Wielu osobom wydaje się, że wyjazd w Tatry – oczywiście w celach trekkingowych – to wielki wysiłek. Oczywiście, można zorganizować sobie kilkudniową wyprawę, podczas której przejdzie się dziesiątki kilometrów. Można również wybierać proste, ale malownicze i piękne szklaki, z którymi poradzą sobie nawet osoby bez doświadczenia czy żelaznego zdrowia. Również rodziny z małymi dziećmi, nawet z wózkiem. Łatwe szlaki w Tatrach? Poznajcie nasze propozycje!
Łatwe szlaki w Tatrach – na co zwrócić uwagę?
Podczas wybierania tras nie zwracaj jedynie uwagi na ich długość. Oczywiście, kilometry mają znaczenie, ale w górach dużo ważniejsze są podejścia, które są niekiedy bardzo wymagające – kilkusetmetrowe podejście może okazać się trudniejsze niż kilkukilometrowy marsz po niemalże płaskim terenie. Warto sprawdzać czas przejść poszczególnych fragmentów trasy, a także sugerować się opisani szlaków. Pozwoli to na wybranie takich wypraw, które będą odpowiednie dla danej osoby czy grupy osób. Łatwe szlaki w Tatrach są doskonałym pomysłem na rozgrzewkę lub pierwszą przygodę z górami. Na szczęście takich nie brakuje.
Ścieżką nad Reglami na Sarnią Skałę
Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) dla jednych jest celem wyprawy, a dla innych jedynie przystankiem. Jeśli jednak interesują cię łatwe szlaki w Tatrach, powinieneś znaleźć się w tej pierwszej grupie. Na szczyt wejdziesz albo czerwonym szlakiem (przez Dolinę Strążyską, a następnie czarnym na szczyt – 1:40 h), albo żółtym (przez Dolinę Białego, a następnie ponownie czarnym – 1:40 h). Widok z Sarniej Skały zapiera dech w piersiach.
Dolina Kościeliska
Choć dość długa, Dolina Kościeliska to pozycja obowiązkowa! Warto jednak wiedzieć, że podejście jest delikatne, a trasę można pokonać w nieco ponad półtorej godziny. Niestety bywa na niej tłoczno, ale zdecydowanie warto wybrać się do Kościeliskiej. Piękne góry, skały i potok. A na końcu oczywiście schronisko, w którym można coś zjeść i odpocząć.
Wejście na Nosal
Króciutka, malownicza trasa, którą pokonają nawet mniejsze dzieci. Na Nosal wejdziesz zielonym szlakiem, który rozpoczyna się w Kuźniach (opcjonalnie można wejść z przystanku „Murowanica”). Wejście prawie w całości w lesie, co spływa na komfort poruszania się – cień jest zawsze dobrym wyborem, szczególnie w upalne dni. Wejście na górę zajmuje około 40 minut, zejście odrobinę krócej. Z Nosala (1206 m n.p.m.) rozpościera się piękny widok na Zakopane, Giewont i Kasprowy Wierch. Pozycja idealna na wolne popołudnie.
Klimatyczna Rusinowa Polana
Rusinowa Polana to jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach. Co ważne, nie wymaga wiele czasu czy przesadnie dużych umiejętności. Prowadzą na nią trzy szlaki:
- niebieski z Zazadniej przez Dolinę Filipka – 1:15 h;
- zielony z Wierchporońca – 1 h;
- niebieski z Palenicy Białczańskiej – 0:50 h.
Na miejscu znajdują się ławki, na których można odpocząć, a także niewielki barek z jedzeniem i piciem. Co jednak ważniejsze, z Rusinowej Polany rozpościerają się piękne widoki. Co ambitniejsi mogą wybrać się jeszcze na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.), ale podejście bywa męczące.
Polana Biała Woda
Można iść w tłumie na Morskie Oko albo można wybrać spokój i ciszę w znajdującej się nieopodal ścieżce na polanę Biała Woda. Wyruszysz w to miejsce z Łysej Polany, a przejście niebieskiego szlaku do celu zajmie ci niespełna godzinę. Warto jednocześnie pamiętać, że Bielovodská polana to trasa znajdująca się po słowackiej stronie. Obecnie to jednak nie problem, ponieważ przekroczenie granicy nie wymaga żadnych formalności.
Wyjście w góry – bądź przygotowany
Nawet jeśli interesują cię łatwe szlaki w Tatrach, musisz być odpowiednio przygotowany. Góry to góry, dlatego zabezpieczenie stóp, ciepłe ubrania, wygodny plecak czy woda oraz prowiant są niezbędne. Zanim wyjdziesz na szlak, odwiedź jeden ze sklepów sieci Decathlon. Podstawowa lista zakupów obejmuje:
- plecak trekkingowy;
- buty trekkingowe;
- kurtkę sportową;
- koszulkę trekkingową;
- spodnie trekkingowe;
- bidon.
Łatwych szlaków w Tatrach nie brakuje. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zdobywać dwutysięczniki, zacznij właśnie od nich. Poznaj góry i swoje możliwości, a następnie rozważaj wyjście na trudniejsze szlaki.
Może Cię także zainteresować:
- Hala Stoły w Tatrach. Trasa, panorama
- Iwaniacka Przełęcz w Tatrach Zachodnich – lokalizacja, szlaki turystyczne
- Hala Kondratowa: szlak. Dokąd można dojść z Hali Kondratowej?
- Dolina Małej Łąki. Parking i szlak
- Przełęcz Waga w Tatrach – wejście, opis drogi i informacje