Mięguszowiecki Szczyt Czarny – jaki jest najłatwiejszy szlak?

Mięguszowiecki Szczyt Czarny jest bardzo często odwiedzany przez turystów. Góra ta jest dosyć wysoka, co sprawia, że oferuje bardzo ładne widoki. Najlepsza droga nie jest długa, dlatego warto wybrać się w to miejsce. Zobacz, czemu jeszcze warto odwiedzić Mięguszowiecki Szczyt Czarny!
mięguszowiecki szczyt czarny

Na Mięguszowiecki Szczyt Czarny nie prowadzą szlaki turystyczne, jednak wielu doświadczonych turystów udaje się tutaj, aby wejść na ten szczyt. Mięguszowiecki Szczyt Czarny jest jednym z najpopularniejszych pozaszlakowych miejsc, w jakie wybierają się turyści. Najłatwiejsza trasa nie jest bardzo wymagająca, a w dodatku względnie krótka. Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego warto udać się w to miejsce, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Mięguszowiecki Szczyt Czarny – co warto wiedzieć?

Mięguszowiecki Szczyt Czarny widok
Fot.: Jerzy Opioła via WIkipedia, CC BY-SA 4.0

Mięguszowiecki Szczyt Czarny znajduje się w Tatrach Wysokich na granicy polsko-słowackiej. Szczyt ten mierzy 2410 m n.p.m. Jest to więc czwarty co do wielkości wierzchołek Polski. Mięguszowieckie Szczyty są trzy. Nad Morskim Okiem wznosi się Mięguszowiecki Szczyt, a dalej na wschód znajduje się jeszcze Mięguszowiecki Szczyt Pośredni. Mięguszowiecki Szczyt jest wyższy od Mięgusza Czarnego, zaś Szczyt Pośredni jest niższy. Mięguszowiecki Szczyt Czarny góruje nad Czarnym Stawem pod Rysami. Od jego strony północnej znajduje się Przełęcz pod Chłopkiem, na południu zaś Czarnostawiańska Przełęcz.

Na sam szczyt nie wiodą żadne szlaki turystyczne, mimo to jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów. Można uprawiać tu taternictwo, więc wejście na niego jest w pełni zgodne z prawem. Należy jednak pamiętać, że wchodzić trzeba od strony polskiej lub granią wzdłuż granicy. Najłatwiejsza trasa prowadzi przez Przełęcz pod Chłopkiem, która znajduje się po stronie słowackiej. Przepisy Słowacji nie pozwalają na przejście tą trasą, ale uznawana jest ona za drogę przygraniczną, więc nie powinieneś ponieść większych konsekwencji podczas takiej wycieczki.

Zobacz też:  Ślęża – informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Przyroda Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego

Przyroda w tym regionie jest dosyć osobliwa jak na Tatry Wysokie. Oprócz roślin typowych dla granitowego podłoża znajdują się tutaj także rośliny wapieniolubne. Dlatego też miejsce to było obiektem badań V Międzynarodowej Wycieczki Fitogeograficznej. Jej przewodniczący, Bogumił Pawłowski, mówił, że flora Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego jest jedną z najbogatszych na wysokich wierzchołkach tatr. Wynika to z rozpadu skał i dobrego nawodnienia, czyli rzeczy, które sprzyjają rozwojowi roślin wapieniolubnych. Na Mięguszowieckim Szczycie Czarnym można znaleźć ponad 70 gatunków roślina kwiatowych. Są wśród nich bardzo rzadkie w Polsce warzucha tatrzańska i skalnica odgiętolistna.

Mięguszowiecki Szczyt Czarny z Przełęczy pod Chłopkiem

Szlak na Przełęcz pod Chłopkiem uznawany jest za jeden z najtrudniejszych w polskich Tatrach. Oznakowany jest on na zielono. Czas przejścia to około 2,5 godziny. W czasie przejścia trafisz na Kazalnicę Mięguszowiecką. Jest to potężna i groźna ściana odchodząca od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego. Większość doświadczonych wspinaczy zna to miejsce. Północno-wschodnia ściana Kazalnicy opada pionowo do Czarnego Stawu. Kazalnica jest silnie związana z historią polskiego taternictwa. Przez wiele lat dokonywano prób jej zdobycia, ostatecznie udało się to zrobić latem 1942 roku. Obecnie zdobycie Kazalnicy jest marzeniem wielu taterników. Kazalnica stała się symbolem trudnej do zdobycia skały. Obecnie na jej wierzchołek można dostać się znakowanym szlakiem. Droga ta nie jest jednak łatwa. Po przejściu Kazalnicy można iść dalej w kierunku Mięguszowiecki Szczytu Czarnego.

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem położona jest na wysokości 2308 m na granicy Polski i Słowacji. Dzieli ona Mięguszowiecki Szczyt Czarny oraz Mięguszowiecki Szczyt Pośredni. Jej nazwa pochodzi od widocznej z daleka sterczącej turni na zboczu wschodnim przełęczy zwanej Chłopkiem. Jest to najwyżej położona przełęcz na terenie Polski, na którą wiedzie szlak turystyczny. Turysta, który chce zdobyć Mięguszowiecki Szczyt Czarny, może skorzystać z przejścia przez Przełęcz pod Chłopkiem. Należy jednak pamiętać, że jest to raczej wędrówka dla doświadczonych, początkujący mogą mieć z nią duże problemy.

Zobacz też:  Wielka Przehyba – szlaki i ciekawostki turystyczne. Zaplanuj wędrówkę!

Wybierając tę trasę, można podziwiać wspaniałe widoki na Morskie Oko oraz Czarny Staw. Widać z niej również stronę słowacką, po której zobaczysz Wielki Staw Hińczowy. Warto dodać, że to w tym miejscu rozgrywa się powieść Stanisława Witkiewicza „Na przełęczy”. Stąd też wyruszają taternicy, którzy chcą zdobyć Mięguszowiecki Szczyt Wielki. Idąc na w stronę południowo-wschodnią, zobaczysz wiele rumowisk oraz półek skalnych.

Wejście na Mięguszowiecki Szczyt Czarny 

Mięguszowiecki Szczyt Czarny nie jest oznakowany żadnym szlakiem. Sama trasa jest jednak dosyć prosta i nie wymaga narzędzi do wspinaczki, warto jednak zabrać ze sobą kask. Sam Mięguszowiecki Szczyt Czarny ma dwa wierzchołki, północny oraz południowy. Ich wysokość różni się o 2 metry. Wyższym wierzchołkiem jest ten znajdujący się na północy. Na pierwszy rzut oka trudno jednak stwierdzić, który z wierzchołków jest większy, więc warto zaliczyć oba. Z wierzchołka rozciąga się wspaniały widok, ale trzeba uważać, ponieważ wieje tutaj mocny wiatr. W oddali widać Mięguszowiecki Szczyt Wielki. Turysta może też podziwiać Rysy oraz Orlą Perć. Należy pamiętać, żeby schodzić ze szczytu bardzo uważnie.

Wejście na Mięguszowiecki Szczyt Czarny – jakiego sprzętu możesz potrzebować?

Mięguszowiecki Szczyt Czarny turysta
Fot.: Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Każdy miłośnik zdobywania górskich szczytów wie, że należy się do tego odpowiednio przygotować. Jest to niezależne od trudności danej góry. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie. Wygodne buty to jedna z najważniejszych rzeczy podczas chodzenia po górach. Zapewniają one ochronę przed kontuzjami podczas przemierzania trudnych warunków górskich. Duża ich zaletą jest to, że mogą być wykorzystywane także w trakcie łatwiejszych wędrówek. Dobrze dobierz buty i zwróć uwagę na to, czy dobrze stabilizują stopę. Powinieneś również zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania. Dodatkowo warto kupić pojemny plecak, w którym będziesz trzymał najpotrzebniejsze akcesoria. Wszystkie powyższe rzeczy znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakości sprzęt dla miłośników chodzenia po górskich szlakach.

Zobacz też:  Mulhacén - poznaj jego wysokość! Czy łatwo go zdobyć?

Wejście na Mięguszowiecki Szczyt Czarny nie jest trudne dla osoby doświadczonej. Może ono jednak sprawić kłopoty początkującym, dlatego powinni oni zacząć od łatwiejszych szczytów, a dopiero później odwiedzić to miejsce.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts