To warto wiedzieć!
- Przełęcz Glinne położona jest w Beskidzie Żywieckim w granicach wsi Korbielów.
- Przez wiele lat działało tu przejście graniczne pomiędzy Polską a Słowacją.
- Obecnie przez przełęcz Glinne biegną ciekawe szlaki turystyczne, w tym słynny Główny Szlak Beskidzki.
Przełęcz Glinne – gdzie się znajduje?
Przełęcz Glinne znana jest również pod kilkoma innymi nazwami: Na Glinie, Przełęcz Glinna czy Przełęcz Korbielowska. Położona w Beskidzie Żywieckim na wysokości 809 m n.p.m., stała się naturalnym przejściem przez Karpaty. Znajduje się w korbielowskim odcinku grzbietu, gdzie szlaki komunikacyjne od wieków ułatwiały podróżowanie. Również teraz zmotoryzowani turyści mogą się tu bez problemu dostać. Łatwy dostęp dla podróżnych zapewnia droga wojewódzka nr 945 i słowacka 78.
Historia i znaczenie komunikacyjne
Po stronie polskiej dostęp do przełęczy Glinne jest nieco utrudniony przez stromizny. Nic więc dziwnego, że aż do XIX stulecia wybierano alternatywne trasy podróży. Pierwsza bita droga powstała tu w 1865 roku i połączyła Orawę z Żywiecczyzną. Zmiana ta odwróciła rolę dawnej Przełęczy Półgórskiej, przenosząc główny trakt handlowy na Glinne. To właśnie tędy niegdyś transportowano cenne ładunki, takie jak miedź.
Przejście graniczne na przełęczy Glinne
Wybudowanie tzw. traktu miedzianego stanowiło punkt zwrotny. Przełęcz Glinne zyskała na znaczeniu, przez co rozwinęła się cała okolica. Przez całe lata 70. XX wieku (aż do początku stanu wojennego) działało tu przejście graniczne. Ponownie otwarto je w roku 1995 jako międzynarodowe drogowe przejście graniczne Korbielów – Oravská Polhora. Funkcjonowało do momentu przystąpienia Polski i Słowacji do strefy Schengen.
Turystyka na przełęczy Glinne
Przełęcz Glinne jest cenionym punktem na mapie miłośników gór. Biegną tędy dwa ważne szlaki turystyczne:
- szlak czerwony imienia Kazimierza Sosnowskiego, wiedzie z Pilska przez Halę Miziową aż na Babią Górę (najwyższy szczyt Beskidów). Jest to część długodystansowego Głównego Szlaku Beskidzkiego, który gwarantuje wędrówki wśród bujnej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków. Przejście całego odcinka – od przełęczy Glinne do Babiej Góry może zająć nawet dwa dni;
- prócz Głównego Szlaku Beskidzkiego na przełęczy Glinne rozpoczyna się też szlak czarny. Prowadzi przez Krzyżówek i Przyborową w Grupie Mędralowej;
- po słowackiej stronie biegnie szlak niebieski – można się nim dostać między innymi na szczyt Pilska.
Malownicze przysiółki i zróżnicowany teren to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy lokalnych perełek. Przełęcz oferuje zatem różnorodność tras dla każdego, od początkujących po zaawansowanych wędrowców.
Przygotuj się do pieszej wędrówki!
Trasy, które przedstawiliśmy wyżej, są wymagające i długie. Dlatego też każdy turysta powinien dobrze się przygotować do tego rodzaju wyprawy. Na pewno trzeba skompletować wytrzymały ekwipunek. Jeśli czekają cię zakupy, wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w sklepach Decathlon. Warto zwrócić tam uwagę na:
- odzież turystyczną i trekkingową;
- obuwie turystyczne i trekkingowe;
- plecaki turystyczne i trekkingowe;
- akcesoria turystyczne;
- zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS.
Przełęcz Glinne – podsumowanie
Przełęcz Glinne, z jej bogatą historią i atrakcyjnymi szlakami, stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Karpat. Przystępna dla każdego, otwiera drzwi do świata przyrody, tradycji i spokoju, będąc idealnym miejscem na odpoczynek od codziennego zgiełku. Zapraszamy do odkrywania tego unikalnego miejsca, gdzie każdy krok niesie za sobą nowe historie i widoki.
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Okraj w Karkonoszach – szlaki turystyczne, schronisko PTTK
- Przełęcz Przysłup – lokalizacja, szlaki turystyczne, ciekawostki
- Kondracka Przełęcz – nieodkryte tajemnice górskich ścieżek
- Przełęcz Walimska w Górach Sowich – atrakcje i szlaki turystyczne
- Przełęcz Spalona – odkryj malownicze miejsce w Górach Bystrzyckich!