Kopa Kondracka, szczyt Czerwonych Wierchów

W przewodnikach po polskich Tatrach spotkasz różne warianty nazwy – Kopa Kondracka i Kondracka Kopa to ten sam szczyt. Leży na głównej grani, która tutaj stanowi również granicę między Polską a Słowacją. Poznaj najciekawsze szlaki na tę górę!
kopa kondracka

Kopa Kondracka (słow. Kondratova kopa) to najniższy wierzchołek w masywie Czerwonych Wierchów. Jednocześnie stanowi ich krańcowy punkt, wysunięty najdalej na wschód. Przedostatnim szczytem tego pasma w Tatrach Zachodnich jest Małołączniak (2096 m n.p.m.), a między nimi znajduje się Małołącka Przełęcz. Z kolei dalej na wschód, za Przełęczą pod Kopą Kondracką, leży Suchy Wierch Kondracki (1893 m). Północna grań biegnie przez Kondracką Przełęcz do południowych zboczy Długiego Giewontu. Przez te tereny przebiega wiele tatrzańskich szlaków. Dobrze oznakowane ścieżki i liczne rozwidlenia pozwalają obrać mnóstwo różnorodnych wariantów wejścia na opisywany szczyt.

Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.), polsko-słowackie Tatry Zachodnie – podstawowe informacje

Kopa Kondracka szlak

W budowie geologicznej góry dominują skały osadowe, dolomity i wapienie. Pod względem tektonicznym przebiega tędy tzw. wyspa krystaliczna Goryczkowa. Wierzchołek Kondrackiej Kopy o kopulastym kształcie porastają rozmaite trawy – w przeszłości pasterze przyprowadzali tutaj swoje owce bez ograniczeń. To, gdzie obowiązuje zakaz wypasu, można dostrzec po tym, jak coraz wyżej podchodzi rozrastające się pasmo kosodrzewiny.

Kopa Kondracka wyróżnia się bogactwem flory. Niektóre z roślin mają tutaj jedno z nielicznych stanowisk w całym kraju i polskich Tatrach. Na pierwszy plan wysuwa się roślina nie tak rzadka – sit skucina, dzięki której całe Czerwone Wierchy zyskują swoje charakterystyczne zabarwienie. Cenne przyrodniczo gatunki to także:

  • sybaldia rozesłana;
  • przymiotno węgierskie;
  • ostrołódka polna;
  • gruszyczka karpacka;
  • głodek kutnerowaty.

Na Kopę Kondracką prowadzi mnóstwo szlaków turystycznych

Kopa Kondracka ścieżka

Z samego szczytu odchodzą aż trzy odgałęzienia ścieżek TPN-u. Dwa fragmenty to czerwony szlak przez główną grań Tatr Zachodnich. Północna odnoga to odcinek trasy żółtej w kierunku Gronika (938 m) oraz Gajówki Mała Łąka na zakopiańskich Krzeptówkach. Dodaj do tego wszystkie skrzyżowania z przebiegami innych tatrzańskich dróg, a otrzymasz mnóstwo wariantów wejścia na szczyt Kopy Kondrackiej. Kilka przykładów znajdziesz w dalszej części artykułu. Warto zerknąć na mapy i samodzielnie zaplanować górską wycieczkę, z jak największą liczbą atrakcji po drodze.

Zobacz też:  Backpacking dla początkujących – jak się przygotować?

Wycieczki z Kuźnic w Zakopanem. Przejście przez Halę Kondratową i Kalatówki, trasy pod Giewontem

Wszystkie poniższe scenariusze podają jedynie szacunkowy czas wejścia na Kopę Kondracką, bez drogi powrotnej. Twój wynik może być zupełnie inny, w zależności od warunków czy indywidualnych możliwości. Przed wyjściem w góry sprawdź, czy TPN nie zamknął któregoś odcinka – np. z powodu prac leśnych lub dla zapewnienia spokoju zwierzętom. Na szczyt możesz dotrzeć na wiele sposobów. Proponujemy te warianty:

  1. Najkrótsza droga z Kuźnickiej Polany w Zakopanem – 7,2 km, 3:30–5 h. Duża część ul. Przewodników Tatrzańskich jest zamknięta dla ruchu, z wyjątkiem busów. Możliwość wyboru tych ostatnich kończy się przy dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Dalej trzeba iść niebieskim szlakiem, oczywiste z ważnym biletem do TPN-u. Kasa i punkt kontroli znajdują się tuż przy klasztorze Albertynek. Potem można udać się Drogą Brata Alberta w stronę Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki lub podążać wschodnim skrajem rozległej polany. Oba warianty spotykają się tuż przed Jaskinią Bystrą. Następnie czeka Hala Kondratowa. Przy schronisku, które otaczają głazy z dawnego osuwiska, należy skręcić w zielony szlak wzdłuż Doliny Kondratowej. Końcowy fragment przez Długi Żleb Kondratowy prowadzi licznymi zakosami, aż do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Stąd do celu pozostaje kilkaset metrów do przejścia łagodną granią.
  2. Z Kuźnic przez Dolinę Suchą, Dolinę Strążyską i masyw Giewontu – 11,8 km, 6:20–9 h. Początek będzie identyczny jak powyżej, ale trzeba iść na Kalatówki i tam skręcić w czarną Ścieżkę nad Reglami. Kamienista droga przecina kilka pomniejszych dolin, prowadzi w pobliżu m.in. Małej Krokwi, Białego Potoku, Sarniej Skały i wodospadu Siklawica. Za Polaną Strążyską trzeba podążać za czerwonymi znakami na Przełęcz w Grzybowcu. Dalej czerwona nitka wiedzie na Grzybowiec i Wyżnią Kondracką Przełęcz. Jeśli masz dość czasu, możesz stąd wejść na Giewont – przejście niebieską pętlą tam i z powrotem to dodatkowe 800 metrów i ok. 30 minut (jeśli nie ma kolejki oczekujących turystów). Do Kondrackiej Kopy zostaje ominięcie Czarnych Skał i niespełna 1500 metrów żółtym szlakiem prosto na wierzchołek.
  3. Z Nędzówki przez Przysłop Miętusi i na Małołączniak – 8,4 km, 5–7:15 h. Start w Kościelisku, trasa zaczyna się przy DW 958 i ul. Strzelców Podhalańskich. Krótki fragment ścieżką przecinającą trawiastą polanę Nędzówka, wejśćie do TPN-u przy małym żlebie i potoku Staników. Na Przysłopiu Miętusim przejście na szlak niebieski – przez Kobylarza, Ratusz Litworowy, w pobliżu licznych jaskiń. Na Małołączniaku najpierw delikatne zejście na przełęcz, potem łagodne podejście grzbietem do celu.
Zobacz też:  Żółta Turnia – jak ją zdobyć?

Kopa Kondracka nie jest trudna do zdobycia. Czego potrzeba do pokonania Hali Kondratowej?

Kopa Kondracka mgła

Dla własnego bezpieczeństwa warto założyć buty trekkingowe, stworzone do chodzenia po górach. Choć upadek w przepaść z powodu sandałków czy szpilek tutaj ci nie grozi, to lepiej chronić stopę przed skręceniem (i innymi urazami) na kamieniach i innych nierównościach, kiedy skończą się wyasfaltowane i brukowane drogi. Obuwie odpowiednie do wchodzenia na Kondracką Kopę znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Godne uwagi pozycje w asortymencie to także:

  • odzież turystyczna i trekkingowa;
  • stuptuty;
  • akcesoria i impregnaty do górskich butów;
  • kijki trekkingowe;
  • plecaki turystyczne oraz akcesoria do nich (w tym pokrowce ochronne).

Zdaniem sporego grona turystów Kopa Kondracka oferuje piękną panoramę widokową na góry Tatr Wysokich, która należy do najbardziej efektownych. Będzie taką oczywiście pod warunkiem odpowiedniej widoczności. Pamiętaj, że nawet jeśli w trakcie wyprawy zaskoczy cię wyjątkowo gęsta mgła, liczne znaki pozwolą ci bez problemu odnaleźć drogę powrotną.

Kopa Kondracka widok

Źródło zdjęcia: Hubert Waguła via wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts