Dolina Białego z Zakopanego – krótki spacer do źródeł ciszy

Spośród wszystkich tatrzańskich dolin i dolinek, Dolina Białego ma wszystko, czego szuka turysta. Jest urokliwa, przecina ją szumiący potok, a od tętniącego życiem Zakopanego i Wielkiej Kroki dzieli ją niespełna kilometr. To wprost idealne miejsce na kojący spacer lub pierwszą wędrówkę na Drogę nad Reglami.
Dolina Białego

Dolina Białego o całkowitej długości raptem 2,5 km zwraca uwagę swoją wąską, głęboko wciętą budową i krasowym charakterem. Powstała w trzech rodzajach skał osadowych (łupkach, dolomitach, wapieniach). Przechodząc nią, z pewnością dostrzeżesz liczne, wyraźnie rysujące się skałki, nieduże wodospadziki, a gdzieniegdzie i kotły eworsyjne powstałe na skutek dynamicznego spadku Białego Potoku. Dla jednych Dolina Białego sama w sobie stanowi cel wycieczki. Można tu usiąść i w malowniczym środowisku zachwycać się tatrzańskimi pejzażami. Inni skorzystają z jej urokliwych zakamarków, aby zatrzymać się na chwilę, napić i posilić przed dalszą częścią wędrówki.

Malownicza dolina reglowa u bram Zakopanego – poznaj walory Doliny Białego

Dolina Białego zdjęcie

Znawcy przyrody dostrzegą zapewne, że na dolinę pada cień rzucany przez Giewont. To sprawiło, że wytworzył się tam surowy mikroklimat. To z kolei wpłynęło na obniżenie pięter roślinności o około 150 m. Bogactwo tutejszej flory oraz fauny, żyjącej na obszarze tuż obok skrajnie zantropogenizowanego terenu miejskiego, od 1954 roku jest poddane ścisłej ochronie. Z uwagi na liczbę turystów, która odwiedza Dolinę Białego w ciągu całego roku, taka forma restrykcji była konieczna, aby zachować biologiczne walory tego niezwykłego miejsca.

Na pierwszy rzut oka dostrzeżesz na jej zboczach wyraźną dominację świerków, jodeł oraz buków. Jednak znajdują się tutaj także najniżej położone stanowiska kosodrzewiny (jeśli to Cię ciekawi, koniecznie dowiedz się więcej o tamtejszym tzw. fenomenie Sarniej Skały!). Jeżeli interesuje Cię bioróżnorodność reglowa, przed rozpoczęciem wędrówki przez Dolinę Białego odwiedź jeden z punktów obsługi turystów Tatrzańskiego PN. Kupisz w nich specjalny miniprzewodnik, z którego pomocą odkryjesz wiele ciekawostek związanych z tym obszarem oraz wykonasz specjalne zadania. Te z pewnością ożywią Twoją wędrówkę i dodadzą jej praktycznego, ale i naukowego charakteru.

Zobacz też:  Rumunia – Góry Fogaraskie mają turystom wiele do zaoferowania! Sprawdź informacje na ich temat!

Wodospady i inne atrakcje turystyczne – poznaj listę 11 perełek Doliny Białego

Od 2013 roku na drodze przez dolinę, którą niezależnie od pory roku przemierzają rzesze turystów, istnieją specjalnie wyznaczone punkty przystankowe. Wskazał je profesor Sokołowski, który zabiegał o utworzenie w tym rejonie obszaru ścisłej ochrony wyjątkowych wartości przyrodniczo-krajoznawczych Tatr. Wyznaczone z pomocą ponumerowanych słupków punkty, dokładnie opisane w przewodniku stworzonym na potrzeby projektu ochrony przyrody tego miejsca, dotyczą nie tylko unikatowych elementów fauny i flory, lecz także przyrody nieożywionej np. formacji skalnych.

Tak oto możesz przespacerować się Doliną w sposób znacznie bardziej świadomy, poznając jej rzeczywiste walory oraz ucząc się, dlaczego restrykcyjna ochrona jest tu po prostu niezbędna. Jednak warto potraktować to również jako dobrą zabawę w odkrywcę, zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz się tu z dziećmi. Wspólnie rozwiążecie tajemnicę Białego Potoku, wskazując kotły wirowe na jego dnie czy np. poznacie historię wydobywania z tamtejszych sztolni rudy uranu (wówczas dolina była zamknięta dla turystów i naprawdę pilnie strzeżona). Od Was tylko zależy, czy wędrówkę szlakiem ciekawostek naukowych zakończycie w wąwozie krasowym Doliny, czy też udacie się wyżej, na Czerwoną Przełęcz i dalej ku Sarniej Skale z zapierającym dech widokiem na północne urwiska Giewontu.

Za bramą Tatr – przygotuj się na szlak zacienionym wąwozem

Każdy, kto choć raz przeszedł się Doliną Białego (szczególnie wtedy, gdy nie było w niej tłumu turystów) zgodzi się, że jest to niewątpliwie urokliwe i bardzo malownicze miejsce na mapie tatrzańskich dolin reglowych. Wejście na szlak należy poprzedzić kupnem biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przygotuj się na ten wydatek i wcześniej sprawdź ceny na stronie internetowej TPN. Standardowo koszt wejścia wynosi:

  • 8 zł dla biletu normalnego, jednodniowego;
  • 4 zł dla biletu ulgowego, jednodniowego;
  • 40 zł dla biletu normalnego, siedmiodniowego;
  • 20 zł dla bilet ulgowego, siedmiodniowego.
Zobacz też:  Góry Izerskie – najpiękniejsze szczyty i szlaki turystyczne

Po dokonaniu zakupu (warto też rozważyć kupienie biletu postojowego z wyprzedzeniem oraz rezerwację miejsca dla samochodu, zwłaszcza w sezonie wysokim) możesz spokojnie poruszać się wyznaczonymi szlakami w obrębie Parku. Pamiętaj tylko, jeśli kupowałeś wejściówkę online, żeby mieć przy sobie wersję drukowaną dokumentu lub zapis pdf na urządzeniu mobilnym. To może uratować Cię przed koniecznością uiszczenia dodatkowej kary w czasie niespodziewanej kontroli (tak, to nie żart, one naprawdę się zdarzają!).

Doliną Białego od Zakopanego dalej w góry – sprawdź dostępne szlaki i czas przejścia

dolina białego trasa
Fot.: Krzysztof Dudzik (User:ToSter) via Wikipedia, CC BY 3.0

Jeżeli zamierzasz przejść się Doliną od wejścia do jej piętra górnego, wybierz szlak żółty. Poprowadzi Cię on wzdłuż Białego Potoku aż to Ścieżki nad Reglami. Trasa ta mierzy 2,6 km, a jej pokonanie powinno zająć Ci około 1 godzinę i 15 minut. Ciekawym wariantem wycieczki będzie wydłużenie wędrówki aż do Sarniej Skały. Wówczas musisz pokonać 3,3 km. Szacowany czas przejścia dla tego dystansu to 1 godzina i 45 minut.

Dla osób niezmotoryzowanych oraz dla tych, których nie odstrasza konieczność spaceru po Zakopanem w celu dotarcia do parkingu, gdzie pozostawili samochód, ciekawym wariantem będzie przejście pętli:

  • przez wejście do Doliny Białego (do piętra górnego i skrzyżowania szlaków) szlakiem żółtym;
  • następnie czarnym szlakiem tzw. Ścieżką nad Reglami przez Czerwoną Przełęcz do Polany Strążyskiej (1042 m n.p.m);
  • dalej szlakiem czerwonym z Polany Strążyskiej aż do parkingu u wylotu Doliny Strążyskiej i TPN.

Droga ta, razem ze zdobyciem Sarniej Skały, powinna zająć Ci około 3 godzin. Do przejścia jest prawie 7 km, jednak suma podejść i zejść na tak długim odcinku nie jest wcale duża. Między innymi właśnie dlatego pętla przez Sarnią Skałę jest jedną z tras polecanych na pierwsze, tatrzańskie trekkingi, niewymagające ani sportowej kondycji, ani tym bardziej ekwipunku przydatnego podczas wspinaczki. To chyba wystarczające argumenty, aby właśnie w Dolinie Białego postawić swoje pierwsze kroki bądź też cofnąć się do niej, gdy szukasz po prostu miejsca na przyjemny, górski spacer.

Zobacz też:  Góry Świętokrzyskie - 6 najciekawszych atrakcji

Fot. Główne: Cybularny via Wikipedia, CC0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts