Zamarła Turnia (2179 m n.p.m.) – szczyt nie dla początkujących

Zamarła Turnia to jeden z trudniej dostępnych tatrzańskich szczytów. Aby na nim stanąć, trzeba być taternikiem, ponieważ żaden wytyczony szlak nie przebiega przez jej wierzchołek. Co warto wiedzieć o Zamarłej Turni i jej ponurej legendzie?
zamarła turnia

Może się wydawać, że polskie Tatry są wszystkim doskonale znane i właściwie nie ma miejsca, gdzie nie trafiliby turyści. Tymczasem jednym z takich szczytów jest Zamarła Turnia, która na zawsze zapisała się w historii taternictwa. Życie straciło tam wielu utalentowanych wspinaczy, starających się podołać trudnemu wyzwaniu. Sprawdź, czy obecnie także ryzyko jest tak duże i jak przygotować się do wyprawy.

Zamarła Turnia – najważniejsze informacje

Zamarła Turnia najważniejsze informacje
Fot. Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Zamarła Turnia to dwuwierzchołkowy szczyt – wschodni wznosi się na wysokość 2179 m n.p.m., natomiast zachodni jest tylko o metr niższy. Góra znajduje się w Tatrach Wysokich i umiejscowiona jest w masywie Świnicy, w grani Małego Koziego Wierchu. Sąsiednimi szczytami są Zmarzłe Czuby oraz Kozie Czuby. Północne zbocza Zamarłej Turni opadają do Dolinki Koziej, natomiast południowe do Pustej Dolinki, która znajduje się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Właśnie ta słynna południowa ściana sprawiła, że o Zamarłej Turni powstawały wiersze, pisano o niej powieści, a nawet nakręcono film.

Szczyt nie do zdobycia?

zamarła turnia Szczyt nie do zdobycia
Fot. Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Południowa ściana Zamarłej Turni jest gładka i opada ku dolinie krzesanicami. Chociaż do pokonania jest tylko 140 metrów, przez wiele lat wspinaczka na szczyt uznawana była za niemożliwą. Pierwsze przejście zakończone sukcesem miało miejsce 23 lipca 1910 r., a sztuki dokonali zakopiańscy taternicy Henryk Bednarski, Leon Loria, Stanisław Zdyb i Józef Lesiecki. Używając konopnych lin i żelaznych haków, pokonali najtrudniejszą ówczesną trasę taternicką. Nawet współcześnie szlaki mają najwyższą skalę trudności.

Zobacz też:  Schynige Platte – punkt widokowy i atrakcje na Wyżynie Berneńskiej

Ofiary Zamarłej Turni

Zamarła Turnia zabrała życie wielu śmiałkom. W 1917 r. zginął tu Stanisław Bronikowski, który wspólnie z Rafałem Malczewskim starał się zdobyć jej szczyt. Roztrzaskał się o piargi, które leżały niżej. Dekadę później zginął artysta Mieczysław Szczuka, a 6 października 1929 r. życie straciły siostry Skotnicówny. Były to młode i utalentowane taterniczki, które próbowały pierwszego kobiecego przejścia południowej ściany. Świadkiem wypadku był Bronisław Czech, tego dnia także próbujący szczęścia na Zamarłej Turni. Śmierć Skotnicówien upamiętnił w swoim wierszu Julian Przyboś.

Legenda Zamarłej Turni

W historię Zamarłej Turni wpisał się także Jerzy Leporowski, który w 1927 r. dwukrotnie zdobył szczyt bez asekuracji. Nie miał żadnego doświadczenia, ale za to posiadał naturalny talent do wspinania. Drugi raz wszedł na Zamarłą Turnię tylko po to, by udowodnić spotkanym w schronisku taternikom, że pokonał najtrudniejszą w Tatrach trasę bez żadnego wsparcia. Później wszedł jeszcze północną ścianą na Giewont i pokonał południową ścianę Żabiego Konia. Niestety, zginął rok później podczas samotnego wejścia na Kozi Wierch.

Jakie tatrzańskie szlaki prowadzą na Zamarłą Turnię?

Jakie tatrzańskie szlaki prowadzą na Zamarłą Turnię
Fot. Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na szczyt Zamarłej Turni nie prowadzą żadne wytyczone trasy, ale blisko wierzchołka, po północnej stronie, biegnie szlak Orlej Perci. Prowadzi z przełęczy Zawrat na Krzyżne i stanowi największe wyzwanie dla turystów, którzy wędrują po Tatrach. Liczne trudności oraz klamry i łańcuchy sprawiają, że próbę podejmują naprawdę doświadczeni piechurzy.

Wycieczka w Tatry. Jakie akcesoria są potrzebne?

Niezależnie od tego, jak trudny szlak wybierze turysta, warto dobrze przygotować się do wyprawy. Potrzebne akcesoria można kupić w każdym sklepie Decathlon. Podstawowe wyposażenie obejmuje przede wszystkim dobrej jakości odzież trekkingową oraz buty trekkingowe. Warto także zaopatrzyć się w pojemny plecak turystyczny, by zabrać nie tylko prowiant, ale także mapę, apteczkę turystyczną i latarkę czołową. Dobrze jest także mieć przy sobie kijki trekkingowe, niezwykle pomocne przy trudniejszych podejściach.

Zobacz też:  Wysoka (Pieniny) – podstawowe informacje, najlepsze szlaki

Zdobycie Zamarłej Turni przez lata było marzeniem taterników – również obecnie stanowi dla nich spore wyzwanie. Każdy, kto postawi stopę na jej szczycie, należy do elitarnego grona wybranych, którym udała się ta sztuka.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts