Przełęcz Glinne – miejsce, które warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim

Przełęcz Glinne położona jest w granicach miejscowości Korbielów. Przyciąga turystów dogodną lokalizacją, ponieważ umożliwia eksplorację zarówno polskich, jak i słowackich tras turystycznych. Zapraszamy na wędrówkę szlakami pełnymi historii i krajobrazów.
przełęcz glinne

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Glinne położona jest w Beskidzie Żywieckim w granicach wsi Korbielów.
  • Przez wiele lat działało tu przejście graniczne pomiędzy Polską a Słowacją.
  • Obecnie przez przełęcz Glinne biegną ciekawe szlaki turystyczne, w tym słynny Główny Szlak Beskidzki.

Turystyka na przełęczy Glinne

Przełęcz Glinne to doskonały punkt startowy wycieczek w Beskid Żywiecki, oferujący szlaki o różnej długości i trudności. Najciekawsze prowadzą na Pilsko oraz pozwalają połączyć kilka popularnych miejsc jak Hala Miziowa czy Wielka Racza. Najlepsze szlaki turystyczne w rejonie Przełęczy Glinne to:

  • szlak czerwony imienia Kazimierza Sosnowskiego, wiedzie z Pilska przez Halę Miziową aż na Babią Górę (najwyższy szczyt Beskidów). Jest to część długodystansowego Głównego Szlaku Beskidzkiego, który gwarantuje wędrówki wśród bujnej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków. Przejście całego odcinka – od przełęczy Glinne do Babiej Góry może zająć nawet dwa dni;
  • prócz Głównego Szlaku Beskidzkiego na przełęczy Glinne rozpoczyna się też szlak czarny. Prowadzi przez Krzyżówek i Przyborową w Grupie Mędralowej;
  • po słowackiej stronie biegnie szlak niebieski – można się nim dostać między innymi na szczyt Pilska.

Malownicze przysiółki i zróżnicowany teren to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy lokalnych perełek. Przełęcz oferuje zatem różnorodność tras dla każdego, od początkujących po zaawansowanych wędrowców.

Przygotuj się do pieszej wędrówki!

Trasy, które przedstawiliśmy wyżej, są wymagające i długie. Dlatego też każdy turysta powinien dobrze się przygotować do tego rodzaju wyprawy. Na pewno trzeba skompletować wytrzymały ekwipunek. Jeśli czekają cię zakupy, wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w sklepach Decathlon. Warto zwrócić tam uwagę na:

Zobacz też:  Przełęcz Liliowe w Tatrach – szlaki turystyczne i ciekawostki

Przełęcz Glinne jako baza wypadowa

Dzięki dogodnemu położeniu komunikacyjnemu Przełęcz Glinne stanowi świetną bazę wypadową w Beskid Żywiecki. Stąd można udać się na wiele ciekawych szczytów – wspomniane już Pilsko, Romankę, Wielką Raczę, ale też Skrzyczne, Magurkę Radziechowską czy Lipowską. Przełęcz jest też często odwiedzana przez osoby zmierzające do słynnej Doliny Zimnika. To jedna z najdzikszych i najbardziej malowniczych dolin w polskich Beskidach. Wiedzie tędy czarny szlak z Soblówki, dość wymagający, ale dostarczający niezapomnianych wrażeń.

Dojazd i parkingi

Najłatwiej dostać się na Przełęcz Glinne samochodem. Przy drodze wojewódzkiej 945 z Żywca do Ujsół, w pobliżu przełęczy, znajduje się spory parking. Dojazd możliwy jest też komunikacją publiczną – na przełęcz docierają autobusy z Żywca, Ujsół i Węgierskiej Górki. Warto pamiętać, że parking przy przełęczy bywa dość zatłoczony, szczególnie w weekendy. Alternatywą może być zostawienie auta w którejś z okolicznych miejscowości i dojście jednym ze szlaków.

Ciekawostki i atrakcje w okolicy

W pobliżu Przełęczy Glinne znajduje się wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest rezerwat przyrody „Gawroniec” chroniący dobrze zachowane fragmenty dolnoreglowych lasów jodłowo-bukowych. Warto też odwiedzić pobliskie schroniska – wspomniane już PTTK na Hali Boraczej oraz Słowiankę pod Rysianką.

Ciekawostką jest, że rejon przełęczy był w przeszłości intensywnie wykorzystywany pastersko. Do dziś zachowały się ślady dawnych szałasów i miejsc wypasu owiec. Obecnie tradycje pasterskie są tu podtrzymywane m.in. poprzez cykliczną imprezę „Redyk Karpacki”.

Przełęcz Glinne – gdzie się znajduje?

Przełęcz Glinne znana jest również pod kilkoma innymi nazwami: Na Glinie, Przełęcz Glinna czy Przełęcz Korbielowska. Położona w Beskidzie Żywieckim na wysokości 809 m n.p.m., stała się naturalnym przejściem przez Karpaty. Znajduje się w korbielowskim odcinku grzbietu, gdzie szlaki komunikacyjne od wieków ułatwiały podróżowanie. 

Zobacz też:  Szpiglasowa Przełęcz w Tatrach – szlak w drodze na Szpiglasowy Wierch

Przełęcz Glinne znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, pomiędzy szczytami Muńcuł (1165 m n.p.m.) a Jaworzyna (1045 m n.p.m.). Od północy pod przełęczą rozciąga się dolina potoku Glinne, od południa – dolina Soły. Sama przełęcz jest dość szeroka i trawiasta. Dzięki temu stanowi doskonały punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie zobaczymy stąd m.in. Pilsko, Babią Górę, Wielką Raczę czy Romankę.

Historia i znaczenie komunikacyjne

Po stronie polskiej dostęp do przełęczy Glinne jest nieco utrudniony przez stromizny. Nic więc dziwnego, że aż do XIX stulecia wybierano alternatywne trasy podróży. Pierwsza bita droga powstała tu w 1865 roku i połączyła Orawę z Żywiecczyzną. Zmiana ta odwróciła rolę dawnej Przełęczy Półgórskiej, przenosząc główny trakt handlowy na Glinne. To właśnie tędy niegdyś transportowano cenne ładunki, takie jak miedź.

Przejście graniczne na przełęczy Glinne

Wybudowanie tzw. traktu miedzianego stanowiło punkt zwrotny. Przełęcz Glinne zyskała na znaczeniu, przez co rozwinęła się cała okolica. Przez całe lata 70. XX wieku (aż do początku stanu wojennego) działało tu przejście graniczne. Ponownie otwarto je w roku 1995 jako międzynarodowe drogowe przejście graniczne Korbielów – Oravská Polhora. Funkcjonowało do momentu przystąpienia Polski i Słowacji do strefy Schengen.

Przełęcz Glinne, z jej bogatą historią i atrakcyjnymi szlakami, stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Karpat. Przystępna dla każdego, otwiera drzwi do świata przyrody, tradycji i spokoju, będąc idealnym miejscem na odpoczynek od codziennego zgiełku. Zapraszamy do odkrywania tego unikalnego miejsca, gdzie każdy krok niesie za sobą nowe historie i widoki.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Przełęcz Przegibek w Beskidzie Żywieckim – malownicze trasy
Archiwum: listopad 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts