Palenica pienińska – jedna z wielu, a mimo to wyjątkowa

Wycieczka w Pieniny na Palenicę (722 m n.p.m) to przyjemność dla każdego, kto szuka mniej uczęszczanych, ale barwnych szlaków. Trasa ze Szczawnicy nie wymaga specjalnego przygotowania, za to potrafi skutecznie zachęcić do spędzania czasu na pienińskich grzbietach.
palenica

Położona po północnej stronie głównego grzbietu Małych Pienin Palenica to jeden z ciekawszych szczytów w regionie. Jej ciekawe położenie krajobrazowe oraz dobre zagospodarowanie pod kątem przyjęcia turystów zarówno latem, jak i zimą sprawia, że jest ona obowiązkowym puntem wszystkich wycieczek do położonej niżej Szczawnicy. To nie jedyna góra, którą warto zdobyć w czasie wyprawy w Pieniny, jednak to właśnie tu czeka najwięcej różnorodnych atrakcji dla odwiedzających w każdym wieku.

Palenica i jej tajemnice – to warto wiedzieć

Palenica widok z lotu ptaka

Określenie Palenica nie jest zarezerwowana wyłącznie dla jednego szczytu. W całym kraju występuje kilka gór, które znane są pod tą nazwą m.in. w Tatrach, Beskidzie Śląskim oraz właśnie tutaj, w Pieninach nad Szczawnicą. Nazewnictwo to intryguje i budzi wiele domysłów, choć jego geneza wydaje się jasna. Palenica najpewniej bowiem pochodzi od czasownika palić, czyli wiąże się z pewnego rodzaju obrzędami, w których istotą był niegdyś ogień.

Mimo jednakowej nazwy szczyty te różnią się od siebie, a każdy, w zależności od położenia, dostępności oraz okolicznej infrastruktury oferuje zupełnie inne doświadczenia. Palenica pienińska, wznosząca się na 722 metry i górująca nad miasteczkiem Szczawnica, to miejsce spokojne, ale naprawdę ciekawie zagospodarowane. Niezależnie od tego czy planujesz krótki spacer po górach, czy długodystansowy, ambitny trekking – walory turystyczne i krajobrazowe szczytu z pewnością cię nie zawiodą.

Malownicza Palenica w Pieninach – ciekawostki ze szlaku

Palenica pieniny

Po polskiej stronie na Palenicę (722 m n.p.m) można wejść kilkoma szlakami pieszymi. Rozważ opcje podejścia bezpośrednio z centrum miasteczka lub z punktu Szczawnica Niżna u brzegu Dunajca przez Schronisko PTTK Orlica i Szafranówkę (742 m n.p.m). Zanim jednak dojdziesz na tę wysokość, po drodze czeka na ciebie wyjątkowe miejsce. Polana widokowa nieopodal przełęczy pod Szafranówką zapewnia widoki, które zapierają dech. Przy dobrej pogodzie zobaczysz pasma Gorców, Beskidu Sądeckiego oraz majestatycznych Tatr. Stąd potrzebujesz już tylko 15 minut spokojnego marszu, by stanąć pod uroczym Szałasem Groń i zjeść coś dobrego z widokiem na niesamowite, górskie krajobrazy.

Ze strony słowackiej na szczyt wiedzie żółty szlak z Leśnicy, który na niedługą chwilę łączy się z niebieskim i prowadzi pasem przygranicznym aż do rozdroża przy Szafranówce (711 m n.p.m). Istnieje jeszcze jedna, niezwykle ciekawa trasa, którą warto rozważyć. Weź jednak pod uwagę jej długość, aż 6,1 km w jedną stronę, oraz sumę podejść o wartości 357 m. Prowadzi ona ze Szlachtowej (524 m n.p.m) szlakiem żółtym przez rozdroże Pod Huściawą i dalej granicznymi szczytami Cyrhle, Łaźne Skały i Witkula oznakowanymi na niebiesko aż do rozdroża przy Szafranówce. Przejście powinno zająć ci około 2 godzin bez przystanków, co nie należy do najkrótszych wędrówek. Z pewnością jednak dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Zobacz też:  Skrajny Granat – jak go zdobyć? Poznaj najważniejsze szlaki turystyczne

Wyciągiem na szczyt Palenicy – dobry wybór na wycieczkę z dziećmi

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na górski spacer bądź też wolisz inaczej zagospodarować czas, na szczyt Palenicy zawiezie cię kolej krzesełkowa, zarządzana przez Polskie Koleje Linowe. Dojazd samochodem możliwy jest od ulicy Głównej niemal pod samą stację dolną. Znajdziesz tam duży, wygodny parking. Ceny biletów wjazdowych różnią się od siebie w sezonie wysokim i niskim. W czasie wakacji i ferii zimowych oraz długich weekendów kupisz je:

  • za 16-20 zł w jedną stronę;
  • za 20-25 zł w dwie strony;
  • za dodatkowe 5 zł przewieziesz rower.

Warto dobrze sprawdzić cennik, ponieważ PKL uwzględniają szereg rabatów i zniżek, m.in. dla członków PTTK na podstawie legitymacji oraz po okazaniu ważnej Katy Dużej Rodziny. Istnieje również możliwości korzystania z biletów bezpłatnych przez dzieci do lat 4. Wjazd na szczyt zajmuje ok. 3 minut. Cała kolej ma długość 780 m. To nie jedyny wyciąg w okolicy. W obrębie kompleksu narciarskiego znajdują się bowiem jeszcze 4 inne wyciągi: orczykowy oraz snowboardowy. Wszystkie dostępne w tym rejonie trasy liczą blisko 4 km. Jedna z nich uznana została za szczególnie ciekawą na mapie wszystkich polskich tras narciarskich. To sprawia, że zimą Palenica zasypana śniegiem przyciąga zainteresowanych turystów z całego kraju.

Atrakcje turystyczne na szczycie Palenicy

Palenica widok

Szlaki turystyczne Pienin to idealny wybór na wspólne przemierzanie górskich szczytów z rodziną. A takie miejsca, jak Palenica zachwycają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli pragniesz zabrać maluchy na wyprawę pełną wrażeń, to będzie strzał w dziesiątkę. Na szczycie czekają bowiem na nich:

  • dmuchańce;
  • trampoliny;
  • plac zabaw;
  • zjeżdżalnia grawitacyjna;
  • ścieżka przygód z gigantycznymi grzybami oraz uroczymi owadami.
Zobacz też:  Szrenica – druga dama Karkonoszy i jej niezwykłe widoki

Korzystanie ze ścieżki edukacyjnej czy planu zabaw jest całkowicie bezpłatne. Z kolei zjazd grawitacyjny specjalnym wózkiem, który osiąga prędkość aż 23 km/h, to koszt 8 zł lub 60 zł w pakiecie 10 przejazdów. Ten niecodzienny sposób na podziwianie widoków ze szczytu dostępny jest od kwietnia do listopada.

Choć na mapie polskich gór Palenica pojawia się nie raz, a kilka, to jednak pieniński masyw nad Szczawnicą ma naprawdę wiele do zaoferowania. Malownicze szlaki i idealnie zachowana równowaga między turystycznym zapleczem a kojącą, górską atmosferą sprawiają, że aż chce się tu wracać. I to z pewnością nie raz.

Fot. Główne: Mach240390 via Wikipedia, CC BY 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts