Gęsia Szyja – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Gęsia Szyja uchodzi za jeden z najsłynniejszych punktów widokowych w Tatrach. Co widać ze szczytu? Jak na niego wejść? Gdzie zostawić samochód? Czy są trasy bezpośrednio z Zakopanego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule!
gęsia szyja

Gęsia Szyja znajduje się w partii reglowej Tatr Wysokich. Wznosi się na 1489 m n.p.m. Nie należy do wysokich szczytów, ale jej położenie zapewnia niezwykle fotogeniczne krajobrazy. Górę otacza pięć dolin – dwie walne i trzy mniejsze odnogi. Najpopularniejsze trasy na Gęsią Szyję krzyżują się na Polanie Rusinowej, skąd niedaleko do słynnego Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach. Turyści wybierający się na wycieczkę z Zakopanego mają minimum 7 km górskich szlaków do pokonania. Najbliższy parking samochodowy znajduje się ok. 3,5 km od szczytu.

Gęsia Szyja w Tatrach Wysokich. Przyroda, Rusinowa Polana, pobliskie parkingi

Gęsia Szyja w Tatrach Wysokich
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Nazwa góry pochodzi od kształtu najwyższego wzniesienia masywu. Dodatkowo w okolicach szczytu znajduje się kilka formacji skalnych (Waksmundzkich Skałek) o równie sugestywnej sylwetce. Gęsią Szyję tworzą przede wszystkim dolomitowe głazy. W okolicach góry dominują kalcyfile (rośliny wapieniolubne), ale najcenniejsze są rzadkie tojady mocne morawskie z rodziny jaskrowatych – przedstawiciele gatunku endemicznego Karpat Zachodnich. Górskie stoki schodzą do:

Gdzie zaparkować?

Rusinowa Polana znajduje się na wschód od Gęsiej Szyi. Ma ok. 20 ha powierzchni, a jej nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli z XVII wieku. Dziś znajdują się tu wiaty turystyczne oraz góralskie bacówki, w których sezonowo można kupić oscypki i inne specjały – wypas owiec nie został całkowicie zakończony czy zabroniony. Osoby, które chciałyby wejść na szczyt, mają do wyboru 6 większych i mniejszych parkingów samochodowych. TPN poleca turystom następujące lokalizacje:

  • Palenica Białczańska, DW 960 (Gęsia Szyja w odległości ok. 3,5 km);
  • Wierch Poroniec, Dw 960 (4,5 km);
  • Łysa Polana DW 960 (5 km);
  • Brzeziny, Droga Oswalda Balzera (6,5 km);
  • Toporowa Cyrhla, Droga Oswalda Balzera (7,4 km);
  • Jaszczurówka, Droga Oswalda Balzera (10,6 km).
Zobacz też:  Brusek w Górach Bialskich. Jaki szlak prowadzi na jego szczyt?

Panoramy Tatr ze szczytu Gęsiej Szyi nie mają sobie równych w całym Zakopanem!

Panoramy Tatr ze szczytu Gęsiej Szyi
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wielu turystów zgadza się z opinią, że to najlepszy punkt widokowy, jaki znajduje się we wszystkich polskich górach. Szczególnie spektakularnie prezentują się rozległe perspektywy na majestatyczne szczyty Tatr Bielskich i Wysokich, a także część Tatr Zachodnich. Już Tytus Chałubiński w XIX w. pisał, że z tego miejsca rozciąga się „widok na sto szczytów i przełęczy”. Przy dobrej pogodzie i widoczności z wierzchołka Gęsiej Szyi dostrzeżesz m.in.:

Zielony szlak na Gęsią Szyję. Wejście przez Rówień Waksmundzką, opis szlaku z Wierchu Poroniec

Zielony szlak na Gęsią Szyję

Przez Gęsią Szyję przebiega tylko jeden oznakowany szlak turystyczny. Jednak można obrać wiele różnych dróg na szczyt i wyznaczyć sobie dodatkowe cele. Na przykład odwiedzić Wiktorówki, czyli Kaplicę / Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Poniżej opis paru wariantów wycieczki:

  1. Zielony szlak z Wierchu Poroniec – 4,5 km, 1:50–2:15 h. Trasa krótka, prosta i przyjemna. Do Rusinowej Polany dość płaska, za nią zaczyna się całkiem strome wejście. Suma podejść w tym wariancie wynosi 431 metrów. Pielgrzymka do kaplicy wydłuża całość o 1 km i ok. 25–30 minut spaceru po niebieskim szlaku.
  2. Z Jaszczurówki przez Kopieniec, Suchą Wodę i Rówień Waksmundzką – 10,6 km, 3:50–5 h. Za bramą TPN-u zieloną ścieżką wokół Małego i Wielkiego Kopieńca. Na Hali Kopieniec zejście na czerwony szlak z Toporowej Cyrhli, w kierunku Doliny Suchej Wody, Psiej Trawki i Ostrego Wierchu pod masyw Koszystej. Na Równi Waksmundzkiej odbicie w zieloną odnogę na Gęsią Szyję.
  3. Ze Schroniska PTTK Morskie Oko przez Dolinę Rybiego Potoku i Polanę pod Wołoszynem – 9,6 km, 3:15–4 h. Najpierw zejście drogą czerwoną do Wodogrzmotów Mickiewicza. Dalej przez doliny Roztoki i Białej Wody, następnie na zbocza Wołoszyna. Stamtąd szlak prowadzi przez Dolinę Waksmundzką, na równi skrzyżowanie ze szlakiem zielonym na szczyt Gęsiej Szyi.
  4. Szlakiem niebieskim z Palenicy Białczańskiej – 3,5 km, 1:40–2 h. Pierwszy odcinek wzdłuż potoku, podejście na Czerwone Brzeżki. Dalej płaskie przejście na Rusinową Polanę. Schodzenie ze ścieżki skracanie drogi na przełaj nie ma sensu. Do skrzyżowania z zieloną odnogą na Gęsią Szyję jest stamtąd tylko 600 metrów.
Zobacz też:  Wielka Rycerzowa – gdzie się znajduje i jakie szlaki prowadzą na ten szczyt?

Gęsia Szyja nie wymaga sprzętu wspinaczkowego, ale do wyjścia w góry trzeba się przygotować

Gęsia Szyja nie wymaga sprzętu wspinaczkowego

Podstawowy element wyposażenia każdego turysty, który zamierza wybrać się w Tatry, to buty turystyczne. Obuwie trekkingowe, zaprojektowane z myślą o górskich szlakach, pozwala uniknąć przykrych i bolesnych urazów. Wobec zmiennej, górskiej aury przyda się także odpowiednia odzież turystyczna. Taka, która pozwoli szybko dostosować ubiór do aktualnych warunków. Przed wycieczką na Gęsią Szyję warto odwiedzić Decathlon, gdzie kupisz jeszcze:

  • plecak turystyczny;
  • impregnaty do butów i odzieży turystycznej;
  • kijki trekkingowe;
  • nakrycie głowy – czapkę, kapelusz, bandanę;
  • preparaty do ochrony przed insektami oraz promieniami słonecznymi.

Zdobycie tego szczytu w Tatrach nie powinno ci sprawić poważniejszych trudności. Gęsia Szyja to dobra rozgrzewka przed wyjściem na dłuższe, bardziej wymagające szlaki. Tatrzańskie panoramy ze szczytu dostarczą ci mnóstwo materiału do albumów fotograficznych i mediów społecznościowych.

Fot. główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts