Lodowy Szczyt – trasa dla zaawansowanych. Zobacz opis szlaku i czas podejścia

Lodowy Szczyt (słow. Ľadový štít) znajduje się poza oznakowanymi trasami. Na Słowacji to oznacza, że na górę można legalnie wejść tylko w towarzystwie licencjonowanego, tatrzańskiego oprowadzacza. Zobacz, jak zaplanować wyprawę, jeśli nie masz odpowiednich uprawnień!
lodowy szczyt

Lodowy Szczyt znajduje się w głównej grani Tatr Wysokich. Pierwsze odnotowane wejście miało miejsce 31 sierpnia 1843 roku. W wyprawie uczestniczyli m.in. Carl Ritter, William Richter, John Ball oraz nieznani z imienia i nazwiska przewodnicy z Jurgowa. Zimowymi zdobywcami są Jakob Horvay oraz Theodor Wundt, którzy stanęli na wierzchołku 28 grudnia 1891 roku. Na Lodowy Szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny – przewodnik górski może zabierać 2–3 osoby, w zależności od pory roku i warunków pogodowych. Za najlepszą bazę do zdobycia szczytu uchodzi pobliskie Schronisko Téryego (Téryho chata). Można tu dotrzeć zielonym szlakiem od wchodu bądź od zachodu (z Doliny Małej Zimnej Wody lub Doliny Jaworowej) albo żółtą trasą z Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

Tatrzański Lodowy Szczyt na Słowacji – podstawowe informacje. Dolina Śnieżna, Lodowy Koń

lodowy szczyt widok

Nazwa szczytu najprawdopodobniej związana jest z mikroklimatem i warunkami pogodowymi. Na stokach Lodowego Szczytu połacie śniegu i pola lodowe potrafią utrzymywać się do późnej wiosny. Tym bardziej należy doceniać wyczyn Horvaya i Wundta. Podczas pierwszego zimowego wejścia na szczyt mieli zmagać się z wiatrem i zadymką śnieżną. Góra wznosi się nad pięcioma tatrzańskimi dolinami i dolinkami. Są to:

Masyw Lodowego Szczytu od pozostałych części Tatr Słowackich oddzielają Lodowa Przełęcz, Ramię Lodowego oraz Śnieżna Przełęcz. W bezpośrednim sąsiedztwie góry leżą Lodowa Kopa (Malý Ľadový štít, 2602 m), Sobkowa Grań oraz Lodowy Zwornik (Zadný Ľadový štít, 2512 m).

Zobacz też:  Opołonek w Bieszczadach – najbardziej na południe wysunięte miejsce w Polsce

Szczyt Lodowego Szczytu znajduje się na wysokości 2627 m n.p.m.

Według innych pomiarów ma 2630 metrów lub 2628 m – niezależnie od tego, który wynik zostanie uznany za właściwy, to trzeci co do wysokości najwyższy szczyt całych Tatr. Tylko Gerlach (2655 m) i Łomnica (2634) są większe. Blisko pod Lodowym Szczytem znajdują się także:

  • Lodowa Szczerbina;
  • Lodowe Czuby;
  • Śnieżny Szczyt;
  • Śnieżny Zwornik;
  • Śnieżne Czuby;
  • Mały Lodowy Szczyt (Široká veža);
  • Baranie Rogi;
  • Pośrednia Grań.

Pod Ramię Lodowego dojdziesz zielonym szlakiem. Opis wejścia na Lodowy Szczyt

lodowy szczyt snieg
Fot.: Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Najpopularniejszy wariant turystyczny zakłada zejście z oznakowanej trasy w pobliżu Wielkiego Jeziora Spiskiego. Mniej więcej do wysokości 2140 m n.p.m. prowadzi wyraźna, kamienista ścieżka. Dalej trzeba zdać się na górskiego przewodnika, który zna optymalną drogę. Zwykle w tym miejscu trzeba założyć akcesoria wspinaczkowe – przewiązać się linami asekuracyjnymi i zabezpieczyć głowę kaskiem. Wejście ścianą masywu Lodowego Szczytu prowadzi na Ramię Lodowego pod Lodowym Zwornikiem. Największe trudności (i niebezpieczeństwo) przed obranym za cel tatrzańskim szczytem to Lodowy Koń – liczące ok. 22 m długości zwężenie grani. Podobne nierówności i ekspozycje na przepaść występują na Orlej Perci, ale tutaj nie ma żadnych łańcuchów, których można by się chwycić.

Trasy na Lodowy Szczyt

Alternatywny wariant turystycznego wejścia na Lodowy Szczyt prowadzi z Lodowej Przełęczy przez Lodową Kopę. Do tego trzeba doliczyć mnóstwo dróg wspinaczkowych. Którędy dojść w te okolice? Poniżej kilka tras z krótkim opisem:

  • ze Starego Smokowca szlakiem zielonym do Schroniska Téryego – 9,2 km, 4–5 h. Możesz nieco skrócić i ułatwić sobie drogę (do 8,7 km i 3:30–4:45 h), jeśli odcinek między Hrebienokiem a Rainerową Chatą pokonasz czerwoną nitką;
  • ze Zbójnickiej Chaty do zejścia z oznakowanego szlaku pod Wielkim Spiskim Jeziorem – 4,8 km, 2:45–3:30 h. Najpierw kawałek niebieskim szlakiem do skrzyżowania przy Pośrednim Harnaskim Stawie. Dalej przez Siwe Stawy i Czerwoną Ławkę;
  • z Jaworzyny Tatrzańskiej zielonym szlakiem na Lodową Przełęcz – 11,3 km, 6–7:30 h. Przez blisko 7 km spokojny spacer przez doliny i łagodnie wznoszący się teren. Trudności i stromizny zaczynają się przy wchodzeniu na zbocze masywu.
Zobacz też:  Dziurkowiec – mniej znany szczyt w Bieszczadach? Najważniejsze informacje

Chcesz się zmierzyć z Lodowym Szczytem? Dobrze się przygotuj do wejścia na grań Tatr Wysokich!

Zabierz ze sobą dobrej jakości buty, które będą przystosowane do wysokogórskich warunków i skalistego, w wielu miejscach śliskiego podłoża. Przyda ci się również dedykowana takim wycieczkom odzież. Pogoda i temperatura mogą zmienić się w mgnieniu oka! Nie zapomnij o wykupieniu polisy – jeśli na Lodowym Szczycie będziesz potrzebować pomocy, z ważnym ubezpieczeniem nie zapłacisz rachunku za akcję ratowniczą na Słowacji. Przed wyjazdem w Tatry Wysokie sprawdź asortyment sieci Decathlon, gdzie znajdziesz jeszcze:

  • plecak turystyczny i pokrowce ochronne;
  • kijki trekkingowe;
  • apteczkę turystyczną;
  • liny i uprzęże wspinaczkowe;
  • kask.

Lodowy Szczyt to trzecia najwyższa góra Tatr, co stanowi wystarczający powód, by spróbować na nią wejść. Kolejnym są malownicze panoramy. Jeśli pogoda dopisuje, z wysokości szczytu rozpościerają się piękne widoki na Tatry Bielskie, Słowacki Spisz czy Tatry Zachodnie. Włóż trochę wysiłku (i pieniędzy) w przygotowania, a nagroda cię nie ominie!

Fot. ilustracji Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts