Czarny Szczyt – gdzie się znajduje? Informacje o trasach i wejściu

Czarny Szczyt, który położony jest w słowackiej części Tatr, nie przyciąga zainteresowania turystów. Mimo to można go uznać za bardzo interesujące wzniesienie – na pewno warto je poznać. Czy wyprawa w jego okolice to dobry pomysł?
czarny szczyt

Gdzie znajduje się Czarny Szczyt?

Czarny Szczyt jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w słowackich Tatrach Wysokich. Jego wysokość wynosi 2429, 2434 lub 2436 m n.p.m. Ulokowany jest pomiędzy Wyżnim Baranim Zwornikiem (masyw Baranich Rogów) a Kołowym Szczytem. Wśród otaczających go grani wyróżnia się ostrym wierzchołkiem, ale trzeba przyznać, że sąsiednie formacje nieco go przytłaczają.

Od masywu Baranich Rogów oddziela go Przełęcz Stolarczyka oraz Papirusowe Turnie. Natomiast u stóp Czarnego Szczytu leżą tatrzańskie doliny: Dzika, Czarna Jaworowa oraz Jastrzębia.

położenie Czarnego Szczytu wśród innych szczytów
Autor zdjęcia: Rafik k, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Historia eksplorowania Czarnego Szczytu

Masyw Czarnego Szczytu był eksplorowany przez myśliwych i poszukiwaczy złota już w XVIII wieku. Jego nazwa, która pojawia się w przewodnikach od końca XIX wieku, nawiązuje do barwy skał oraz pobliskiej Doliny Czarnej Jaworowej. Pierwsze udokumentowane wejścia turystyczne datowane są na koniec XIX wieku, co świadczy o długiej historii zdobywania tego wyjątkowego miejsca.

Pierwsze udokumentowane letnie wejście miało miejsce 24 lipca 1898 r., a dokonali go Karol Englisch, Antonina Englisch oraz Johann Hunsdorfer senior. Natomiast zimowym wejściem jako pierwsi wsławili się Tibold Kregczy i Lajos Rokfalusy 28 grudnia 1911 r.

Szlaki turystyczne na Czarny Szczyt

Ze względu na charakterystyczne ściany, od których opadają wysokie urwiska, Czarny Szczyt nie jest udostępniony dla typowego ruchu turystycznego. Wejście na wierzchołek wymaga dobrej znajomości terenu oraz odpowiedniego przygotowania. Brak znakowanych szlaków turystycznych sprawia, że wejście na szczyt jest możliwe jedynie dla doświadczonych taterników. Najpopularniejsze drogi wiodą z Przełęczy Stolarczyka, przez Czarny Bańdzioch czy Dolinę Jastrzębią.

Zobacz też:  Beskid – szczyt w Tatrach Zachodnich. Jak do niego dotrzeć z Kasprowego Wierchu?

Na Czarny Szczyt wiedzie wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, prowadzących przez malownicze ściany i grzbiety. Wspinacze cenią sobie lite skały i wyzwania techniczne, które na nich czekają. Najczęściej wybierane trasy to te prowadzące z Doliny Dzikiej czy przez Papirusową Przełączkę.

Jak wejść na Czarny Szczyt?

Turyści, którzy mimo braku znakowanych szlaków, będą chcieli zdobyć Czarny Szczyt, muszą pamiętać o jednej kwestii. Można to zrobić tylko w towarzystwie licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego. Obejście tego przepisu jest zarówno nielegalne, jak i niebezpieczne.

Czarny Szczyt widziany znad Zielonego Stawu
Autor zdjęcia: Krzysztof Dudzik, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Dlatego też osoby, które nigdy nie próbowały takich wypraw, powinny pozostać na oznakowanych trasach, dopasowanych od swoich umiejętności oraz kondycji. Przypominamy, że góry nie wybaczają błędów, o czym przekonało się już wielu – nie tylko amatorów, ale i zawodowych wspinaczy.

Bezpieczne wyjście w góry – o tym pamiętaj!

Przygotowanie do wyjścia w góry wymaga starannego planowania i przemyślenia. Kluczowe jest sprawdzenie prognozy pogody i warunków na szlakach, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z aurą czy trudnościami terenowymi. Ważne jest, aby wybrać trasę adekwatną do swoich umiejętności i kondycji fizycznej, a także informować o niej bliskich, a także podać przewidywany czas powrotu. 

Niezbędne jest odpowiednie ubranie – warstwowe, dostosowane do warunków atmosferycznych – oraz solidne, przyczepne buty górskie. Nie można zapominać o zabraniu wystarczającej ilości wody, energetycznych przekąsek, apteczki pierwszej pomocy, mapy lub GPS, latarki, a w razie potrzeby również o kijach trekkingowych. Pamiętaj również o ochronie przed słońcem – kremie z filtrem UV, okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Większość tych rzeczy kupisz w sklepie Decathlon.

Warto dbać bezpieczeństwo nie tylko wspinając się na Czarny Szczyt, ale nawet podczas zwykłej górskiej wycieczki.

Fot. główna: Rafik k, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Wejście na Rysy od strony słowackiej – propozycja dla mniej doświadczonych
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts