Krzesanica – szlak na Czerwone Wierchy. Trasa z Kopy Kondarckiej na Ciemniak

Krzesanica to najwyższy szczyt niewielkiego masywu Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Zdobycie jej nie powinno sprawić żadnych trudności, więc można śmiało szykować się na taką wyprawę. Koniecznie sprawdź, jak przebiega najlepsza trasa na Krzesanicę.
krzesanica

Są turyści, którzy nie potrzebują trudnych górskich wyzwań, a zamiast tego szukają widokowych szlaków. Właśnie takie osoby powinny docenić szlak prowadzący na Krzesanicę. Szczególnie pięknie wygląda wczesną jesienią, kiedy roślinność skalna porastająca zbocza rudzieje. Wtedy dopiero można w pełni zrozumieć, skąd wzięła się nazwa Czerwonych Wierchów.

Krzesanica, najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów

krzesanica niebieskie niebo

Masyw tworzony jest przez cztery szczyty Kondracką Kopę (2005 m n.p.m.) Małołączniak (2096 m), Krzesanicę (2122 m) oraz Ciemniak (2096 m). Krzesanica jest położona w środkowej części masywu, dlatego nie istnieje bezpośrednia droga na jej wierzchołek. Warto więc przejść całą grań Czerwonych Wierchów, co stanowi naprawdę ciekawą wycieczkę.

Krzesanica – ciekawostki

  • Nazwa pochodzi od północnej ściany, którą dawniej określano jako „krzesaną”.
  • Przez masyw przebiega granica polsko-słowacka.
  • W zboczach Krzesanicy po słowackiej stronie odkryto około 50 jaskiń. Najdłuższe ciągną się przez 160 metrów.
  • Warto zwrócić uwagę na bogatą roślinność Krzesanicy. Rosną tu między innymi dzwonki, jaskry i sasanki alpejskie, a także maki tatrzańskie.
  • Krzesanica to najwyższa w Polsce wapienna góra.

Szlak turystyczny przez Krzesanicę

krzesanica pochmurno

Na Krzesanicę można wejść od strony Kondrackiej Kopy lub Ciemniaka, a także przez Małołączniak od Doliny Miętusiej. Trzecia trasa jest trudniejsza, pojawiają się bowiem łańcuchy, ale nie pozwala na przejście pełnego szlaku grzbietem Czerwonych Wierchów. Turyści zwykle decydują się na rozpoczęcie wędrówki od Kopy Kondrackiej, na którą prowadzi bardzo przyjemna trasa.

Trasa na Kondracką Kopę

Najpopularniejszym wariantem jest szlak, który rozpoczyna się w Kuźnicach. To dzielnica Zakopanego, świetnie skomunikowana z centrum, gdzie zaczynają się najpiękniejsze i najsłynniejsze szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na Kondracką Kopę biegnie niebieski szlak, którym trzeba dojść do Polany Kondratowej. Z tego miejsca bardzo dobrze widać już zbocza Giewontu. Należy wybrać zielony szlak na Przełęcz pod Kopą Kondracką, a na kolejnym skrzyżowaniu czerwone znaki na pierwszy wierzchołek masywu. Czerwony szlak będzie towarzyszył turystom już do końca wycieczki.

Zobacz też:  Kopa Kondracka, szczyt Czerwonych Wierchów

Trasa z Kondrackiej Kopy na Krzesanicę

Z Kondrackiej Kopy roztaczają się widoki zarówno na Tatry Wysokie, jak i Tatry Zachodnie. Taka panorama będzie towarzyszyć turystom właściwie przez cały czas. Dalej prowadzi stroma, ale szeroka ścieżka, która schodzi trawersem na Przełęcz Małołącką. Później biegnie zakosami na Małołączniak i dalej na szczyt Krzesanicy. Należy zachować ostrożność, bo blisko szlaku rozciągają przepaście i urwiska. To chyba najbardziej niebezpieczny punkt wyprawy.

Szlak na Ciemniak

Czas przejścia z Krzesanicy na Ciemniak to jakieś 20 minut. Zejście początkowo opada dość gwałtownie zakosami wzdłuż przepaści. Z Mułowej Przełęczy doskonale widać charakterystyczną „krzesaną” ścianę Krzesanicy. Potem całkiem łagodne podejście na Ciemniak i perspektywa powrotu. Większość turystów, którzy właśnie w tym miejscu kończą wędrówkę, idzie przez Wyżnią Kirę Miętusią i Dolinę Kościeliską do Kir. Jednak można wydłużyć to zejście, wybierając szlak przez Dolinę Tomanową do Hali Ornak, skąd i tak schodzi się do Kościeliskiej.

Górskie trasy. Jakie akcesoria są potrzebne?

krzesanica skały

Aby pokonać zaplanowaną trasę na Krzesanicę, trzeba mieć ze sobą akcesoria przydatne w górach. Sprzęt turystyczny kupisz w każdym sklepie Decathlon. Znajdziesz tam dobrej jakości buty trekkingowe oraz odzież trekkingową, dzięki którym niestraszne ci będą żadne warunki atmosferyczne. Oprócz tego podczas górskich wędrówek w plecaku zawsze powinna się znajdować apteczka turystyczna, latarka czołowa oraz mapa. Jest to absolutna podstawa dla każdego turysty, który dba o bezpieczeństwo swoje, ale także innych ludzi na szlaku.

Krzesanica nie jest wymagającym wierzchołkiem, dlatego warto potraktować jej zdobywanie jako część nieco dłuższej wędrówki. Przejście z Kuźnic aż do Doliny Kościeliskiej to naprawdę spore wzywanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Tatrami. Po drodze można się jednak cieszyć naprawdę niezwykłymi widokami, rozbudzającymi apetyt na więcej.

Zobacz też:  Kozie Czuby – charakterystyczne trzy wierzchołki

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts