Lesista Wielka znana jest głównie ze szczelin wiatrowych, które można odnaleźć z leśnej gęstwinie na szczycie. To jednak nie jedyny walor tej góry. Wiosną powitają Cię na szlakach wawrzynki, z kolei jesienią grzyby urzekną zapachem, a okoliczne drzewostany, buczyny i jaworzyny skąpane w ciepłych barwach, zachwycą swym wyglądem. A na prawdziwych odkrywców czekają formacje nieczynnych kamieniołomów i wychodnie skalne. Niestety wyjątkowa przyroda Lesistej Wielkiej z roku na rok coraz bardziej niszczeje, a położenie na terenie parku krajobrazowego nie chroni jej dostatecznie. Liczne wycinki oraz zmiany zagospodarowania tego obszaru sprawiają, że jeżeli nie teraz, to prawdopodobnie już nigdy nie zasmakujesz niezwykłych walorów tej części Gór Kamiennych. Tak więc, do zobaczenia na szlaku!
Lesista Wielka bez wieży widokowej, ale ze szczelinami wiatrowymi
Fakt, że na Lesistej Wielkiej brakuje wieży widokowej, podkreślany jest często przez wędrowców, którzy mają ją już na swojej liście zdobytych szczytów. Jednakże całkiem niedaleko, na szczycie Dzikowca Wielkiego, dokąd prowadzi przyjemny niebieski szlak, postawiono solidną, drewnianą wieżę z zadaszeniem. Przy dobrej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza masz szansę podziwiać z niej górskie krajobrazy Gór Stołowych czy Karkonoszy, aż po Ślężę.
Na stożkowy szczyt Lesistej warto wejść z innego powodu. Jeżeli uda Ci się trafić tam w bardzo ciepły lub ekstremalnie zimny dzień, masz szansę doświadczyć niezwykłego zjawiska. Zachodzące wówczas zmiany w cyrkulacji powietrza uruchamiają prawdziwego ducha gór, który głęboko oddycha, wydając z wnętrza tworów skalnych parę, jak z wnętrza wulkanu, oraz cichutkie buczenie. Dawniej słyszalny efekt oddechu gór podobno należał do częstych zjawisk. Obecnie fenomen ten stanowi bardziej legendę niż fakt. Jednak samo istnienie szczelin wiatrowych, ich struktura oraz charakterystyczne parowanie stanowi nie lata atrakcję szlaków turystycznych w obrębie pasma Dzikowca i Lesistej Wielkiej.
Góry Kamienne – na Lesistą Wielką szlakami pieszymi lub rowerem
Lesista Wielka to punkt, przez który przebiegają rozmaite szlaki. Wszystkie zostały dobrze oznakowane, przy wielu z nich napotkasz ciekawie zaprojektowane tablice edukacyjne. Możesz wybrać się na szczyt szlakiem:
- czerwonym (ze wsi Grzędy Górne lub Sokołowsko);
- niebieskim (z Kuźnic Świdnickich);
- zielonym i niebieskim (ze wsi Boguszów-Gorce);
- żółtym (z Unisławia Śląskiego lub Mieroszowa),
lub specjalnie wyznaczoną ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, znaną jako „Eko Ścieżka”. Przebiega ona przez Unisławskie Łąki, Strachoń oraz obie Lesiste: Małą i Wielką. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, możesz liczyć na bogatą infrastrukturę turystyczną – małe i większe wiaty, deszczochrony, kładki widokowe czy kosze na śmieci.
Jeżeli szukasz większych wrażeń, na szczyt tej góry z powodzeniem dotrzesz też rowerem. Przyda Ci się solidne MTB, ponieważ oprócz dobrze przygotowanych szutrowych dróg czekają tu strome podjazdy. Pasma Lesistej i Mieroszowskich ścian, a także Góry Sowie czy Wałbrzyskie leżą w specjalnie przygotowanej Strefie MTB Sudety. Blisko 500 km tras górami i dolinami – to robi wrażenie. Trasa rowerowa “Czarna Mieroszów” prowadząca przez szczyt oznakowana jest na właśnie czarno i określana jako średnio trudna. Jej długość to 17,2 km, a do pokonania jest 755 m przewyższeń. To ciekawa alternatywna dla trekkingu, w sam raz na aktywny weekend w Górach Kamiennych.
Jakim szlakiem na Lesistą Wielką i Dzikowiec? Wybierz pętlę z Unisławia Śląskiego
Bardzo popularnym i zarazem chyba najciekawszym szlakiem na Lesistą i Dzikowiec jest pętla z Unisławia Śląskiego. W całości ma ona niespełna 11 km. Na jej przejście warto poświęcić około 4 godzin. Jeżeli planujesz dłuższy przystanek na wieży widokowej, lepiej uwzględnij to w swoich planach. Polecanym punktem startowym jest parking przy nieczynnym kamieniołomie. Stamtąd wybierz właściwy kierunek:
- szlak zielony na Dzikowiec;
- szlak żółty na Lesistą Wielką.
Ten, którego nie wybierzesz, będzie Twoją drogą powrotną. Aby droga nie była nudna, skorzystaj z rozwidlenia szlaków na Przełęczy Polanka. Do wieży widokowej udaj się fragmentem niebieskim przy Sokółce. W drugą stronę wybierz szlak zielony, oznaczony na tablicach jako grzbietowy. Od szczytu Lesistej dzieli Cię 1,5 godziny marszu.
Gdy już ją zdobędziesz, nie odpuszczaj wędrówki. Ruszaj dalej szlakiem niebieskim aż do rozwidlenia na Przełęczy Polanka (683 m n.p.m). Tu możesz zboczyć na szlak zielony, grzbietowy, lub iść dalej wcześniej obraną drogą. Za szczytem Dzikowca Wielkiego czeka jego przyrodni brat, Dzikowiec Mały. Za nim już tylko Czarna Góra dzieli Cię od miejscowości Boguszów-Gorce i tamtejszej stacji kolejowej.
Praktycznie o wejściu szczyt Lesistej Wielkiej – parking, opłaty, ograniczenia
Wejście na Lesistą Wielką nie wymaga wielkiego doświadczenia, jednak przyda się dobra kondycja i obeznanie z górskim trekkingiem. Trasa nie jest długa, ale jak to w Górach Kamiennych, tu i ówdzie pojawiają się wymagające podejścia. Nie ma tu wprawdzie wielkich ekspozycji czy panoramicznych widoków jak w Tatrach, czy nawet Karkonoszach, a mimo to warto je odwiedzić.
Na wędrowców czekają tu niezwykłe twory geologiczne, znane jako szczeliny wiatrowe. Rozproszone po masywie przypominają, jak wyjątkowe zjawiska zachodziły dawniej i wciąż jeszcze występują (w sprzyjających warunkach) w ich charakterystycznych nieckach. Tym, co z pewnością Cię ucieszy, będzie fakt, że aby je oglądać, nie wchodzisz do żadnego Parku Narodowego. Nie musisz zatem przejmować się dodatkowymi opłatami. Okoliczne parkingi w większości również nie są płatne. Możesz zejść ze szlaku (z poszanowaniem natury), aby zrobić zdjęcie lub posłuchać charakterystycznego oddechu gór z całkiem bliska.
Góry Kamienne i ich szczyty mogą stanowić Twój główny cel. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przeszedł je w czasie dłuższej wędrówki. Przez Lesistą Wielką biegnie Główny Szlak Sudecki od strony Grzęd Górnych w kierunku Sokołowca. Stąd też niedaleko w Góry Sowie. Jeżeli wybierzesz ten kierunek, po drodze czekają dwa urokliwe schroniska: Andrzejówka, i Orzeł u szczytu Wielkiej Sowy, wprost idealne na dłuższy odpoczynek.
Może Cię także zainteresować:
- Wielka Przehyba – szlaki i ciekawostki turystyczne. Zaplanuj wędrówkę!
- Przełęcz Jugowska – perełka Gór Sowich czeka na odkrycie! Polecane szlaki
- Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów
- Mała i Wielka Rawka – tu, w Bieszczadach, szlaki takie piękne
- Wielka Fatra – poznaj pasmo górskie w słowackich Karpatach Zachodnich