Nosal z Zakopanego – widokowy szlak dostępny dla każdego

Przemierzanie tatrzańskich szczytów kojarzone jest z wielogodzinną wspinaczką. Nosal to szczyt, który może zdobyć niemal każdy. Krótkie, ale barwne podejście, efektowne widoki i bliskość miasta sprawia, że to turystyczna perełka na mapie Zakopanego.
nosal

W polskich Tatrach masz do wyboru wiele szlaków z malowniczymi widokami. Jednak, aby przejść większość z nich, potrzeba czasu i odpowiedniego sprzętu (przynajmniej trekkingowego) oraz podstawowych umiejętności. Górujący nad dolną Doliną Bystrej Nosal to widokowy szczyt, na który prowadzą łatwe, przyjemne, a przede wszystkim dość krótkie szlaki. Zarówno droga z Kuźnic, jak i wejście od strony Doliny Olczyskiej to ciekawa propozycja na wycieczkę dla mniej doświadczonych turystów. Jeżeli planujesz pierwszą górską przygodę, Nosal to idealne miejsce na spotkanie z Duchem Gór i podziwianie dalszych, dumnie prezentujących się tatrzańskich szczytów.

Tatry na dobry początek – widokowy szlak na Nosal z Kuźnic

nosal tatry

Choć ścieżki w stronę szczytu otwierają przed mniej wprawnymi turystami wyjątkowe panoramy Tatr, sama struktura skalna Nosala jest dość ostra, a przez to jeszcze bardziej atrakcyjna. Na samej górze można znaleźć wygodne miejsce na krótki odpoczynek. Rozpościerają się stamtąd rozległe widoki na imponujące pasma od Żółtej Turni, przez przełęcz Między Kopami, Kasprowy Wierch i dalej, aż po majestatyczny Giewont.

Z Nosala można nasycić oczy efektowną panoramą Zakopanego oraz okolicznych miejscowości. Przejście przez całą grań Nosala przy dobrych warunkach atmosferycznych zajmuje około 1,5 godziny. Długość trasy, szacowany czas jej przejścia, lokalizacja Nosala oraz jego ukształtowanie sprawiają, że wycieczka na szczyt należy do najchętniej planowanych podczas pierwszej wizyty w Tatrach.

Turystyczny Nosal (1206 m n.p.m) – szczyt nie tylko na piesze wycieczki

Dawniej szczyt, który wznosi się stromym urwiskiem tuż nad Kuźnicami, kojarzony był z najtrudniejszą trasą narciarską w kraju. Jednak od 2009 roku nartostrada o legendarnej sygnaturze “K” jest zamknięta. Jednak planowana rewitalizacja stoku oraz budowa nowej infrastruktury ma pozwolić na jej ponowne uruchomienie już w sezonie 2023/2024. Mierzący 1206 m n.p.m Nosal cieszył się również dużą popularnością wśród doświadczonych taterników oraz pasjonatów wspinaczki wysokogórskiej.

Zobacz też:  Groń Jana Pawła II – „papieska" góra w Beskidzie Małym. Szlaki turystyczne, ciekawostki

Przez wiele lat na jego zachodnim, wyjątkowo stromym zboczu funkcjonowało aż 30 dróg wspinaczkowych, dopóki zarząd Tatrzańskiego Parku Narodowego nie zakazał ich dalszej eksploatacji. Geologiczną ciekawostkę, o której wie niewielu wędrowców, którzy każdego sezonu przemierzają szlaki w kierunku Nosala, stanowi jaskinia “Dziura pod Nosalem” ulokowana w obrębie północno-zachodniego stoku. Niestety jest ona niedostępna dla ruchu turystycznego.

Łatwy szlak z Zakopanego na Nosal — rodzinna wycieczka z Kuźnic

nosal szlak

Najczęściej wybierana trasa na Nosal prowadzi od Hotelu Murowanica, gdzie znajduje się duży, wygodny parking. W sezonie może być trudno z niego skorzystać z uwagi na popularność tego miejsca. Wówczas można zostawić samochód na parkingu np.:

  • przy ul. Karłowicza;
  • przy Drodze na Bystre;
  • na płatnym miejscu postojowym bliżej ronda Jana Pawła II.

Jeżeli planujesz start właśnie przy hotelu Murowanica oraz przejście szlakiem zielonym przy zbiorniku Bystrej, wejście na szczyt i powrót w to samo miejsce, musisz poświęcić na to około 1 godzinę i 30 minut. Z kolei wyjście z dolnej stacji pod Kasprowym Wierchem, przejście przez Kuźnicką Polanę, Odejście na Nosalową Przełęcz (1094 m n.p.m) i dalej droga na szczyt oraz zejście niebieskim szlakiem do Kuźnic będzie trwało niespełna 1 godzinę i 15 minut. Każda z tych tras pozwoli Ci wprawić się przed dłuższymi dystansami. To również idealna opcja na zakończenie pobytu w Zakopanem, gdy nie możesz już przeznaczyć całego dnia na górskie przechadzki.

U progu wysokich Tatr – zielonym szlakiem z Doliny Olczyskiej na Nosal

Jeżeli szukasz mniej zatłoczonej drogi, która zachwyca widokami oraz wyróżnia się sporym zróżnicowaniem krajobrazu, wybierz szlak przez Dolinę Olczyską. Nie znajdziesz tu wymagających, wspinaczkowych podejść czy szybkiego przewyższenia. To jednak wyjątkowo malownicza trasa spacerowa, łagodna i dość bezpieczna nawet wtedy, gdy pogoda płata niechciane figle.

Zobacz też:  Orłowa – gdzie znajduje się ten mało znany szczyt i jak się na niego dostać?

Start przy przystanku w Jaszczurówce (894 m n.p.m) lub nieco wyżej, na bezpłatnym parkingu przy Drodze Oswalda Balzera, pozwala połączyć wycieczkę na Nosal z wejściem na Wielki Kopieniec. Ten spacer u progu wyższych partii Tatr pozwoli Ci smakować ich niepowtarzalne krajobrazy bez wielkich tłumów, jakie czekałyby na drodze do np. Morskiego Oka. W połączeniu oba szczyty tworzą nieco dłuższy, bardziej wymagający wariant. Jeżeli jednak masz czas i ochotę, weź go pod rozwagę. Zwłaszcza że część szlaku prowadzi przez Dolinę Olczyską, wzdłuż Olczyskiego Potoku.

Żwirowa droga za punktem opłat TPN (przez cały rok bilet normalny kosztuje tu 8 zł, a ulgowy 4 zł) przeprowadzi Cię tuż obok Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów oraz wytyczonej tam ścieżki dydaktycznej. Przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć rzadkie i zagrożone gatunki np. traszki, salamandry czy nawet węże. Dalej droga pnie się powoli w górę ku zielonej, reglowej dolinie. Co ciekawe, nawet latem zdarza się, że żółty szlak pustoszeje, a wejście na Nosal od tej strony pozwala na odrobinę samotności i prawdziwy wypoczynek na łonie natury. To mocny argument, aby zdobyć kolejny szczyt w Tatrach, ale nieco niżej, bliżej i z większym spokojem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts