Czerwone Wiechy w Tatrach nie bez przyczyny są bardzo popularnym celem turystów. Biegnący grzbietem szlak czerwony jest łatwy i pokonanie go nie stanowi żadnej trudności. Podczas wycieczki można zdobyć wszystkie cztery szczyty masywu lub ograniczyć się tylko do wybranego. W tym drugim przypadku Ciemniak to punkt, który warto wziąć pod uwagę.
Czerwone Wierchy – trasa dla każdego turysty
Masyw zlokalizowany jest w głównym grzbiecie Tatr Zachodnich. U jego stóp rozciągają się słynne doliny – Kościeliska, Cicha, Bystrej oraz odchodzące od nich Dolina Tomanowa, Małej Łąki i Miętusia. Czerwone Wierchy tworzy:
- Ciemniak (2096 m n.p.m.);
- Krzesanica (2122 m n.p.m.);
- Małołączniak (2096 m n.p.m.);
- Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.).
Szlak, który biegnie granią Czerwonych Wierchów, nie przedstawia żadnych trudności technicznych, chociaż na odcinku pomiędzy Ciemniakiem a Krzesanicą trzeba zachować ostrożność. Ścieżka prowadzi tam blisko urwiska, więc bezwzględnie należy trzymać się wyznaczonej drogi. Wycieczki najlepiej planować późnym latem i wczesną jesienią. Wtedy pogoda w górach jest najpiękniejsza, a w dodatku roślinność porastająca mieni się odcieniami rudości. Można więc dzięki temu przekonać się, skąd wzięła się nazwa pasma.
Szlaki turystyczne na Ciemniak – jakie są możliwości?
Ciemniak to jedno z ciekawszych wzniesień w paśmie. Nazwa szczytu pochodzi od Doliny Mułowej (dawniej nazywanej Doliną Ciemną), ku której opadają strome zbocza góry. Jeśli twoim celem jest właśnie to wznieniesie, do wyboru masz kilka tras. W zależności od tego, co chcesz zrobić dalej, może to być główny punkt twojej wyprawy, jak też przystanek przed dalszą trasą. Musisz jednak wcześniej oszacować czas, jaki chcesz przeznaczyć na wycieczkę. Przejście całej grani oraz powrót może zająć bowiem około 8 godzin. Wszystko zależy oczywiście od wybranego szlaku.
Szlak na Ciemniak z Kir przez Wyżnią Kirę Miętusią
Kiry to przysiółek wsi Kościelisko położonej kilka kilometrów od Zakopanego. Znajduje się tu wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, parking oraz przystanek busów. Można więc naprawdę wygodnie dojechać aż do samego wejścia Doliny Kościeliskiej. To świetny punkt wypadowy na główną grań Tatr, a co za tym idzie – również na Ciemniak. Trzeba jednak pamiętać, że jest najbardziej monotonną spośród wszystkich możliwości.
- Najpierw przez kwadrans należy podążać zielonym szlakiem, który w okolicy Potoku Kościeliskiego (przy Kirze Miętusiej) należy zmienić na czerwony.
- Spora część drogi biegnie grzbietem Adamicy przez las, ale na Polanie Upłaz otwiera się większa przestrzeń i już widać Kominiarski Wierch.
- Kolejne punkty to Upłazińska Kopka i charakterystyczna skała Piec, które oznaczają koniec drzew i wyjście na piętro kosodrzewiny.
- Na otwartej przestrzeni rozciąga się tatrzańska panorama z widokiem na Giewont.
- Podejście na Ciemniak jest dość spokojne i obejmuje piętro hal. Dopiero po przejściu Chudej Przełączki szlak biegnie stromo w górę, ale to już ostatni etap przed szczytem.
Szlak na Ciemniak z Kir przez Halę Ornak
Trasa rozpoczyna się tak samo, jak poprzednia – przy parkingu w Kirach. Jest o wiele dłuższa niż poprzedni wariant, wymaga bowiem przejścia całej doliny. Zatem w miejscu, gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków (między innymi do Ścieżki nad Reglami, na Przysłop Miętusi i bezpośrednio na Ciemniak), trzeba zostać na zielonym szlaku prowadzącym na Ornak. Przy schronisku PTTK należy kierować się wzdłuż Tomanowego Potoku na Polanę Tomanową Wyżnią i Chudą Przełęcz. Tam zielone znaki łączą się z czerwonymi, które prowadzą już na szczyt Ciemniaka. Wędrówka z Ornaku to chyba najbardziej męcząca trasa, wybierana przez osoby, chcące porządnie się zmęczyć.
Szlak na Ciemniak z Kuźnic
Aby dotrzeć na Ciemniak z tej strony, trzeba pokonać cały czerwony szlak, który biegnie grzbietem Czerwonych Wierchów. Warto jednak zdecydować się na to, ponieważ przez długi czas można podziwiać panoramę Tatr.
- Trasa zaczyna się na Kondrackiej Kopie, na którą najlepiej wchodzić od strony Kuźnic.
- Po minięciu kas biletowych TPN należy wybrać niebieskie znaki, które kierują na Polanę Kalatówki Halę Kondratową.
- Stamtąd zielonym szlakiem na Przełęcz pod Kopą Kondracką – po 20 minutach osiąga się pierwszy cel.
- Teraz do przejścia są całe Czerwone Wierchy. Z Kondrackiej Kopy należy iść na Małołączniak, później na Krzesanicę i w końcu Ciemniak.
Wierzchołek Ciemniaka jest płaski i zawsze można spotkać tam odpoczywających turystów, którzy zbierają siły na dalszą drogę. To ostatni moment, by podjąć decyzję, jak iść dalej.
Ciemniak – i co dalej? Zejście do Doliny Kościeliskiej czy inny kierunek?
Osoby, które staną na Ciemniaku, mają kilka możliwości. Jeżeli idą z Kuźnic, najlepszą opcją jest zejście jedną z proponowanych tras do Kir i powrót busem do Zakopanego. Natomiast gdy punktem wyjścia były Kiry, warto zastanowić się nad dwoma rozwiązaniami – zrobieniem pętli bądź udaniem się do Kuźnic. Na Kondrackiej Kopie znowu trzeba podjąć decyzję, ponieważ w perspektywie jest Kasprowy Wierch. Wybierając tę opcję, wycieczka wydłuża się w czasie jeszcze bardziej, dlatego warto rozważyć zjazd do Kuźnic koleją linową. W ten sposób można uniknąć dość nudnego zejścia, a przy okazji skorzystać z jednej z największych atrakcji turystycznych regionu.
Wycieczka w góry. Tego będziesz potrzebować
Do każdej wycieczki w góry trzeba się dobrze przygotować, a bezpośrednio przed wyjściem należy sprawdzić prognozę pogody. Jeżeli zapowiadane są burze, warto nawet zmienić plany i zdecydować się tylko na spacer malowniczymi dolinami. Na wysokościach wyładowania atmosferyczne są wyjątkowo niebezpieczna. Wystarczy przypomnieć burzę z 2019 roku, gdy w rejonie Giewontu i Czerwonych Wierchów zginęło aż 5 osób, a ponad 150 doznało obrażeń. Oczywiście niektórych zjawisk atmosferycznych nie sposób przewidzieć, ale na inne sytuacje można się bez problemu przygotować. Przed wyjazdem w góry warto kupić podstawowy sprzęt turystyczny. Skorzystaj z oferty sklepów Decathlon, gdzie znajdziesz wiele różnego rodzaju akcesoriów sportowych. Co konkretnie warto kupić? W górach potrzebne są między innymi:
- buty trekkingowe;
- odzież trekkingowa;
- plecak turystyczny z wyposażeniem;
- apteczka turystyczna;
- kijki trekkingowe.
Wyprawa na Ciemniak to propozycja dla turystów, którzy chcą nacieszyć się widokami tatrzańskich grani. Co ważne, szlaki turystyczne prowadzące na wierzchołek są odpowiednie nawet dla niedoświadczonych turystów. Trzeba jedynie przygotować się na kilkugodzinną wyprawę, ponieważ po drodze nie ma trudności technicznych. Z Ciemniaka można też przejść całą grań Czerwonych Wierchów, co również stanowi ciekawą propozycję.
Źródło zdjęcia: Hubert Waguła via wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Może Cię także zainteresować:
- Krzesanica – szlak na Czerwone Wierchy. Trasa z Kopy Kondarckiej na Ciemniak
- Małołączniak – te szlaki zaprowadzą Cię na Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich
- Hala Stoły w Tatrach. Trasa, panorama
- Kopa Kondracka, szczyt Czerwonych Wierchów
- Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących