Jaskinia Raj – informacje, ciekawostki i cennik

Jaskinia Raj to jeden z najpopularniejszych rezerwatów przyrody w województwie świętokrzyskim. Jak się przygotować do jej zwiedzania? Ile kosztuje bilet? Co warto zobaczyć w pobliżu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku!
Jaskinia Raj nacieki

Planujesz wakacje w województwie świętokrzyskim? A może mieszkasz w tych okolicach i chciałbyś spędzić niezapomniany weekend? Jaskinia Raj w Chęcinach, które leżą niedaleko Kielc, będzie doskonałym wyborem na interesującą wycieczkę. To miejsce, które zostało odkryte przez człowieka dopiero w 1963 roku, a dostęp do niego wciąż pozostaje mocno ograniczony. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się o nim więcej i odpowiednio przygotować się do wyprawy.

Jaskinia Raj – ogólne informacje o trasie

Jaskinia Raj tablica
Fot.: Ewa & Bartek via Wikipedia, Public Domain

Jaskinia Raj jest znana przede wszystkim z dobrze zachowanej szaty naciekowej, którą uznaje się za jedną z najbardziej okazałych w całym kraju. Wyróżnią się pośród nich ponad 47 tysięcy form naciekowych, w tym: perły jaskiniowe, pola ryżowe, stalaktyty, stalagmity, misy martwicowe oraz kolumny naciekowe.

Ruch turystyczny odbywa się na trasie liczącej 180 metrów i rozpoczyna się pawilonem z wystawą muzealną. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko odnalezione w jaskini narzędzia pracy neandertalczyków, lecz także szczątki prehistorycznych zwierząt – niedźwiedzi jaskiniowych, mamutów oraz nosorożców włochatych. W obiekcie umieszczono również odtworzone obozowisko i trzy naturalnej wielkości postacie człowieka neandertalskiego. 

Co jeszcze czeka na zwiedzających?

Do dalszej trasy turystycznej prowadzi sztucznie stworzona sztolnia o długości 21 metrów. Jej stworzenie było niezbędne do zabezpieczenia mikroklimatu jaskini pełnej różnorodnych form krasu podziemnego. Po jej przejściu zmierza się do Komory Wstępnej – to tu znajduje się otwór, przez który odkrywcy po raz pierwszy dostali się do środka. W kolejnej sali znajdują się monumentalne głazy pokryte naciekami oderwane od stropu. Na szczególną uwagę zasługuje kolumna naciekowa Harfa, która prześwituje po podświetleniu.

Zobacz też:  Jaskinia Wielka Śnieżna - niezbędne informacje o najgłębszej jaskini Tatr

Dalsza trasa prowadzi przez Salę Kolumnową, Stalaktytową oraz Wysoką. Można w nich podziwiać zarówno liczne stalaktyty, jak i rzadziej spotykane formacje, jak na przykład pizoidy. Po przejściu przez wszystkie pomieszczenia ponownie trafiasz do Komory Wstępnej.

Jaskinia Raj – ciekawostki, które warto znać

Jaskinia Raj widok na jaskinię
Fot.: PT Łysogóry via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Przed zwiedzaniem Jaskini Raj warto zapoznać się z kilkoma ciekawymi informacjami na jej temat. Co musisz wiedzieć?

  • Jaskinia powstała około 30 milionów lat temu. Chociaż nie znaleziono w niej ludzkich szczątków, odkryte narzędzia wskazują na to, że 50 000 lat temu była zamieszkiwana przez neandertalczyków. Podobno przez 6 tygodni stanowiła schronienie dla Władysława Łokietka ukrywającego się przed królem Czech, jednak dotychczas nie udało się ustalić, czy jest to prawdziwa informacja, czy jedynie średniowieczna legenda. 
  • Dlaczego jaskinię nazwano Rajem? Nie ma jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy, ale prawdopodobnie miało to związek ze znajdującą się zaledwie 8 kilometrów od niej Jaskinią Piekło. Miejsce po raz pierwszy zostało przypadkowo odkryte przez nastolatków z pobliskiej wsi, jednak ze względu na ich nieostrożność doszło do uszkodzenia niektórych formacji. Jaskinia została udostępniona do turystycznego zwiedzania dopiero w 1972 roku po opisaniu wszystkich skał przez naukowców.
  • Jaskinia znajduje się we wnętrzu wzniesienia Malik o wysokości 270 metrów. Chociaż to pasmo górskie było eksploatowane już w XVII wieku, wnętrze jaskini pozostało nieodkryte przez kolejne stulecia.
  • W Jaskini Raj łącznie naliczono aż 47 518 form naciekowych, z czego 47 173 stanowią stalaktyty. Najwyższy stalagmit ma wysokość 77 centymetrów, natomiast szerokość najszerszego ma 6,27 metra u podstawy. Z kolei najwyższa kolumna naciekowa, nazywana także stalagnatem, ma aż 195 centymetrów.
  • W Jaskini Raj bytuje aż 9 gatunków nietoperzy (najliczniejszy jest Nocek Duży), które w sezonie zimowym doznają hibernacji. 
  • W umieszczonym na terenie obiektu Centrum Neandertalczyka znajdziesz interaktywne wystawy, dzięki którym lepiej poznasz życie człowieka neandertalskiego. Jednym z najciekawszych eksponatów jest replika mamuta odtworzona z zachowaniem jego naturalnej wielkości. Zobaczysz tu także inscenizacje prezentujące codzienne życie ludzi pierwotnych.
Zobacz też:  Jaskinia w Trzech Kopcach, zwana też Grotą Klimczoka

Jak przygotować się do zwiedzania Jaskini Raj?

Jaskinia Raj caving

Jaskinia Raj to miejsce o mocno ograniczonym dostępie, dlatego jej zwiedzanie należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Na początku należy skontaktować się telefonicznie, by ustalić dostępność miejsc. Jeśli proponowane terminy są dla ciebie dogodne, możesz przejść do wykonania internetowej rezerwacji. Pamiętaj jednak, że wejście do jaskini jest możliwe jedynie dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 4. roku życia. 

Co zabrać na wyprawę do Chęcin?

Temperatura powietrza w jaskini to 9 stopni Celsjusza, a wilgotność – około 95%. Czas zwiedzania wynosi około 45 minut, dlatego nie zapomnij o dostosowaniu swojego ubioru odpowiedniego do tych warunków. Wybierz cieplejsze ubrania, które nie będą ograniczać swobody ruchów. Obuwie powinno mieć płaską podeszwę, która zapewnia stabilność. W sklepach Decathlon znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować w trakcie takiej wycieczki, w tym:

  • polary i bluzy turystyczne;
  • spodnie trekkingowe;
  • wygodne obuwie trekkingowe;
  • kurtki turystyczne. 

Jaskinia Raj – cennik

Ceny wejść do Jaskini Raj różnią się w zależności od terminu. Za zwiedzanie w liczącej 15 osób grupie pod opieką przewodnika pobiera się opłatę w wysokości:

  • 25 złotych w przypadku terminu od 15 stycznia do 31 marca;
  • 30 złotych, jeśli wizyta odbędzie się w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca lub od 1 września do 15 listopada;
  • 35 złotych w przypadku terminu od 1 lipca do 31 sierpnia.

Centrum Jaskinia Raj zazwyczaj jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 18, jednak przed wizytą należy się upewnić. Bilety można odebrać maksymalnie 30 minut przed zamknięciem obiektu. Centrum pozostaje zamknięte 1 stycznia, w Święta Wielkanocne, 1 listopada oraz 11 listopada.

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli wybierasz się na zwiedzanie Jaskini Raj, warto odwiedzić także ciekawe atrakcje turystyczne w pobliżu. Do wartych uwagi miejsc należą:

  • Jaskinia Piekło znajduje się zaledwie 8 kilometrów od Jaskini Raj. To tzw. pustka krasowa, której zwiedzanie jest możliwe samodzielnie. Co najważniejsze, trasa liczy jedynie 20 metrów i nie potrzebujesz przewodnika do jej przejścia.
  • Zamek Królewski w Chęcinach to liczący ponad 700 lat obiekt. Powstał za czasów Władysława Łokietka, ale to Kazimierz Wielki go rozbudował, dzięki czemu forteca pozostała niezdobyta przez ponad ćwierć tysiąclecia.
  • Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni to doskonałe miejsce do zwiedzania dla rodzin z dziećmi. W obiekcie regularnie odbywają się warsztaty, zabawy oraz lekcje muzealne.
  • Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach to kolejny obiekt, który szczególnie spodoba się najmłodszym zwiedzającym, a dorośli z pewnością docenią możliwość przypomnienia sobie zabawek ze swojego dzieciństwa.
  • Geopark w Kielcach to stosunkowo nowe miejsce, które powstało 20 lat temu. Na jego terenie można urządzić sobie piknik, wybrać się na spacer w Ogrodzie Botanicznym lub na zajęcia w Ośrodku Pracy Twórczej  „Wietrznia”.
Zobacz też:  Jaskinia Mylna – szlak, ile się idzie, czy jest trudna do wejścia?

Spacer po Jaskini Raj będzie doskonałą aktywnością nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Pamiętaj jednak, że ze względu na ograniczenia liczby osób odwiedzających wizytę należy zaplanować z wyprzedzeniem. Nie zapomnij także o założeniu odpowiedniej odzieży oraz obuwia, zwłaszcza jeśli wybierasz się do jaskini z dziećmi.

Fot. Główne: PT Łysogóry via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts