Krywań – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Dla obywateli Słowacji Krywań ma szczególne znaczenie ze względów historycznych. Turyści z Polski również powinni zainteresować się tym szczytem, choćby przez fantastyczne widoki na Tatry z wierzchołka. Poznaj historię góry i sprawdź, którędy na nią wejść!
krywań

Krywań znajduje się południowo-zachodniej części pasma Tatr Wysokich. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznie zakrzywionej sylwetce szczytu. Na samą górę prowadzi tylko jeden (niebieski) szlak, jednak sieć ścieżek w dolnych partiach masywu pozwala wybrać kilka wariantów podejścia na grań. Najpopularniejsza trasa wejścia na Krywań zaczyna się w okolicach Szczyrbskiego Jeziora – taką samą nazwę noszą tatrzański kurort i jeden z najbardziej urokliwych stawów w Tatrach. Stoki masywu opadają do czterech dolin. W każdym przypadku zbocza wyróżniają się poziomem wybitności, który wynosi od 400 do ponad 1000 metrów.

Krywań (słow. Kriváň) leży w Tatrach Wysokich

krywań w oddali

Jego wysokość to 2494 m n.p.m., spełnia zatem wymogi tzw. Wielkiej Korony Tatr. Łącznie na liście szczytów, które przekraczają 8000 stóp (2438,4 m) wysokości bezwzględnej, znajduje się 14 tatrzańskich wzniesień. Na południe od Krywania „właściwego” znajduje się Mały Krywań, który ma 2334 m n.p.m. Szczyty rozdziela Krywańska Przyłączka – przełęcz, którą łatwo przegapić, bo teren na szlaku wiedzie cały czas pod górę. Otaczające masyw doliny to:

  • Dolina Bielańska;
  • Dolina Koprowa;
  • Niewcyrka;
  • Dolina Ważecka.

W ostatniej z wymienionych znajduje się Zielony Staw Ważecki, nazywany także Zielonym Stawem pod Krywaniem. To obszar objęty ścisłą ochroną z uwagi na bezcenne walory przyrodnicze – na jezioro możesz „tylko” popatrzeć z góry. Ma ponad 5 ha powierzchni (450 m długości i do 160 m szerokości), a jego głębokość oscyluje wokół 23 metrów.

Narodowa lub Święta Góra Słowaków. Dlaczego to szczyt Krywania jest na słowackich monetach?

Mogłoby się wydawać, że bardziej naturalnym wyborem byłby najwyższy w całym pasmie Gerlach (2655 m n.p.m.). Jednak to właśnie Krywań trafił do słowackiego hymnu. Wcześniej sylwetka szczytu (razem z ogniem symbolizującym słowackie powstanie narodowe w 1944 r.) znajdowała się w herbie Słowackiej Republiki Socjalistycznej, a dziś zdobi trzy nominały eurocentów. Wszystko zaczęło się w 1841 roku, od wejścia słowackich działaczy odrodzenia narodowego. Kolejne národné výlety o charakterze patriotycznym przyciągały coraz więcej zwolenników wyrwania się spod panowania Austro-Węgier i Habsurgów. Wejścia przez Wielki Żleb Krywański to stały element celebracji niepodległości. 16 sierpnia każdego roku na górę wchodzi po 500 osób jednocześnie. Oficjalny status Góry Słowaków Krywań nosi od 1935 r.

Zobacz też:  Mnich – sprawdź, jak się przygotować do wspinaczki tatrzańskiej!

W Tatrach Słowackich wytyczono tylko jeden oznakowany szlak na Krywań

krywań szczyt z oddali

Głowna, niebieska trasa prowadzi przez południową grań masywu, czyli Pawłowy Grzbiet. Można również pokonać Krywański Żleb od zachodu, drogą przy Groniku oraz Niżniej i Wyżniej Przehybie – zielony szlak łączy się z niebieskim na wysokości ok. 2120 metrów. Dokładniejsze opisy szlaków na szczyt Krywania, wraz z dodatkowymi wariantami:

  1. Magistralą Tatrzańską znad Szczyrbskiego Jeziora – 9,8 km, 5–7:30 h. Pierwszy odcinek czerwonym szlakiem, przez Dolinę Furkotną, prawie nad Jamski Staw. Na rozdrożu przed jeziorkiem skręcić w niebieską odnogę. Z tego punktu do szczytu pozostaje niespełna 5 km, ale pokonanie żlebu i wejście na Krywań zajmują sporo powyżej 3 godzin. Jeśli na rozstaju szlaków pójdziesz dalej ścieżką czerwoną, po ok. 4,5 km i 1:30–2 h dojdziesz do Trzech Źródeł.
  2. Z Trzech Źródeł (Tri studničky) przez Żleb Gronika – 5,9 km, 3:45–6:30 h. Od początku ostro pod górkę. Trasa niezwykle stroma – nitka niby dość krótka, ale przewyższenie to ponad 1,1 km. Punkt startowy znajduje się niedaleko stacji turystycznej. Do Trzech Studniczek możesz podjechać samochodem (drogą numer 537) lub dostać się do nich na pieszo. Szlak zielony ze Szczyrbskiego Jeziora obok Białego Wagu (Biely Váh) wydłuża całość do 16,5 km i ok. 7–10:30 h. „Dodatkowy” odcinek jest długi, ale mało wymagający, bo w tym kierunku prowadzi bardziej w dół.

Planujesz wejść na Krywań tatrzańskim szlakiem turystycznym? Na Słowacji potrzebujesz ubezpieczenia

krywań szczyt

Tamtejszy TOPR, w przeciwieństwie do polskiego, stanowczo egzekwuje opłaty za akcje ratownicze. Jeśli wezwiesz pomoc, a nie masz żadnej polisy, rachunek uregulujesz w całości z własnej kieszeni. Ryzyko wypadku zmniejszysz, jeśli dobrze się przygotujesz i zabierzesz porządne wyposażenie. Przed wyprawą na wierzchołek Krywania zajrzyj do Decathlonu, gdzie kupisz między innymi:

  • buty trekkingowe;
  • odzież turystyczną;
  • zegarek górski, kompas, mapę odpowiedniej części Tatr Wysokich, GPS;
  • plecak turystyczny i ochronne pokrowce;
  • lornetkę do podziwiania całych Tatr.
Zobacz też:  Kieżmarski Szczyt w Tatrach Wysokich – jak tam wejść? Praktyczne informacje

Narodowa Góra Słowaków słynie z tego, że zapewnia niezwykle rozległe panoramy na górskie krajobrazy. Ze szczytu Krywania przy dobrej pogodzie dostrzeżesz zarówno najwyższe szczyty Tatr Zachodnich, jak i położone daleko na południowym wschodzie Niżne Tatry. Pilnuj, by zapierające dech w piersi widoki nie przysłoniły ci zdrowego rozsądku podczas wchodzenia czy zejścia po momentami stromych zboczach.

Fot. ilustracji Achernar via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts