Turystyka górska – najpiękniejsze miejsca na wędrówki w Polsce

Turystyka górska nie wymaga wiele, za to daje dużo w zamian. Zarówno pod względem wysiłku fizycznego, jak i wrażeń estetycznych. Dokąd warto się wybrać? Jak się przygotować do wyjazdu? Odpowiedzi na pytania o turystykę górską znajdziesz poniżej!
turystyka górska

Nie trzeba imponować sylwetką czy kondycją, by czerpać radość z wyjścia w góry. Wystarczy wybrać odpowiedni szlak i wędrować własnym tempem. Z turystyką górską kojarzą się przede wszystkim Tatry, Karkonosze, Beskid Śląski i Żywiecki, Bieszczady oraz Łysogóry. Rozbudowana sieć tras pozwala łatwo zaplanować wyprawę na miarę sił wszystkich uczestników. Dokąd warto się wybrać? Jak się przygotować do wędrówki i o czym nie można zapomnieć? Sprawdź!

Turystyka górska – dokąd warto się wybrać?

Turystyka górska szlak

Góry w Polsce wyróżniają się trzema podstawowymi łańcuchami górskimi. To Sudety, Karpaty oraz Góry Świętokrzyskie. W Sudetach wyróżniamy m.in. Góry Stołowe, Góry Sowie i Góry Izerskie. Poniżej znajdziesz 3 propozycje jednodniowych wycieczek dla miłośników turystyki górskiej. Podajemy przybliżoną charakterystykę i czas przejścia trasy:

  1. Ze Szklarskiej Poręby do Piechowic, ok. 21,5 km w 8–10 h. Z centrum miasta czerwonym szlakiem do obniżenia pod Śmielcem. Po drodze zobaczysz Wodospad Kamieńczyka, Szrenicę i spektakularne Śnieżne Kotły. Zejście niebieskim przez Wysoki Most i Trzy Jawory. Zatrzymaj się na chwilę w Michałowicach i skorzystaj z lunet widokowych, aby obejrzeć panoramę Karkonoszy.
  2. Przez Tatrzański Park Narodowy, ok. 20,2 km w 9–12 h. Z Kuźnickiej Polany na Kasprowy Wierch zielonym szlakiem. Dalej trasą czerwoną na zachód, w stronę Kondrackiej Kopy. Następnie żółtym i niebieskim szlakiem na szczyt Giewontu. Powrót na Kuźnicką Polanę trasą niebieską przez Halę Kondratową i Kalatówki.
  3. Przez Świętokrzyski Park Narodowy, ok. 28,1 km w 8–9 h. Z centrum Bodzentyna niebieskim szlakiem do Świętej Katarzyny. Dalej czerwonym szlakiem cały czas do Paprocic. W trakcie wycieczki zdobędziesz m.in. Łysicę, Skałę Agaty i Łysą Górę.
Zobacz też:  Jarząbczy Wierch – szczyt na granicy polsko-słowackiej

Turystyka górska ma to do siebie, że daje ogromną swobodę wyboru. Czas przejścia trasy może się zmienić w zależności od tempa, przerw na odpoczynek i robienie zdjęć, pogody i wielu innych czynników.

Przygotowanie do wyjścia w góry

Turystyka górska morksie oko

Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody. Niezależnie od zapowiedzi przygotuj się na nagłe skoki temperatur albo niespodziewane opady. Warto zabrać ze sobą coś do picia i jedzenie. A także worki na śmieci – turystykę górską w Polsce trapi wiele problemów, a „śmieciarze” to jeden z poważniejszych. Wszystko, co wnosisz na szlak (czy to Masyw Śnieżka czy mniej uczęszczane miejsce), zabierz ze sobą z powrotem! Chyba że po drodze znajdziesz kosz na odpadki.

Pamiętaj, że niektóre szlaki są okresowo zamykane

Turystykę górską ogranicza się np. zimą (ryzyko lawin), podczas prac leśnych lub dla ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. Zanim dokądkolwiek się wybierzesz, sprawdź informacje na stronach parków narodowych, nadleśnictw oraz oddziałów PTTK.

Przydatne akcesoria do turystyki górskiej w Polsce

Turystyka górska karpaty

Wiesz już, że trzeba się przygotować niemal na każdy scenariusz wyprawy. Warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy, jeszcze zanim wyruszysz po Koronę Gór Polski. Szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów do turystyki górskiej znajdziesz w sklepie Decathlon. Na które kategorie należy zwrócić szczególną uwagę? Podczas wyjścia w góry wręcz niezbędne są:

  • specjalne buty turystyczne, np. obuwie trekkingowe;
  • odpowiednie skarpetki – takie, które nie spowodują nadmiernego pocenia się stóp;
  • wytrzymały, odporny na kaprysy pogody plecak o odpowiedniej pojemności;
  • odzież – zwłaszcza spodnie i kurtki/bluzy powinny umożliwiać szybkie dopasowanie ubioru do zmieniających się warunków;
  • apteczka – na wszelki wypadek;
  • naładowany telefon.

Gadżety i akcesoria na dłuższe wędrówki po górach

Lepiej mieć jeden strój z odpinanymi/zapinanymi częściami, niż zapełniać plecak ubraniami na zmianę. Wyjątkiem mogą być skarpety – tu wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Reszta zależy już od pory roku oraz charakteru wyprawy. Jeżeli planujesz wielodniową wędrówkę po górskich szlakach, przydadzą ci się jeszcze:

  • nawigacja (mapy, GPS, kompas);
  • powerbank;
  • latarka;
  • kijki trekkingowe;
  • śpiwór;
  • namiot.
Zobacz też:  Kazalnica Mięguszowiecka – synonim trudnej wspinaczki

Turystyka górska to aktywność niemal dla każdego!

Turystyka górska las

Trzeba włożyć trochę wysiłku, aby podziwiać fantastyczne widoki ze szczytów i grani. Satysfakcja z pokonywania kolejnych kilometrów również jest ogromna. Turystyka górska poprawia kondycję, nastrój i aktywizuje liczne partie mięśni – i to nie tylko nóg. Niektóre szlaki są utwardzane i wygładzane, aby ułatwić poruszanie się po nich osobom z niepełnosprawnościami.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts