Hala Jaworowa z Brennej. Trasa, atrakcje i ciekawostki

Hala Jaworowa słynie z malowniczych widoków i z tego, że okoliczne szlaki piesze są łatwe do przejścia. Jeśli lubisz beztroski wypoczynek, pikniki i spacery wśród zieleni, to koniecznie odwiedź ten rejon. Poznaj najciekawsze szlaki na Jaworową Halę oraz ciekawostki i atrakcje w okolicy.
Hala Jaworowa

Hala Jaworowa to jedno z najładniejszych i najłatwiej dostępnych miejsc w Beskidzie Śląskim. Rozległa polana otoczona mieszanym lasem, zachwyca o każdej porze roku. Traktem z miejscowości Brenna dojdziesz tam w ciągu niespełna dwóch godzin, dlatego podążają tędy nawet rodziny z małymi dziećmi. Mimo to Hala Jaworowa nie jest tak popularna, jak choćby Czantoria czy Równica, górujące nad Ustroniem. Jeśli nie przepadasz za wędrówką wśród tłumów, koniecznie zaplanuj wycieczkę na tę przeuroczą polanę. Z kolei cicha i urokliwa Brenna może być bazą wypadową do poznawania okolicy. Atrakcji tu nie brakuje, więc tym bardziej warto zaplanować tam przynajmniej kilkudniowy urlop. 

Hala Jaworowa i Beskid Śląski. Szlaki turystyczne i nieoznakowane trasy

Beskid Śląski to pasmo górskie o łagodnych wzniesieniach i szerokich widokowych polanach. Na niektórych prowadzi się pasterski wypas owiec, a w bacówkach sprzedawane są regionalne serki. Takie polany to miejsca w sam raz na rodzinny piknik i sesję zdjęciową na tle panoramy. Liczne szlaki piesze łączą się ze sobą tak, że możesz spacerem przejść z Brennej do Szczyrku, Ustronia lub Wisły. Co ciekawe, wędrować można zarówno szlakami oznakowanymi, jak i trasami bez oznakowania turystycznego, ponieważ nie ma tu żadnego parku narodowego. Na większość szlaków wolno też wchodzić z psami, choć warto je trzymać na smyczy, aby nie płoszyły dzikich zwierząt. Podstawą jest też sprawdzanie przebiegu trasy na mapie papierowej lub elektronicznej. 

Szlak z Brennej przez Halę Jaworową na Kotarz

Niebieski szlak zaczyna się na mostku przez Brennicę i wiedzie wzdłuż potoku i doliny Hołcyny. Mija z boku osiedle Kotarz i skręca w bukowo-świerkowy las. Po około półtorej godziny marszu zza drzew wyłania się trawiasta Hala Jaworowa. Dalej szlak pnie się zakosami łagodnie na szczyt Kotarza (974 m n.p.m.). Z wierzchołka ładnie widać okoliczne szczyty – Równicę, Czantorię, Skrzyczne i Klimczok, a w dole częściowo także Szczyrk. Z Kotarza możesz wrócić czerwonym szlakiem im. Stanisława Huli w kierunku południowym do parkingu przy drodze nr 942. Turyści najczęściej robią pętlę tzw. Szlakiem Utopca i schodzą szlakiem czarnym do Brennej obok Chaty Grabowej.

Zobacz też:  Hala Izerska. Szlaki i atrakcje turystyczne

Szlak z Hali Jaworowej do Chaty Grabowej i na Stary Groń

Idąc z Kotarza na południe czerwonym szlakiem, musisz skręcić na szczycie Grabowa (907 m n.p.m.) w szlak czarny. Droga z Grabowej prowadzi do prywatnego schroniska Chata Grabowa. Słynie ono nie tylko ze smacznych posiłków, ale też z niezwykłego Ogrodu Bajek. Nie ma tu jednak postaci z kreskówek, lecz można zobaczyć figury bóstw z prasłowiańskich wierzeń i legend. To bardzo ciekawa i oryginalna atrakcja. Dalej czarny szlak wiedzie na grzbiet Starego Gronia, na którym stoi wieża widokowa. Kolejne charakterystyczne miejsce to szczyt Horzelicy, po czym trasa schodzi w dół i łączy się z ulicą Leśnica w Brennej. Czas zejścia bez odpoczynków to około 2,5 godziny. Możesz też na rozwidleniu skręcić w szlak zielony i wyjść w centrum Brennej obok Amfiteatru. 

Trasa z Kotarza przez Malinowską Skałę na Skrzyczne

Czerwony szlak wiedzie przez Grabową, a z Przełęczy Salmopolskiej pnie się stromo na Biały Krzyż. Przecina drogę wojewódzką i pnie się na Malinowską Skałkę, która słynie z jednej z pięknych widoków na Beskidy. Dalej przez Małe Skrzyczne na Skrzyczne, skąd możesz zjechać kolejką linową do Szczyrku. Czas przejścia z wierzchołka Kotarz na Skrzyczne wynosi około 5 godzin.

Atrakcje turystyczne w Brennej i okolicach

Spójrz, co warto zwiedzić w okolicach Hali Jaworowej:

  • park turystyki w Brennej, centrum z lunaparkiem i promenadą nad Brennicą;
  • muzeum ziołolecznictwa „Przytulia” w Brennej;
  • zagroda regionalna „Chlebowa Chata” z ofertą warsztatów z pieczenia chleba;
  • Leśny Park Niespodzianek na zboczach Równicy w Ustroniu;
  • kompleks skoczni narciarskich w Wiśle;
  • ośrodek narciarski Ski Dolina Brenna.

Wycieczka w Beskid Śląski. Jak się przygotować?

Zanim wyruszysz, sprawdź, czy masz całe niezbędne wyposażenie. Rodzaj ekwipunku zależy od tego, jak zamierzasz spędzić czas i o jakiej porze roku jedziesz w Beskidy. Wszystko, czego potrzebujesz, kupisz w sklepach sieci Decathlon. Spójrz, co będzie ci potrzebne:

  • wygodny strój sportowy, w tym bielizna termoaktywna, spodnie i kurtka, bo nawet latem pogoda szybko się zmienia;
  • buty trekkingowe i kijki nordic walking;
  • w zimie także rakiety śnieżne, raki lub raczki na buty, a także stuptuty ochronne na nogawki;
  • plecak na podręczne rzeczy, typu woda, przekąski, zapasowa odzież, telefon i mapa;
  • zestaw nart, kask ochronny, deska snowboardowa.
Zobacz też:  Hala Boracza – jak dojść, ile się idzie? Szlaki i schronisko

Beskid Śląski słynie z licznych widokowych polan. Jednak Hala Jaworowa ma w sobie coś szczególnego. Leży jakby na uboczu głównych szlaków i jest trochę niepozorna, ale niejednego już turystę pozytywnie zaskoczyła swoim urokiem.

Autor zdjęcia głównego: Douglas1389 via Wikipedia CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts