Biskupia Kopa – wejście na szczyt. Poznaj szlaki piesze.

Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem Gór Opawskich, wznosi się na wysokość 890 m n.p.m i należy do Korony Gór Polskich. Wierzchołek zwieńczony jest 18-metrową wieżą widokową. Sprawdź, jak dotrzeć na górę i co warto zobaczyć!
biskupia kopa

Znakiem rozpoznawczym Biskupiej Kopy jest zabytkowa wieża, która została wybudowana w 1898 roku. Okazją do jej postawienia była 50. rocznica panowania cesarza Franciszka Józefa. Z tarasu widokowego (wstęp jest płatny) można podziwiać panoramę Sudetów Wschodnich z najwyższymi szczytami (Pradziad i Śnieżnik), a także góry Beskidu Śląsko-Morawskiego oraz obszar województwa opolskiego (m.in. Prudnik, Nysę).

Opisywany szczyt należy do Korony Gór Polskich, więc wiele osób wchodzi tam, by zdobyć pieczątkę i zrobić obowiązkowe zdjęcie. Stempelek można znaleźć na wieży widokowej, ale również w schronisku. Dość niedaleko znajdują się też: Kłodzka Góra, Kowadło, Śnieżnik i Rudawiec. Najkrótszy, a zarazem najłatwiejszy szlak na szczyt Biskupiej Kopy wiedzie z Jarnołtówka. Górę można również zdobyć, wyruszając z Pokrzywnej. Podpowiadamy, który szlak wybrać!

Biskupia Kopa w Górach Opawskich – dojście z Jarnołtówka

biskupia kopa zachód

Na najwyższy szczyt Gór Opawskich możesz dotrzeć z miejscowości Jarnołtówek, skąd wychodzą żółte szlaki. Trasa ma około 6 km, a jej przejście zajmie ci 3 godziny. W punkcie wyjścia znajdziesz kilka parkingów, na których możesz zostawić samochód.

  1. Wycieczkę warto rozpocząć w centrum, mijając po drodze zabudowania wsi, a następnie wspinając się na Bukową Górę (506 m n.p.m).
  2. Tuż za szczytem znajduje się wyrobisko zwane Piekiełkiem.
  3. Dalsza trasa wiedzie w kierunku Schroniska pod Biskupią Kopą ścieżką dydaktyczną oznaczoną na zielono.
  4. Ostatni odcinek pokonuje się czerwonym szlakiem.

Na szczyt można także wyruszyć spod ośrodka Ziemowit w Jarnołtówku – trasę tę można pokonać z wózkiem, dlatego często wybierają ją rodziny z małymi dziećmi.

Zobacz też:  Kiczory – najważniejsze informacje o szczycie w Beskidzie Śląskim

Czerwony szlak na szczyt Biskupiej Kopy

Najkrótsza trasa na szczyt od strony polskiej to szlak czerwony, który wiedzie z Jarnołtówka. Na samą górę można się dostać w godzinę, ale warto wziąć pod uwagę, że jest to najbardziej męczące podejście. Pierwsze widoki można podziwiać w okolicy Grzebienia – stąd dostrzeżesz Góry Złote czy Sowie Góry, Wzgórza Strzelińskie i Masyw Ślęży. Na wzniesieniu po stronie czeskiej stoi kamienna wieża widokowa mająca 18 metrów, na którą wejdziesz po zakupie biletu wstępu (można płacić w złotówkach lub koronach czeskich).

Najwyższy szczyt Gór Opawskich od strony Pokrzywnej

Pokrzywna jest niewielką miejscowością wypoczynkową położoną u podnóża Biskupiej Kopy. Przebiega przez nią Główny Szlak Sudecki. Na szczyt prowadzi stąd kilka szlaków, ale bezpośrednio jedynie ten oznaczony kolorem czerwonym. Po przyjeździe możesz zostawić samochód na parkingu przed Parkiem Rozrywki. Ciekawą opcją dojścia na górę jest niebieski szlak na Biskupią Kopę prowadzący przez rezerwat Cicha Dolina położony w dolinie Bystrego Potoku. Stoi tam ołtarz polowy wybudowany przez rodzinę Giemzików. Są tam także kapliczka i wiaty. Przygotowano również miejsce na ognisko.

Co zobaczysz, idąc od Pokrzywnej?

Podążając dalej szlakiem niebieskim, trafisz do jednego z ciekawszych miejsc, czyli na Gwarkową Perć (400 m n.p.m). To dawny kamieniołom, w którym wydobywano łupek ilasty, a także poszukiwano złota i uranu. Warto przejść się dnem wydrążonego wąwozu, którego ściany sięgają 50 metrów, ale można również wspiąć się po metalowej drabince, wznoszącej się niemal pionowo na wysokość 11 metrów. To jedyna tego typu atrakcja w Sudetach. Jeśli następnie zmienisz szlak na zielony, dotrzesz do tzw. Drogi Amalii nad Anusią, która ciągnie się przez kolejne 2 km i kończy na placu Langego.

Zobacz też:  Szrenica – druga dama Karkonoszy i jej niezwykłe widoki

Szlak na Biskupią Kopę – wejście przez Główny Szlak Sudecki

biskupia kopa widok

Kolejny szlak prowadzący na sam szczyt z Pokrzywnej prowadzi przez 3 inne szczyty – Szyndzielowa Kopa (533 m), Zamkowa Góra (571 m) oraz Srebrna Kopa (785 m). Z Zamkowej Góry schodzi się do Przełęczy pod Zamkową Górą, a w okolicy znajduje się grób czarownicy spalonej na stosie. Dalej możesz iść tzw. Saperską Drogą aż do żółtego szlaku, który prowadzi na Przełęcz Mokrą. Trafisz wówczas w miejsce, gdzie znajduje się Krzyż Pojednania z napisami w trzech językach (niemieckim, polskim, czeskim) postawiony w roku 2005. W tym samym miejscu stało niegdyś schronisko Rudolfsheim.

Schronisko Pod Kopą Biskupią

Schronisko PTTK im. Bohdana Małachowskiego jest jedynym punktem tego rodzaju funkcjonującym w Górach Opawskich i obecnie nosi nazwę Górski Dom Turysty pod Biskupią Kopą. Leży na wysokości 765 m n.p.m. Pierwszy budynek postawiono tutaj w roku 1924. Ze schroniska na górę Biskupia Kopa prowadzi szlak turystyczny o długości około 700 metrów.

Dojście na szczyt Korony Gór Polskich od strony Czech

Zainteresowaniem wśród turystów cieszą się również trasy z drugiej strony granicy. Najkrótszy szlak na najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich prowadzi z Przełęczy Petrove Boudy, która znajduje się na drodze łączącej Zlaté Hory z Jindrichovem. Trasa biegnie stromo, jest kamienista, a podejście nie jest zaliczane do najłatwiejszych. Inną opcją jest dojście na górę z miejscowości Zlate Hory. Podążanie niebieskim i zielonym szlakiem trwa nie dłużej niż 90 minut. Oba szlaki nie są popularne wśród turystów, co gwarantuje spokój i możliwość delektowania się widokami i ciszą.

Przygotowania do wyjazdu w Opawskie Góry

biskupia kopa widoki

Wejście i zejście ze szczytu wymaga nie tylko dobrej kondycji, lecz także odpowiedniego stroju i ekwipunku. Co na pewno ci się przyda?

  • buty z antypoślizgową podeszwą;
  • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem;
  • pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak;
  • kompleksowo wyposażona apteczka;
  • wygodne spodnie;
  • ciepły polar;
  • bidon na wodę.
Zobacz też:  Luboń Wielki - piękne widoki i schronisko PTTK jak chatka Baby Jagi

Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepach Decathlon. Pamiętaj, że właściwe przygotowanie do wycieczki w góry pozwoli ci uniknąć przykrych niespodzianek.

Planujesz zdobyć Biskupią Kopę? Góry Opawskie to świetne miejsce nawet na krótszą, weekendową wyprawę. Zapakuj plecak i wyrusz w podróż do miejsca, gdzie czas się zatrzymał, a ty odpoczniesz, podziwiając piękne widoki.

Fot. ilustracji: Zbigniew Kucybała via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts