Góry Opawskie – najważniejsze szlaki i zabytki

Góry Opawskie określa się czasami jako „Perłę Ziemi Opolskiej”. To wysunięta najdalej na wschód część Sudetów w Polsce. Liczne punkty widokowe i szlaki turystyczne pozwalają podziwiać górskie panoramy. Sprawdź, dokąd warto się wybrać!
góry opawskie

Czeska część Gór Opawskich jest zdecydowanie większa niż powierzchnia sudeckiego pasma na terenie województwa opolskiego. Łagodna rzeźba terenu ułatwia ich spokojną eksplorację, a krajobraz urozmaicają rzeczne doliny, zróżnicowana szata roślinna i formacje skalne. Przez Góry Opawskie prowadzi wiele interesujących tras przyrodniczo-dydaktycznych z tablicami edukacyjnymi. Łatwo połączysz przyjemne z pożytecznym – relaks na łonie natury i dużą dawkę informacji. Gdyby pogoda zniechęcała do wyjścia, w Prudniku, Głuchołazach i innych miejscowościach znajdziesz ciekawe miejsca i atrakcje.

Góry Opawskie – podstawowe informacje o polskiej i czeskiej części

Góry Opawskie szlak

Naukowcy nie są zgodni w ocenie tego, gdzie dokładnie znajdują się granice Gór Opawskich. Ich łączna powierzchnia, według licznych źródeł, to 130 km². Obszar sudeckiego pasma znajduje się pomiędzy następującymi jednostkami geofizycznymi:

  • Góry Złote;
  • masywy Niskich i Wysokich Jesionek;
  • Płaskowyż Głubczycki na Opolszczyźnie;
  • Przedgórze Paczkowskie.

Najwyższym szczytem Gór Opawskich jest Příčný vrch (975 m n.p.m.), który znajduje się po czeskiej stronie granicy. Można go zdobyć po przejściu niecałych 16 km z Głuchołazów lub ok. 8 km, jeśli marsz rozpoczyna się w miejscowości Zlaté Hory. Natomiast najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Biskupia Kopa (890 m n.p.m.), która leży praktycznie na granicy z Czechami. Prowadzi tam 6 tras z różnych kierunków.

Do Korony Gór Polski zalicza się Biskupia Kopa – najwyższy szczyt polskich Gór Opawskich

Góry Opawskie głuchołazy

Wierzchołek wieńczy charakterystyczna, 18-metrowa wieża widokowa. To zabytkowy obiekt, zbudowany w 1898 roku. Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki na Góry Opawskie, Dolinę Bystrego Potoku, Góry Bialskie i Złote czy Jarnołtówek w Dolinie Złotego Potoku. Jak dotrzeć na Biskupią Kopę? Wszystko zależy od miejsca, z którego rozpoczynasz swoją wędrówkę.

Zobacz też:  Tatry Wysokie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki

Po polskiej stronie Gór Opawskich masz do wyboru kilka podstawowych dróg wejścia na masyw Biskupiej Kopy. Oto niektóre spośród nich:

  1. Głównym Szlakiem Sudeckim – 23,3 km od Prudnika przez Wieszczynę z punktem widokowym, centrum Pokrzywnej, Zamkową Górę i Srebrną Kopę. Czerwoną trasę można przejść w ok. 8–10 godzin. Jeśli idziesz północną odnogą GSS, z Jarnołtówka do szczytu masz niespełna 4 km (do pokonania w 2 godziny).
  2. Ścieżką Langego – niecałe 6 km, przejście trasy zajmuje 2,5–3 godziny. Początek jest w Jarnołtówku, idzie się żółtym szlakiem przez Bukową Górę. W pobliżu górskiego domu turysty trzeba skręcić w zieloną odnogę, która nieco dalej krzyżuje się z Głównym Szlakiem Sudeckim. Możesz nieco wydłużyć spacer (do 7,5 km), jeśli pójdziesz nadal żółtą trasą, a na GSS przejdziesz na Przełęczy Pod Kopą.
  3. Ścieżką edukacyjną przez Rezerwat Cicha Dolina z Pokrzywnej – 5,2 km, do pokonania w 2,5 godziny. Rozpoczynasz zielonym szlakiem z parkingu nieopodal kaplicy polowej. Idziesz wzdłuż Bystrego Potoku, po drodze znajduje się Gwarkowa Perć. Po nieco ponad 3,5 km ścieżka edukacyjna krzyżuje się z żółtą trasą Ścieżki Langego.

Park Krajobrazowy Góry Opawskie (między Prudnikiem a Głuchołazami)

Został utworzony w 1988 roku. Obejmuje nieco ponad 49 km² górskich terenów leśnych i łąkowych. Park Krajobrazowy Góry Opawskie ma chronić lokalne walory geologiczne, kulturowe, a także faunę i florę. Zaobserwowano tutaj 163 chronione gatunki zwierząt (154 są objęte ochroną ścisłą) oraz ponad 500 gatunków roślin.

Szlaki turystyczne w Górach Opawskich. Propozycje wycieczek po Sudetach

Góry Opawskie widok

Przed wyjazdem sprawdź informacje na stronach, które zawierają aktualny przebieg tras turystycznych pieszych – np. Nadleśnictwa Prudnik albo Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Ze względu na prace leśne lub inne okoliczności szlaki mogą być zamykane. Oto nasze propozycje:

  1. Niebieska pętla wokół Złotego Potoku – od Pokrzywnej do Jarnołtówka i z powrotem 9,6 km, do przejścia w 3–3:30 godziny. Najpierw idź przez szczyt Olszak i miejscowy rezerwat, potem kieruj się na Krzyżówkę. Za mostem podążaj w kierunku Skałek Karliki, po drodze masz też Piekiełko – dawne miejsce wydobycia łupków, gdzie według lokalnych legend znajduje się wejście do piekła. Dalej idź przez Gwarkową Perć i łowisko z powrotem do punktu wyjścia.
  2. Przez czeskie Góry Opawskie – 23,2 km, do pokonania w 7:45–9 godzin. Trasa biegnie od Zlatych Hor do Města Albrechtice. Na początku kieruj się zielonym szlakiem na szczyt Biskupiej Kopy. Kawałek przejdź wzdłuż granicy, by następnie podążać niebieską odnogą w stronę ruin schroniska Rudolfsheim oraz miejscowości Petrovice. Dalej zielonym szlakiem idź w kierunku Svinnego potoku. Od Kraví hory podążaj żółtą drogą do końca.
  3. Przez Las Prudnicki – 15,5 km, trasa przewidziana na 4:45–5,5 godziny. Z centrum miasta kieruj się czerwonym szlakiem na Kozią Górę, Polanę Kucharskiego, Kobylicę i Dębowy Las. Od Dębowca zaplanuj powrót niebieską trasą obok kamienia granicznego. Ponownie idź przez Kobylicę, Kapliczną Górę, Polny Zameczek do parku miejskiego.
Zobacz też:  Dolina Chochołowska prawdziwą tatrzańską oazą

Co spakować na wyprawę w Góry Opawskie?

Pasmo nie należy do najwyższych i najbardziej stromych, jednak koniecznie zabierz ze sobą dostosowane do charakteru wyprawy obuwie. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą buty trekkingowe dobrej jakości. Odpowiednie wyposażenie na wycieczkę w Góry Opawskie znajdziesz w sklepie Decathlon. Poza obuwiem przydadzą ci się następujące akcesoria:

  • odzież turystyczna;
  • kijki trekkingowe;
  • mapa turystyczna z Górami Opawskimi;
  • pokrowce na plecak;
  • impregnaty to butów i odzieży.

Polskie Góry Opawskie – jedno czynne schronisko PTTK

To Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą”. Budynek wzniesiono jeszcze w latach 20. XX w., jednak był parokrotnie dewastowany. Od 1992 r. właścicielem schroniska jest PTTK, jednak organizacja dzierżawi go prywatnym inwestorom. Górski Dom Turysty w Górach Opawskich oferuje 50 łóżek na nocleg, bufet, świetlicę i salę kominkową. Na ścianach wiszą krawaty – podobno obcinane turystom, którzy wybrali zbyt oficjalny strój na wyjście w góry.

Atrakcje wokół pasma górskiego. Co warto zwiedzić w pobliżu Gór Opawskich?

Góry Opawskie słońce

Głuchołazy, Jarnołtówek, Pokrzywno oraz Prudnik to prawdopodobnie najlepszy wybór, jeśli szukasz bazy wypadowej na kilka dni. Jakie atrakcje w miejscowościach polskiej części Gór Opawskich cieszą się wśród turystów największą popularnością? Z pewnością warto odwiedzić takie miejsca, jak:

  • kościół św. Wawrzyńca;
  • Góra Parkowa w Głuchołazach;
  • Wieża Pogańska;
  • Centrum Tradycji Tkackiej;
  • Muzeum Ziemi Prudnickiej;
  • stawy Żabie Oczko i Morskie Oczko w dawnych kamieniołomach;
  • Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki Zaginione Miasto Rosenau;
  • pozostałości średniowiecznych grodów;
  • Sztolnie Trzech Króli przy Białej Głuchołaskiej;
  • Pałac Jarnołtówek;
  • Stary Młyn;
  • kościół św. Bartłomieja;
  • kościółek św. Anny na Przedniej Kopie.

Listę niewątpliwie można jeszcze wielokrotnie wydłużyć. Pamiętaj, by przed wyprawą w Góry Opawskie lub jakiekolwiek inne góry w Polsce zabrać ze sobą dobre buty trekkingowe i odpowiedni sprzęt!

Zobacz też:  Tre Cime di Lavaredo – perła Dolomitów. Parking, noclegi, szlak turystyczny

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts