Cubryna – jak wejść na górę w tatrach? Który szlak wybrać?

Cubryna to cel taterników, ponieważ leży poza oznakowanymi szlakami. Na graniczny, polsko-słowacki szczyt można wejść tylko drogami wspinaczkowymi. Poznaj szczegóły, aby dobrze przygotować się do tego wyzwania!
cubryna

Najlepszym punktem wyjścia jest schronisko nad Morskim Okiem. Wycieczka w Tatry Wysokie może potrwać ładnych kilka godzin, dlatego warto zarezerwować sobie tutaj nocleg po zejściu ze szczytu. Prawdopodobnie najłatwiejszy wariant wejścia zaczyna się na Hińczowej Przełęczy – Cubryna znajduje się kawałek na zachód od niej, natomiast na wschód od tego punktu leży Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438 m n.p.m.). Drugim z sąsiednich głównych szczytów jest Zadni Mnich (2172 m n.p.m.). Większym wyzwaniem od trudności technicznych jest tu skomplikowane ukształtowanie terenu. Nieodzowna okazuje się dobra znajomość tutejszych elementów wysokogórskiej topografii. Zimą ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe wspinacze powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas schodzenia.

Cubryna (2376 m n.p.m.) w głównej grani Tatr Wysokich. Zdobywcy

cubryna góra
Fot.: Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szczyt ten jest szóstym najwyższym wzniesieniem na terytorium Polski. Na północ od niego znajduje się Cubryńska Strażnica (2335 m n.p.m.) – szczyt zwornikowy, przez niektórych uznawany za najwyższy, jaki w całości znajduje się w naszym kraju. Ze względu na niewielką wybitność, nie wszyscy geologowie podzielają ten pogląd. Jako pierwsi na wierzchołek Cubryny weszli:

  • latem, 6.09.1884 r.:
  • Kazimierz Bednarz;
  • Jan Fedra;
  • Karol Potkański;
  • zimą, 24.03.1913 r.:
  • István Laufer;
  • Endre Maurer.

Gdzie umiejscowiona jest ta góra?

Strome, skalne zbocza góry schodzą w kierunku trzech tatrzańskich dolin – jednej w Polsce i dwóch na Słowacji. Są to Dolina Rybiego Potoku oraz Dolina Ciemnosmreczyńska (część Doliny Koprowej) i Dolina Mięguszowiecka. Na północnych stokach pod czubkiem Cubryny znajdują się strome skalne żleby i piarżyste tarasy. Aby wdrapać się na sam wierzchołek, najpierw trzeba przejść m.in. przez:

  • Mnichowy Żleb;
  • Małą Galerię Cubryńską;
  • Zadnią Galerię Cubryńską;
  • Niżnią Galerię Cubryńską;
  • Wielką Galerię Cubryńską.
Zobacz też:  Backpacking dla początkujących – jak się przygotować?

Zdobywanie Cubryny najlepiej zacząć od bazy wypadowej w Schronisku PTTK Morskie Oko

W bazie wypadowej PTTK można od razu wywiązać się z obowiązku rejestracji wyjścia taternickiego, choć TPN umożliwia zrobienie tego za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Znad słynnego jeziora w okolice Hińczowej Przełęczy można dostać się dwiema drogami.

  1. Pierwsza zakłada podejście czerwonym szlakiem do Czarnego Stawu Pod Rysami. Dalej trzeba skierować się zieloną ścieżką, a po zejściu z oznakowanej trasy przejść krawędzią żlebu Bańdzioch i Zachodem Janczewskiego na główną grań w Tatrach Wysokich. Zanim znajdziesz się na Cubrynie, musisz pokonać jeszcze jeden z Zachodów Abgarowicza.
  2. Drugi wariant zakłada spacer przez Ceprostradę (szlak żółty w kierunku Szpiglasowego Wierchu) i wejście do Doliny Za Mnichem (nitka czerwona). Początek pozaszlakowego odcinka to okolice Wyżnich Mnichowych Stawków.

W drodze na Hińczową Przełęcz przechodzi się wydeptaną ścieżką obok wielu ciekawych miejsc, takich jak:

  • Mnich (2067 m);
  • Mnichowe Plecy;
  • Zadni Mnichowy Stawek – najwyżej położony zbiornik wodny w Polsce, na wysokości ok. 2072 m n.p.m.;
  • Mnichowa Kopa (2090 m);
  • wspominana już Cubryńska Strażnica.

Najpopularniejsza trasa to Hińczowa Przełęcz – Cubryna – Zadni Mnich – Wrota Chałubińskiego

cubryna szczyt
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Przejście przez Galerie Cubryńskie to zaledwie wstęp do tego, co czeka cię już za Hińczową Przełęczą. Nazwa góry, którą opisujemy, pochodzi od określenia czupryny – w przeszłości górę określano także jako Czubryna oraz Czubrzyna. Postrzępiony i stromy próg może kojarzyć się z pozostającą w nieładzie fryzurą. Choć droga na Cubrynę jest stosunkowo łatwa technicznie (niektórzy przy dobrych, suchych warunkach całkowicie rezygnują z asekuracji), to momentami trudno ją odnaleźć. Wśród taterników znana jest jako Droga Ludwika Chałubińskiego. Przy schodzeniu zachodnią granią aż do Wrót Chałubińskiego do przejścia pozostają kolejno:

  • uskok na Przełączkę pod Zadnim Mnichem;
  • Zadni Mnich;
  • Ciemnosmreczyńska Turnia (2142 m);
  • Kopa nad Wrotami (2075 m).
Zobacz też:  Jarząbczy Wierch – szczyt na granicy polsko-słowackiej

Jaką drogą można jeszcze wejść na ten szczyt?

Możliwe jest również wejście na Cubrynę od słowackiej strony – główna droga wspinaczkowa prowadzi przez południowo-zachodnią ścianę, znad Wielkiego Hińczowego Stawu. Można również wspiąć się oznakowanymi szlakami na Koprowy Wierch, a następnie przejść wzdłuż bocznej grani Tatr na północ. Pozaszlakowe wyprawy na Słowacji wymagają skorzystania z usług certyfikowanego przewodnika. Warto – wręcz trzeba – mieć też ubezpieczenie. Niektórzy wykupują polisę również przed wspinaczką po północnych ścianach Cubryny w Polsce, na wypadek, gdyby spadli na południowe stoki i musieli wzywać słowacki TOPR.

Wejście na szczyt Cubryny – jak się przygotować i co zabrać na tatrzańską wyprawę?

Odzież turystyczną trzeba starannie dopasować do pory roku i warunków panujących w Tatrach – bez względu na okoliczności będziesz potrzebować kasku, dobrych butów i sprzętu wspinaczkowego. Warto wyposażyć się także w dodatkowe akcesoria alpinistyczne, które uczynią całą wyprawę nieco łatwiejszą i bezpieczniejszą. Cały ekwipunek potrzebny do wejścia na Hińczową Przełęcz, Cubrynę, Zadniego Mnicha oraz pozostałe szczyty na grani znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Sprawdź również następujące kategorie:

  • plecaki wspinaczkowe;
  • liny, taśmy, repsznury;
  • uprzęże;
  • karabinki i ekspresy wspinaczkowe;
  • bloczki.

Pierwsze odcinki w drodze znad Morskiego Oka są łatwe, proste i przyjemne. Na grani Tatr robi się trudniej, ale wejście latem nie należy do najbardziej wymagających. Cubryna wydaje się dobrym wyborem dla tych, którzy chcą przetestować nowo nabyte umiejętności wspinaczkowe w praktyce. Takie wyjście zimą oznacza zdecydowanie większe ryzyko. Zwały śniegu i lodu sprawiają, że do takiego wyzwania potrzeba znacznie lepszego przygotowania. Niektórzy porównują zimowe warunki na Cubrynie do tego, co czeka na wspinaczy w Alpach.

Źródła zdjęcia: Krzysztof Dudzik via wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Speed hiking - na czym polega i jaki sprzęt jest wymagany?
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts