Czeska część Gór Opawskich jest zdecydowanie większa niż powierzchnia sudeckiego pasma na terenie województwa opolskiego. Łagodna rzeźba terenu ułatwia ich spokojną eksplorację, a krajobraz urozmaicają rzeczne doliny, zróżnicowana szata roślinna i formacje skalne. Przez Góry Opawskie prowadzi wiele interesujących tras przyrodniczo-dydaktycznych z tablicami edukacyjnymi. Łatwo połączysz przyjemne z pożytecznym – relaks na łonie natury i dużą dawkę informacji. Gdyby pogoda zniechęcała do wyjścia, w Prudniku, Głuchołazach i innych miejscowościach znajdziesz ciekawe miejsca i atrakcje.
Góry Opawskie – podstawowe informacje o polskiej i czeskiej części
Naukowcy nie są zgodni w ocenie tego, gdzie dokładnie znajdują się granice Gór Opawskich. Ich łączna powierzchnia, według licznych źródeł, to 130 km². Obszar sudeckiego pasma znajduje się pomiędzy następującymi jednostkami geofizycznymi:
- Góry Złote;
- masywy Niskich i Wysokich Jesionek;
- Płaskowyż Głubczycki na Opolszczyźnie;
- Przedgórze Paczkowskie.
Najwyższym szczytem Gór Opawskich jest Příčný vrch (975 m n.p.m.), który znajduje się po czeskiej stronie granicy. Można go zdobyć po przejściu niecałych 16 km z Głuchołazów lub ok. 8 km, jeśli marsz rozpoczyna się w miejscowości Zlaté Hory. Natomiast najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Biskupia Kopa (890 m n.p.m.), która leży praktycznie na granicy z Czechami. Prowadzi tam 6 tras z różnych kierunków.
Do Korony Gór Polski zalicza się Biskupia Kopa – najwyższy szczyt polskich Gór Opawskich
Wierzchołek wieńczy charakterystyczna, 18-metrowa wieża widokowa. To zabytkowy obiekt, zbudowany w 1898 roku. Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki na Góry Opawskie, Dolinę Bystrego Potoku, Góry Bialskie i Złote czy Jarnołtówek w Dolinie Złotego Potoku. Jak dotrzeć na Biskupią Kopę? Wszystko zależy od miejsca, z którego rozpoczynasz swoją wędrówkę.
Po polskiej stronie Gór Opawskich masz do wyboru kilka podstawowych dróg wejścia na masyw Biskupiej Kopy. Oto niektóre spośród nich:
- Głównym Szlakiem Sudeckim – 23,3 km od Prudnika przez Wieszczynę z punktem widokowym, centrum Pokrzywnej, Zamkową Górę i Srebrną Kopę. Czerwoną trasę można przejść w ok. 8–10 godzin. Jeśli idziesz północną odnogą GSS, z Jarnołtówka do szczytu masz niespełna 4 km (do pokonania w 2 godziny).
- Ścieżką Langego – niecałe 6 km, przejście trasy zajmuje 2,5–3 godziny. Początek jest w Jarnołtówku, idzie się żółtym szlakiem przez Bukową Górę. W pobliżu górskiego domu turysty trzeba skręcić w zieloną odnogę, która nieco dalej krzyżuje się z Głównym Szlakiem Sudeckim. Możesz nieco wydłużyć spacer (do 7,5 km), jeśli pójdziesz nadal żółtą trasą, a na GSS przejdziesz na Przełęczy Pod Kopą.
- Ścieżką edukacyjną przez Rezerwat Cicha Dolina z Pokrzywnej – 5,2 km, do pokonania w 2,5 godziny. Rozpoczynasz zielonym szlakiem z parkingu nieopodal kaplicy polowej. Idziesz wzdłuż Bystrego Potoku, po drodze znajduje się Gwarkowa Perć. Po nieco ponad 3,5 km ścieżka edukacyjna krzyżuje się z żółtą trasą Ścieżki Langego.
Park Krajobrazowy Góry Opawskie (między Prudnikiem a Głuchołazami)
Został utworzony w 1988 roku. Obejmuje nieco ponad 49 km² górskich terenów leśnych i łąkowych. Park Krajobrazowy Góry Opawskie ma chronić lokalne walory geologiczne, kulturowe, a także faunę i florę. Zaobserwowano tutaj 163 chronione gatunki zwierząt (154 są objęte ochroną ścisłą) oraz ponad 500 gatunków roślin.
Szlaki turystyczne w Górach Opawskich. Propozycje wycieczek po Sudetach
Przed wyjazdem sprawdź informacje na stronach, które zawierają aktualny przebieg tras turystycznych pieszych – np. Nadleśnictwa Prudnik albo Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Ze względu na prace leśne lub inne okoliczności szlaki mogą być zamykane. Oto nasze propozycje:
- Niebieska pętla wokół Złotego Potoku – od Pokrzywnej do Jarnołtówka i z powrotem 9,6 km, do przejścia w 3–3:30 godziny. Najpierw idź przez szczyt Olszak i miejscowy rezerwat, potem kieruj się na Krzyżówkę. Za mostem podążaj w kierunku Skałek Karliki, po drodze masz też Piekiełko – dawne miejsce wydobycia łupków, gdzie według lokalnych legend znajduje się wejście do piekła. Dalej idź przez Gwarkową Perć i łowisko z powrotem do punktu wyjścia.
- Przez czeskie Góry Opawskie – 23,2 km, do pokonania w 7:45–9 godzin. Trasa biegnie od Zlatych Hor do Města Albrechtice. Na początku kieruj się zielonym szlakiem na szczyt Biskupiej Kopy. Kawałek przejdź wzdłuż granicy, by następnie podążać niebieską odnogą w stronę ruin schroniska Rudolfsheim oraz miejscowości Petrovice. Dalej zielonym szlakiem idź w kierunku Svinnego potoku. Od Kraví hory podążaj żółtą drogą do końca.
- Przez Las Prudnicki – 15,5 km, trasa przewidziana na 4:45–5,5 godziny. Z centrum miasta kieruj się czerwonym szlakiem na Kozią Górę, Polanę Kucharskiego, Kobylicę i Dębowy Las. Od Dębowca zaplanuj powrót niebieską trasą obok kamienia granicznego. Ponownie idź przez Kobylicę, Kapliczną Górę, Polny Zameczek do parku miejskiego.
Co spakować na wyprawę w Góry Opawskie?
Pasmo nie należy do najwyższych i najbardziej stromych, jednak koniecznie zabierz ze sobą dostosowane do charakteru wyprawy obuwie. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą buty trekkingowe dobrej jakości. Odpowiednie wyposażenie na wycieczkę w Góry Opawskie znajdziesz w sklepie Decathlon. Poza obuwiem przydadzą ci się następujące akcesoria:
- odzież turystyczna;
- kijki trekkingowe;
- mapa turystyczna z Górami Opawskimi;
- pokrowce na plecak;
- impregnaty to butów i odzieży.
Polskie Góry Opawskie – jedno czynne schronisko PTTK
To Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą”. Budynek wzniesiono jeszcze w latach 20. XX w., jednak był parokrotnie dewastowany. Od 1992 r. właścicielem schroniska jest PTTK, jednak organizacja dzierżawi go prywatnym inwestorom. Górski Dom Turysty w Górach Opawskich oferuje 50 łóżek na nocleg, bufet, świetlicę i salę kominkową. Na ścianach wiszą krawaty – podobno obcinane turystom, którzy wybrali zbyt oficjalny strój na wyjście w góry.
Atrakcje wokół pasma górskiego. Co warto zwiedzić w pobliżu Gór Opawskich?
Głuchołazy, Jarnołtówek, Pokrzywno oraz Prudnik to prawdopodobnie najlepszy wybór, jeśli szukasz bazy wypadowej na kilka dni. Jakie atrakcje w miejscowościach polskiej części Gór Opawskich cieszą się wśród turystów największą popularnością? Z pewnością warto odwiedzić takie miejsca, jak:
- kościół św. Wawrzyńca;
- Góra Parkowa w Głuchołazach;
- Wieża Pogańska;
- Centrum Tradycji Tkackiej;
- Muzeum Ziemi Prudnickiej;
- stawy Żabie Oczko i Morskie Oczko w dawnych kamieniołomach;
- Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki Zaginione Miasto Rosenau;
- pozostałości średniowiecznych grodów;
- Sztolnie Trzech Króli przy Białej Głuchołaskiej;
- Pałac Jarnołtówek;
- Stary Młyn;
- kościół św. Bartłomieja;
- kościółek św. Anny na Przedniej Kopie.
Listę niewątpliwie można jeszcze wielokrotnie wydłużyć. Pamiętaj, by przed wyprawą w Góry Opawskie lub jakiekolwiek inne góry w Polsce zabrać ze sobą dobre buty trekkingowe i odpowiedni sprzęt!
Może Cię także zainteresować:
- Biskupia Kopa – wejście na szczyt. Poznaj szlaki piesze.
- Postawna – polecane szlaki turystyczne. Najważniejsze informacje
- Hala Śmietanowa – szlaki turystyczne
- Sudety – szczyty, najpiękniejsze szlaki oraz niezapomniane atrakcje
- Góry w Polsce – najważniejsze pasma górskie, szczyty i atrakcje w polskich górach