pobliże. Czas dojścia w obu przypadkach to nieco ponad 2 godziny. Po wyruszeniu z Radomierza można przejść przez 3 kolejne szczyty, jakimi są – Dudziarz, Straconka i Leszczyniec. W samym Radomierzu warto zatrzymać się na chwilę i zwiedzić późnośredniowieczną dzwonnicę pozostałą po XIV-wiecznym kościele.

Wejście na Skopiec – jak się przygotować do wejścia na szczyt?

Skopiec zapisany został w KGP, dlatego co roku przybywają tu osoby zdobywające najwyższe szczyty polskich gór. Wejście na wzniesienie należące do Korony Gór Polski, a także Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich nie jest skomplikowane. Aby jednak nie nabawić się odcisków i raźno maszerować przez cały czas, warto zabrać ze sobą wygodne buty trekkingowe. W sklepach Decathlon znajdziesz modele przystosowane do górskich wędrówek, wykonane z oddychającej membrany, z wysoką cholewką i antypoślizgową podeszwą. Dobre buty to podstawa na każdym szlaku, nawet tym krótkim i łatwym. Pamiętaj także o tym, że góry bywają zdradliwe i zawsze trzeba być przygotowanym np. na nagłą zmianę pogody. Aby nie zmarznąć i nie zmoknąć, zabierz w drogę cieplejszą bluzę, kurtkę z kapturem czy wygodny polar.

Zobacz też:  Palenica pienińska – jedna z wielu, a mimo to wyjątkowa

Gdy już zdobędziesz kolejny szczyt Korony Gór Polskich

Skopiec hiker

Gdy już zdobędziesz pieczątkę do książeczki KGP, możesz przy okazji wspiąć się na bliźniaczy sąsiedni Baraniec lub Folwarczną, czyli wzniesienia nieco wyższe od Skopca. Warto również przejść przez wieś Komarno i zwiedzić zespół pałacowy z połowy XVII wieku, a także kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Kolejny przystanek na trasie możesz zrobić w Janowicach Wielkich, zaglądając koniecznie do tamtejszego pałacu.

Wycieczka na Skopiec może nie być zbyt atrakcyjna, jeśli szukasz nowych wrażeń i lubisz trudniejsze podejścia, jednak jest to ciekawy sposób na spędzenie wolnego dnia czy wyprawę z dziećmi. To okazja do dłuższego spaceru, podziwiania widoków i poznawania mniej obleganych zakątków kraju.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts