Pradziad (1491 m n.p.m.) – szlak Doliną Białej Opawy z Karlova Studánka

Pradziad jest najwyższym szczytem w paśmie Wysokiego Jesionika (Czechy), pnie się na wysokość 1491 m n.p.m. Choć na górę prowadzi wiele szlaków, za najpiękniejszy uchodzi trasa Doliną Białej Opawy z Karlova Studánka. Dlaczego warto wspiąć się na wierzchołek?
pradziad

Masyw Wysokiego Jesionika leży w północno-wschodnich Czechach, na pograniczu Moraw i Śląska. Na szczycie Pradziada znajduje się wieża widokowa – to najwyższy punkt w całych Czechach (około 1638 m n.p.m). To także miejsce, z którego można podziwiać panoramę na Góry Stołowe, Kamienne, Beskid Śląski, Mały Czy Żywiecki. Za najpiękniejszy szlak na szczyt Pradziada uznano drogę wiodącą przez Dolinę Białej Opawy. Za punkt wypadowy można obrać uzdrowisko Karlova Studánka, skąd prowadzi żółta, a następnie niebieska trasa. Pradziad jest szczytem często odwiedzanym przez Czechów, dlatego zarówno droga na górę, jak i taras widokowy są zazwyczaj oblegane.

Pradziad – szlak na szczyt przez Dolinę Białej Opawy

Pradziad szlak na szczyt przez Dolinę Białej Opawy
Fot. Zdeněk Pavlas77 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Karlova Studánka. Jest on niezwykle malowniczy, biegnie tuż obok wodospadów oraz potoku Bílá Opava, który spływa ze zboczy szczytu Vysoka Hole. Szlak żółty wiedzie przez skały, dlatego nie jest polecany zimą, czy w trakcie przymrozków. Najwyższy wodospad na trasie mierzy 8 metrów. Po drodze trzeba przechodzić przez drewniane pomosty i drabinki, by w końcu dotrzeć do schroniska, górskiej chaty „Barborka”. To całoroczny obiekt turystyczny, najmłodszy w rejonie Pradziada. Przy schronisku ustawiono ławki, na których można odpocząć i posilić się przed dalszą wspinaczką. Stąd też widać wieżę wznoszącą się na najwyższym szczycie Wysokiego Jesionika. Spod „Barborki” na samą górę wiedzie szlak o długości około 3 km. Przy trasie znajdują się tablice ścieżki edukacyjnej.

Zobacz też:  Beskidek – najważniejsze informacje o malowniczym szczycie w Beskidzie Śląskim

Pradziad – opis góry w paśmie Wysoki Jesionik

Pradziad jest najwyższym wzniesieniem Górnego Śląska i Moraw oraz piątym w kolejności najwyższym wzniesieniem Czech. Jego nazwa po raz pierwszy została użyta w 1848 roku. W 2012 na szczycie pojawiła się rzeźba starca z długą, siwą brodą, który występuje w lokalnych legendach. Będący tam turyści mogą zrobić sobie z nim zdjęcie i podziwiać wyjątkowo rozległą panoramę. Miłośnicy mocniejszych wrażeń i górskich krajobrazów mają możliwość wjechać na taras widokowy mieszczący się na wieży telewizyjnej.

Pradziad opis góry w paśmie Wysoki Jesionik
Fot. Miroslav Kleinbauer via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na szczycie Pradziada przez cały rok działa restauracja i hotel. Mieści się tu także stacja meteorologiczna, nadajnik radiowy i taras widokowy. Wejście na taras jest płatne i możliwe jedynie w określonych godzinach. Na samą górę wjeżdża winda. Na szczycie możesz liczyć na piękne widoki. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zdołasz dojrzeć:

Dobrze widoczne są: Hrobacza Łąka, Klimczok, Wielka Racza, Stoh i Chleb, Lysa Hora, a także Rysy, Gerlach, Baraniec, Kończysta i Starorobociański Wierch. Wierzchołek wieży na Pradziadzie jest najwyższym punktem w Czechach.

Szlak na Pradziada – gdzie się zaczyna?

Jeśli zdecydujesz się wejść na Pradziada trasą spod uzdrowiska Karlova Studánka, możesz zostawić samochód na jednym z kilku dostępnych parkingów – „Hubertus” przy głównej drodze 445, „Bílá Opava” przy drodze 450, bliżej wejścia na szlak. Naprzeciwko „Bílej Opavy” znajduje się wejście do lasu, przez który biegnie malowniczy szlak. Początkowo trasa wiedzie płasko, leśną ścieżką. Po kilkunastu minutach turysta dociera do kamiennego mostu – teren zaczyna robić się coraz bardziej pochyły. Po niecałej godzinie dochodzi się do krzyżówki tras na Pradziada – do wyboru jest szlak niebieski i żółty.

Zobacz też:  Wysokie Skałki – najważniejsze informacje, rezerwat, szlaki turystyczne

Droga powrotna

W drodze powrotnej należy początkowo podążać tą samą drogą asfaltową, którą dociera się na szczyt. Rozwidlenie szlaków znajduje się w miejscu nazwanym „U Barborky” – biegnie stąd trasa oznaczona na czerwono, a także zielony oraz niebieski szlak. Po 15 minutach marszu dociera się do schroniska „Ovčárna”, a dalej do kolejnego schroniska i restauracji „Sabinka”, skąd odjeżdża autobus do Karlovej Studánki. Zejście szlakiem niebieskim zajmuje niecałą godzinę.

Pradziad – informacje praktyczne

Pradziad to najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich. Wystarczy jeden dzień, aby zorganizować wyprawę na górę. Trasa jest krótka, można ją jeszcze skrócić, dojeżdżając autobusem np. do hotelu „Ovčárna”. W sezonie letnim na szczycie Pradziada funkcjonuje wypożyczalnia hulajnóg, którymi można zjechać asfaltową drogą aż do miejscowości Karlova Studánka. Miłośnicy jazdy na rowerze znajdą tu sporo szlaków rowerowych, a miłośnicy białego szaleństwa, trasy narciarstwa biegowego.

Na szczycie funkcjonuje restauracja, w której można płacić gotówką i kartą. Warto jednak mieć przy sobie czeskie korony, które będą niezbędne, jeśli chcesz napić się tamtejszego piwa z kufla (kaucja za kufel).

Średnia roczna temperatura powietrza na Pradziadzie wynosi tylko 1 stopień Celsjusza, co oznacza, że panują tu raczej surowe warunki. Na szczycie bywa również wietrznie. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, temperatura osiąga wtedy około 10 stopni.

Pradziad informacje praktyczne
Fot. RadLes via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Pradziad – jak przygotować się do wycieczki?

Zanim zaczniesz wchodzić na szczyt Pradziada, musisz się przygotować. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w ciepłą odzież i wygodne buty trekkingowe. Przyda się również pojemny plecak, a jeśli twoja kondycja nie jest najlepsza, weź ze sobą kijki trekkingowe. O czym pamiętać, szykując się do wycieczki na Pradziada? Podczas górskie wyprawy warto mieć akcesoria, które kupisz w sklepach Decathlon:

  • buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą i wysoką cholewką;
  • ciepłą kurtkę przeciwdeszczową z kapturem;
  • wygodne spodnie, które nie krępują ruchów;
  • czapkę;
  • rękawiczki;
  • latarkę.
Zobacz też:  Wołoszyn - góra idealna do wspinania? Jak się przygotować?

Przed wyruszeniem w drogę przeczytaj opis szlaku, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję. Sprawdź obowiązujący cennik wejść na wieżę widokową i pamiętaj, aby zaparkować samochód na jednym z dostępnych parkingów. Sporo osób parkuje wzdłuż drogi 450, ale trzeba pamiętać, że grozi to mandatem. Jednak nie karą, ale dużą przyjemnością powinna być sama górska wyprawa. Jeśli szukasz pomysłu na szybki weekendowy wypad w góry, skieruj swoje kroki ku Pradziadowi.

Fot. główne: Witeg via Wikipedia, domena publiczna


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts