Sarnia Skała – tuż obok Zakopanego zaczynają się Tatry

Wejście na Sarnią Skałę daje przedsmak wyjścia w Tatry. Droga przez Dolinę Strążyską to jedna z najpopularniejszych i najciekawszych tras na szczyt. Zaplanuj zdobycie skalistej grani przyjemnym szlakiem, z którego co rusz dostrzec można panoramę wyższych partii tych majestatycznych gór.
Sarnia Skała

Niby niepozorna, a jednak wymagająca odrobiny wysiłku, Sarnia Skała ma 1377 m n.p.m. i wyróżnia się ponad 300-metrową granią, przypominającą otoczony naturalnym murem taras widokowy. A panorama, jaką można stąd podziwiać, jest naprawdę nie byle jaka. Reglowy szczyt, umiejscowiony mniej więcej w połowie drogi między Doliną Strążyską a Doliną Białego słynie bowiem z najlepszego widoku na kotlinę zakopiańską oraz na pożądany przez rzesze turystów symbol Tatr, Giewont i jego potężną północną ścianę. Zobaczysz z niej również ciągnące się poszarpaną linią na horyzoncie: Hawrat, Małą i Wielką Koszystą, Żółtą Turnię czy Granaty. Ten fantastyczny widok tak niskim kosztem (od wejścia do Doliny Strążyskiej to tylko 3,5 km dobrze oznakowanego szlaku i 467 m podejścia) po prostu trzeba zobaczyć!

Bajkowe Zakopane i spacer na Sarnią Skałę – Twój plan na idealny weekend

Sarnia Skała śnieżka
Fot.: SkyMaja via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Obecnie używana nazwa Sarniej Skały wzięła się od jej kształtu. Zwieńczenie skalistej grani wyglądem wyraźnie przypomina drobne, sarnie poroże. Ten nienaturalny obraz szczytu od zawsze intrygował odwiedzających. Nawet dawniej, z uwagi na ów przedziwny kształt wyróżniający się na tle innych, tatrzańskich wierzchołków, roiło się tutaj od poszukiwaczy skarbów. Uważny obserwator jeszcze dziś dostrzeże na skałkach znaki, ręcznie wyryte w czasie eksploracji. Wówczas jednak Sarnia Skała była nazywana Małą Świnicą lub Świniczką i te określenia wciąż jeszcze można spotkać w wybranych źródłach literackich.

Jeśli planujesz krótki wypad w Tatry na weekend, szlak na Sarnią Skałę będzie doskonałym sposobem na rodzinną rozgrzewkę, idealnym powitaniem bądź też pożegnaniem z górami. Nie jest ani długi, ani wymagający kondycyjnie. Przy dobrej pogodzie, niezależnie od tego, który z dostępnych szlaków na szczyt wybierzesz, podejście to będzie przyjemnym spacerem. Bliskość bogactwa przyrody oraz otwierające się raz za razem śródleśne okna na panoramę tatrzańską zapewnią Ci z kolei wiele niezapomnianych wrażeń. Na wędrówkę na szczyt oraz zejście z Sarniej Skały zarówno drogą przez Dolinę Strążyską, jak i Dolinę Białego warto poświęcić przynajmniej pół dnia. Zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszyć Ci będzie słońce. Wówczas widoki ze szczytu będą hipnotyzować jeszcze bardziej i zachęcać do dłuższego odpoczynku u bram wysokich Tatr.

Zobacz też:  Mały Lodowy Szczyt – czy jest dostępny dla turystów?

Sarnia Skała w Tatrach – szlak turystyczny dla każdego

Czerwony szlak na Sarnią Skałę z Doliny Strążyskiej prowadzi aż do Polany Strążyskiej, gdzie łączy się z czarnym. Ten wiedzie już bezpośrednio do Czerwonej Przełęczy, skąd odbijając na północ, w 10 minut dostaniesz się na szczyt. Podobnie od strony Doliny Białego, a właściwie zaczynając od Wielkiej Krokwi, po pokonaniu Drogi pod Reglami oraz fragmentu żółtego szlaku wzdłuż Białego Potoku na górne piętro wejdziesz wreszcie na czarny szlak w kierunku Czerwonej Przełęczy. Ciekawą opcją będzie połączenie tych tras w jedną, długą pętlę oraz odbicie na chwilę pod wodospad Siklawica.

Ważne, abyś przed wejściem na szlak zadbał o bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kupując go online, możesz dowolnie wybrać termin z wyprzedzeniem, a także anulować go bezpłatnie (na jasno określonych zasadach) w razie koniecznej zmiany planów. Ceny wejściówek do kupienia zarówno w kasie przy szlaku, jak i na stronie TPN prezentują się następująco:

  • bilet normalny 1-dniowy – 8 zł;
  • bilet ulgowy 1-dniowy – 4 zł;
  • bilet normalny 7-dniowy – 40 zł;
  • bilet ulgowy 7-dniowy – 20 zł.

Jednak na wszelki wypadek pamiętaj, aby sprawdzić koszt u głównego źródła, żeby (w razie wprowadzenia jakichkolwiek zmian) uniknąć zaskoczenia.

Z Doliny Strążyskiej czy Doliny Białego – którędy na Sarnią Skałę z dzieckiem?

Sarnia Skała widok
Fot.: Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Wśród dostępnych wariantów dróg turystycznych prowadzących na szczyt Sarniej Skały, znajdziesz dwa szlaki odbijające ku górnym partiom od Drogi pod Reglami:

  • czerwony szlak z Doliny Strążyskiej;
  • żółty szlak z Doliny Białego.

Pierwszy wariant mierzy 3,4 km, a szacowany czas przejścia całej trasy wynosi 1 godzinę i 35 minut. Suma podejść na odcinku prawie 3,5 km wynosi 467 m, co sprawia, że jest to dość łatwa opcja odpowiednia dla początkujących turystów oraz dzieci w każdym wieku (o ile tylko lubią chodzić).

Zobacz też:  Turbacz - Poznaj najważniejsze szlaki!

Wybierając tę drogę, już po ok. 40 minutach dotrzesz na Polanę Strążyską z zapierającym widokiem na masywną ścianę Giewontu. Z polany odchodzi krótki fragment żółtego szlaku wprost pod wodospad Siklawica. Po 15 minutach spokojnego marszu możesz rozkoszować się jego widokiem oraz specyficzną atmosferą tego miejsca. Aby iść dalej, w stronę Czerwonej Przełęczy musisz wrócić na czarny szlak i pokonać dystans 1,4 km aż do charakterystycznego, sarniego wypiętrzenia i opadającej tuż za nim gwałtownie w dół skalnej ściany. Druga opcja to szlak żółty na górne piętro Doliny Białego i dalej czarny, ku Czerwonej Przełęczy, tym razem od strony wschodniej. Dojście na miejsce łączenia szlaków turystycznych zajmie Ci nieco ponad godzinę. Stamtąd już tylko 800 metrów ostro pod górę (częściowo dość imponująco wijącymi się w gęstym lesie kamiennymi schodami) dzieli Cię od szczytu.

Pętla między dolinami – sprawdź, dlaczego warto wybrać ten szlak na Sarnią Skałę

Sarnia Skała szczyt
Fot.: Konradr via Wikipedia, CC BY-SA 2.5

Jeżeli zdecydujesz się połączyć te dwa warianty w jedną długą pętlę, zaczynając od Doliny Strążyskiej, po drodze zobaczysz Skałkę Jelinkę z płaskorzeźbą Edwarda Jelinka oraz wiele ciekawych gatunków roślin. Możesz odbić do wodospadu Siklawica, który składa się z dwóch ścian i opada aż z 23 m! Wartość ta czyni go bardzo atrakcyjnym szczególnie dla mniejszych turystów. Po wejściu na Czerwoną Przełęcz na mniejszych i większych wędrowców znów czeka wiele przyrodniczo-krajobrazowych atrakcji. Jedną z nich z pewnością będzie tamtejsza ziemia intensywnie wybarwiona na czerwono od zawartych w niej związków żelaza.

Tu, wśród znacznie niższych zarośli, można odpocząć na drewnianych ławkach, przypatrując się pierwszym, lekko odsłoniętym górskim panoramom. Te będą Ci od teraz towarzyszyły znacznie częściej tak jak fantastyczne i intrygujące z punktu widzenia nauki piętro kosodrzewin. Już niedługo, gdy staniesz na szczycie Sarniej Skały, Twoje oczy nacieszy widok rozległego Podhala, kotliny zakopiańskiej oraz nieco niepokojącej, potężnej i urwistej ściany Giewontu z charakterystycznym krzyżem na wierzchołku.

Zobacz też:  Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie i nie tylko

Zejście w stronę Doliny Białego, przez jej malownicze ścieżki, mostki i strumyki z pewnością nie będzie nudnym zakończeniem wycieczki. Tu napotkasz jeszcze szybkie, nieco bardziej strome zejście z zakolami, które w deszczu lubi zmieniać się w całkiem mało zabawną błotną ślizgawkę. Dodatkowo wzdłuż całej trasy płynie Biały Potok. Więcej przyjemnych dla oka i ducha atrakcji trudno tu sobie wyobrazić, chyba że zdecydujesz się na trzecią, jeszcze dłuższą drogę, która zakłada wejście od Doliny Strążyskiej, dojście do przełęczy w Grzybowcu, zdobycie Giewontu oraz powrót do Kuźnic z międzylądowaniem w schronisku PTTK na Hali Kondratowej. Jednak to już zupełnie inna, dużo bardziej złożona historia!

Fot. Główne: SkyMaja via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts