Hala Miziowa – schronisko PTTK, szlaki i atrakcje

Hala Miziowa jest jednym z najpopularniejszych miejsc w rejonie Beskidu Żywieckiego. Jej zaletami są przepiękna panorama, klimatyczne schronisko oraz to, że dość łatwo tam dotrzeć. Przeczytaj więcej na temat tras i atrakcji turystycznych w okolicach Hali Miziowej.
hala miziowa

Las świerkowy i pachnąca igliwiem kosodrzewina, powiew górskiego wiatru, zapierające dech widoki na Babią Górę. Kilka łatwych szlaków pieszych, trasy rowerowe i narciarskie, a także wyciągi linowe z Korbielowa. Tak w skrócie opisać można Halę Miziową na zboczach masywu Pilska w Beskidzie Żywieckim. Bazą wypadową w tej rejon Beskidów są urokliwe wioski Korbielów i Sopotnia Wielka. Którym szlakiem najłatwiej dojść do schroniska? Dlaczego warto wejść wyżej na szczyt Pilska? Gdzie znajduje się całoroczna stacja kolejki linowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Hala Miziowa. Nazwa polany i ogólne informacje

hala miziowa schronisko
Autor zdjęcia: Pudelek via Wikipedia CC BY-SA 3.0

Hala Miziowa to rozległa, niemal płaska polana położona na wysokości około 1300 m n.p.m. na północnych stokach masywu Pilsko (1557 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt w Beskidzie Żywieckim, przy czym jego wierzchołek znajduje się po stronie słowackiej. Na granicy polsko-słowackiej najwyższym punktem Pilska jest Góra Pięciu Kopców (1534 m). Przy dobrej widoczności ze szczytu dojrzeć można łańcuch Tatr. Hala Miziowa nosi nazwę od nazwiska Mizia, jednego z właścicieli polany, na której na początku XX wieku wypasano bydło i owce. Obecnie stanowi ona popularny punkt widokowy oraz miejsce wypoczynku turystów i narciarzy. 

Schronisko i inne obiekty na Hali Miziowej

 Schronisko PTTK znajduje się na wysokości 1330 m n.p.m. Jest to nowoczesny murowany całoroczny obiekt, oddany do użytku w 2003 roku. Oferuje noclegi w pokojach oraz luksusowym apartamencie, a także salę konferencyjną i szkolenia skiturowe. Turyści korzystają głównie ze stołówki z całodziennym wyżywieniem i z baru szybkiej obsługi. Obok schroniska stoi drewniany budynek bufetu (menu z daniami z grilla). Przy rozstawionych na zewnątrz stołach możesz odpocząć, zjeść swoje kanapki lub posiłek z jadłodajni. Wyżej, w pobliżu wierzchołka, znajduje się budynek GOPR-u oraz stacja meteorologiczna IMGW. 

Zobacz też:  Hala Gąsienicowa - szlak wysoko w Tatrach i u progu marzeń

Wyciągi linowe z Korbielowa

hala miziowa zima
Autor zdjęcia: Pudelek via Wikipedia CC BY-SA 4.0

W Korbielowie przy ulicy Konrada Sitki swój początek ma letni wyciąg krzesełkowy na Halę Szczawiny na zboczu Pilska. Z górnej stacji na Halę Miziową wiedzie czerwony szlak, a dojście zajmuje około 40 minut. Turyści mają też do dyspozycji całoroczną kolej kanapową na Polanę Buczynka, oddaloną od schroniska o niespełna 2 km. Stacja dolna tego wyciągu znajduje się przy kompleksie wypoczynkowym Jontek. Dzięki temu turyści o słabszej kondycji bądź rodziny z dziećmi także mogą dotrzeć do schroniska, a stamtąd dojść na szczyt i wrócić kolejką na dół. 

Szlaki turystyczne na Halę Miziową

Zastanawiasz się, którą trasę wejściową wybrać? Oto propozycje łatwych i widokowych szlaków turystycznych:

 • szlak żółty z Korbielowa przez Polanę Buczynka na Halę Miziową i wyżej na Górę Pięciu Kopców – czas wejścia ok. 3,5 godziny;
 • szlak zielony z Sopotni Wielkiej przez Halę Jodłowcową na Halę Miziową  – czas wejścia ok. 3 godziny; 
 • szlak czerwony z Przełęczy Glinne na Halę Miziową lub wariant dłuższy niebieskim szlakiem na Górę Pięciu Kopców (od przełęczy Glinne na wierzchołek ok. 2 godziny) i zejście szlakiem żółtym lub czarnym na Halę Miziową.

Przez Halę Miziową przebiega również Główny Szlak Beskidzki, który wiedzie z Wołosatego w Bieszczadach do Ustronia w Beskidzie Śląskim, a jego długość to niespełna 500 km.

Sporty zimowe na zboczach Pilska

Korbielów jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Beskidach. Zimą stok Pilska przecinają trasy narciarskie o różnych stopniach trudności. Pracują ratraki i armatki śnieżne. W okresie ferii świątecznych i zimowych, po stoku śmigają narciarze i snowboardziści, których dowożą na szczyt liczne wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Przy schronisku na Hali Miziowej wypożyczyć można zestaw nart lub zamówić usługę instruktora nauki jazdy. 

Jakie atrakcje warto zobaczyć w okolicach Korbielowa?

Najciekawsze atrakcje w Korbielowie i okolicy to:

 • wodospad na potoku Sopotnia;
 • Muzeum Motóra w klasztorze dominikańskim w Korbielowie z wystawą zabytkowych motocykli z czasów PRL-u;
 • Muzeum Browaru Żywiec;
 • Jezioro Żywieckie;
 • Góra Żar i Międzybrodzie Żywieckie.
Zobacz też:  Hala Izerska. Szlaki i atrakcje turystyczne

Jak się przygotować na wycieczkę w Beskidy?

Planujesz wycieczkę w rejon Pilska? Przed wyjazdem zrób zakupy i weź niezbędne wyposażenie turystyczne. W sklepach Decathlon znajdziesz:

 • buty trekkingowe i kijki do nordic walking;
 • wygodny strój sportowy, (w tym kurtkę i spodnie narciarskie na zimę);
 • plecak, w którym zmieścisz zapasową odzież, przekąski, telefon i mapę;

Na zimowy trekking konieczne są odpowiednie buty, raki lub raczki. Warto też kupić termos na gorącą herbatę.

Hala Miziowa słynie z malowniczej panoramy, ale widoki są jeszcze ładniejsze ze szczytu Pilska. Jeśli pogoda sprzyja i wystarczy ci siły, to wydłuż wędrówkę i pójdź na Halę Rysianka i Halę Boraczą

Autor zdjęcia głównego: Pudelek via Wikipedia CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts