Zamkowa Góra – Pieniny. Szlaki turystyczne, atrakcje, ciekawostki

Zamkowa Góra to jeden z najciekawszych szczytów w Pieninach. Przyciąga turystów malowniczymi widokami i bogatą historią. Warto poznać szlaki turystyczne prowadzące na wierzchołek oraz odkryć ciekawe miejsca znajdujące się na zboczach góry.
Zamkowa Góra

Zamkowa Góra – podstawowe informacje

Zamkowa Góra to szczyt znajdujący się w Pieninach, w paśmie Pienin Właściwych (Środkowych). Wznosi się na wysokość 799 m n.p.m. i stanowi zakończenie bocznego grzbietu odchodzącego od masywu Trzech Koron w kierunku północno-wschodnim. Górę budują wapienie rogowcowe pochodzące z ery jurajskiej.  Charakterystyczną cechą Zamkowej Góry jest stromy, klinowy kształt. Zbocza opadają urwistymi ścianami skalnymi, a partie szczytowe porasta las. Na wierzchołku znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, od którego pochodzi nazwa szczytu. 

Zamkowa Góra stanowi doskonały punkt widokowy na Przełom Dunajca, Pieniny Spiskie, Małe Pieniny oraz Tatry. To wszystko sprawia, że jest to jedna z turystycznych atrakcji okolicy. Za swój cel obierają ją osoby wypoczywające w pobliskich Sromowcach Niżnych, Krościenku nad Dunajcem czy też Szczawnicy. Do celu prowadzą bowiem dobrze oznakowane trasy.

Wejście na Zamkową Górę – opis szlaków ze Sromowiec i Krościenka

Zamkowa Góra to jedna z największych atrakcji regionu. Na jej szczyt można dojść, korzystając z oznaczonego na niebiesko szlaku turystycznego lub zdecydować się na żółty. Swój początek ma w sąsiedztwie schroniska PTTK Trzy Korony, jest uważany za krótszą i łagodniejszą trasę.

Zamkowa Góra szlak zachodni
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Żółty szlak na Zamkową Górę ze Sromowiec Niżnych

Schronisko, o którym wspominaliśmy wcześniej, jest malowniczo położone u stóp Trzech Koron – stąd też jego nazwa. Szlak ma swój początek zaraz przy tym obiekcie. Można dojść tu pieszo z centrum wsi, ale także dojechać samochodem. Do schroniska prowadzi dobrze utrzymana droga i znajduje się tam parking. Na początku (przez około godzinę) ścieżka biegnie dnem Wąwozu Szopczańskiego. To malownicze miejsce, które zachwyca niezależnie od pory roku. Latem w słońcu lśnią wapienne skały, jesienią roślinność mieni się odcieniami złota, a zimą skrzy śnieg i lodowe wodospady. 

Zobacz też:  Minčol w Górach Czerchowskich – poznajemy mniej znane miejsca Słowacji

Wraz z pokonywaniem kolejnych metrów w oczach rośnie też Okrąglica, jeden z wierzchołków Trzech Koron. Ważnym punktem na trasie jest Przełęcz Szopczańska (inaczej Szopka lub Chwała Bogu). Tutaj żółte znaki spotykają się z niebieskimi – ta trasa prowadzi z Czorsztyna. Wejście na Zamkową Górę warto połączyć ze zdobyciem Trzech Koron. W tym celu trzeba zmienić szlak na wspomniany już niebieski. Znajdująca się tam platforma pozwala podziwiać niesamowite widoki na Gorce, inne części Pienin, Tatry, a nawet odległą Babią Górę. Od kwietnia do października wejście jest biletowane, ale mimo to cieszy się zainteresowaniem turystów.

Aby dojść do Zamkowej Góry, wystarczy trzymać się niebieskich oznaczeń. Przed nami kolejna atrakcja – trawersujący szlak, który biegnie drewnianymi kładkami, omijając Ostry Wierch. Ostatni etap zajmie nam około 40 minut. Warto jednak zdecydować się na to, bo wzniesienie jest naprawdę wyjątkowe. Aby wrócić do schroniska, trzeba cofnąć się do Polany Kosarzyska i wybrać zielony szlak.

Żółty szlak z Krościenka nad Dunajcem

Alternatywą dla wejścia od strony Sromowiec Niżnych będzie ścieżka, która zaczyna się w Krościenku nad Dunajcem. Obie miejscowości połączone są żółtym szlakiem turystycznym. Początek trasy jest naprawdę łagodny. Ma ona swój początek w pobliżu ulicy Trzech Koron. Następnie wchodzi na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Idziemy przez zielone łąki, mijamy Pieniński Potok oraz Bańków Gronik i dochodzimy do Przełęczy Szopka.

Jak wspominaliśmy wcześniej, w tym miejscu żółte znaki spotykają się z niebieskimi. Aby dojść do Zamkowej Góry, wybieramy niebieskie oznaczenia. Turyści, którzy zdecydują się na zejście do schroniska Trzy Korony, mogą zostać tam na noc, ale także wrócić do Krościenka. Ze Sromowiec Niżnych odjeżdżają busy, które zatrzymują się w tej miejscowości po drodze do Szczawnicy.

Jak przygotować się do wejścia na Zamkową Górę?

Aby dobrze przygotować się do wejścia na Zamkową Górę, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek i ubiór: 

  • warto zabrać wygodne, sprawdzone buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą, które ochronią stopy i zapewnią stabilność na szlaku; 
  • ubrania powinny być dostosowane do panujących warunków pogodowych – lekkie, oddychające i szybkoschnące;
  • przyda się też plecak, w którym zmieścimy prowiant, termos z ciepłym napojem oraz dodatkowe akcesoria, jak mapa czy latarka;
  • zimą trzeba pamiętać o ciepłej odzieży, czapce, rękawiczkach oraz sprzęcie ułatwiającym wędrówkę, np. rakietach śnieżnych czy czekanach. 
Zobacz też:  Mała Sowa – położenie szczytu, opis szlaku, informacje praktyczne

Odpowiednie przygotowanie to klucz do bezpiecznego i udanego wejścia na Zamkową Górę. Potrzebny ekwipunek można skompletować w dobrym sklepie sportowym, takim jak Decathlon.

Atrakcje Zamkowej Góry

Wędrówka na Zamkową Górę jest atrakcyjna nie tylko ze względu na widoki. To bardzo tajemnicze wzniesienie, z którym wiąże się wiele legend. Po drodze na szczyt mijamy też ruiny średniowiecznego zamku. Nie są to jedyne ciekawostki, jakie czekają na turystów wędrujących na szczyt.

Ruiny Zamku Pienińskiego

Główną atrakcją Zamkowej Góry są ruiny średniowiecznego Zamku Pienińskiego. Warownia powstała najprawdopodobniej na początku lat 80. XIII wieku z inicjatywy św. Kingi. Władczyni chciała zapewnić schronienie mniszkom z klasztoru klarysek. Sama zresztą skryła się w obronnych murach podczas jednego z najazdów tatarskich. Zamek strzegł ważnego szlaku handlowego biegnącego doliną Dunajca oraz granicy między Polską a Węgrami. Kilkukrotnie niszczony i odbudowywany ostatecznie pod koniec XVIII wieku popadł w ruinę. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów oraz wieży.

Grota św. Kingi

U podnóża Zamkowej Góry, na wysokości ok. 550 m n.p.m., znajduje się grota św. Kingi. To naturalne schronisko skalne o długości 31 m, z którego roztacza się widok na Dunajec. Według legendy, w grocie miała się ukrywać św. Kinga w czasie najazdu tatarskiego w 1287 roku. Grotę można zwiedzać – wejście do niej znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej niebieskiego szlaku. Przy otworze wejściowym zamontowano figurę św. Kingi.

Zamkowa Góra grota św. Kingi
Fot.: Mariusz Rzepkowski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Pienińska Jaskinia

Na północnym zboczu Zamkowej Góry, na wysokości 545-560 m n.p.m., mieści się Pienińska Jaskinia. Jest to największa i najgłębsza jaskinia w polskich Pieninach. Jej korytarze mają łączną długość około 101 m, a deniwelacja wynosi 16 m. Jaskinia posiada dwa otwory wejściowe oraz komorę o wymiarach. W środku panuje stała temperatura ok. 7°C. Pienińska Jaskinia nie jest dostępna do zwiedzania. Jej inne nazwy to Wielka Pustelnica lub Jaskinia Nietoperzy.

Zobacz też:  Krzyżna Góra i Sokolik – prawdziwe perły Gór Sokolich

Ciekawostki związane z Zamkową Górą

  • Według legendy, św. Kinga schroniła się w grocie pod Zamkową Górą, uciekając przed Tatarami. Najeźdźcy próbowali ją odnaleźć, kierując się śladami na śniegu. Wówczas za sprawą cudu śnieg zamienił się w mgłę, dzięki czemu Kinga uniknęła pojmania.
  • W 1915 roku na zboczach Zamkowej Góry szalał wielki pożar, który strawił porastający ją las sosnowy. Jego pozostałością jest widoczne do dzisiaj pogorzelisko.
  • Na Zamkowej Górze stwierdzono występowanie rzadkich gatunków roślin, m.in. pszonaka pienińskiego, jastrzębca pienińskiego oraz rozchodnika ostrego. Jej wierzchołek jest zalesiony i nie ma tam bezpośredniego dojścia.
  • 1932 roku Zamkowa Góra znalazła się w granicach nowo utworzonego Pienińskiego Parku Narodowego. Dzięki temu cały jej obszar objęty jest ścisłą ochroną.
  • W Wąwozie Szopczańskim, którego dnem biegnie trasa w kierunku Zamkowej Góry, kręcono sceny do filmu „Potop”. Było to spotkanie króla Jana Kazimierza ze szwedzkim oddziałem i bohaterska obrona górali.

Zamkowa Góra to niezwykle cenny przyrodniczo i atrakcyjny turystycznie zakątek Pienin. Warto poświęcić czas na wycieczkę jej szlakami, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki oraz poznać historię tego miejsca. Wędrówka na Zamkową Górę dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala lepiej zrozumieć piękno oraz dziedzictwo Pienin.

Fot. Główne: Andrzej Otrębski via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts