Żabi Koń, czyli jedna z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych w Tatrach

Przez wiele lat Żabi Koń uchodził za jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów w całych Tatrach. Nie da się tu wejść żadnym oznakowanym szlakiem – trzeba się wspinać. Dowiedz się więcej o drogach, które prowadzą na to wzniesienie!
żabi koń

Wierzchołek Żabiego Konia leży na wysokości 2291 m n.p.m. Leży w głównej grani Tatr Wysokich, pomiędzy Rysami a Żabią Turnią Mięguszowiecką. Jako pierwsi wspięli się na niego Simon Häberlein i Katherine Bröske w 1905 r. Weszli południową ścianą – dziś słowacki szlak nazywa się Drogą Häberleina. Wspinaczami, którzy pokonali północny stok, byli w 1929 roku Wiesław Stanisławski, Bronisław Czech oraz Lidia Skotnicówna – obrany przez nich szlak to od tamtej pory Droga Stanisławskiego. To pod tą charakterystyczną turnią doszło do pierwszego odnotowanego przez historię wypadku śmiertelnego w dziejach wysokogórskiej wspinaczki w Tatrach.

Na Żabi Koń z obu stron wspina się przez ostrą, eksponowaną grań

Nazwa szczytu, nadana dopiero w pierwszych latach XX wieku, odnosi się do kształtu wierzchołka oraz bezpośredniego otoczenia góry. W żargonie taternickim „koń” to szczególnie stroma i przepaścista część skalnego grzbietu. Pod Żabim Koniem znajdują się Żabie Przełęcze – „zwykła”, wschodnia oddziela górę od Rysów (2499 m n.p.m.), natomiast Żabia Przełęcz Wyżnia znajduje się pomiędzy opisywanym szczytem a Żabią Turnią Mięguszowiecką (2335 m n.p.m.) Cała ta grań rozdziela polską Dolinę Rybiego Potoku od słowackiej Doliny Żabiej Mięguszowieckiej.

Jak dostać się na szczyt?

Do dziś na Żabim Koniu wytyczono aż 11 różnych dróg wspinaczkowych, o trudności od II do V+. Łatwiejsze jest podejście od południa niż od północy. Prawdopodobnie najpopularniejszy wariant prowadzi czerwonym szlakiem na Słowacji. W okolicach Chaty pod Rysami jest zejście ze szlaku na wąski, skalny taras, a dalej:

  • najpierw ostrożne przejście na północ między turniami;
  • potem zjazd na Żabią Przełęcz;
  • wspinaczka przez wschodnią grań Żabiego Konia:
  • wejście na Dolnego Konia;
  • pionowy uskok, tzw. Górny Koń;
  • docelowy wierzchołek;
  • zjazd na Żabią Przełęcz Wyżnią.
Zobacz też:  Kazalnica Mięguszowiecka – synonim trudnej wspinaczki

Sprzęt do zdobycia Żabiego Konia północną drogą. Stała asekuracja, trudne zjazdy na linie

Tak trudne wyzwanie wymaga zarówno zaawansowanych umiejętności i kondycji, jak i wyposażenia w postaci sprzętu wysokiej jakości. Kask wspinaczkowy to oczywistość, ale równie ważne są odpowiednie buty oraz odzież wierzchnia. Specjalne obuwie pozwala zachować przyczepność i kontrolę. Ubranie powinno zabezpieczać przed zimnem i opadami – pogoda w górach może zmienić się bardzo szybko. Cały ekwipunek do wyprawy znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. W szczególnie wymagających rejonach Tatrach Wysokich niezbędne są również:

  • liny, taśmy, repsznury;
  • uprzęże wspinaczkowe;
  • bloczki;
  • karabinki i ekspresy;
  • inne akcesoria do sprzętu wspinaczkowego.

Wejście na Żabi Koń to wciąż spore osiągnięcie. Być może jest mniej prestiżowe niż na początku XX stulecia – wtedy szczyt uchodził za nie do zdobycia, jednak ma swoją wagę. Teraz również turysta, który jest na początkowych etapach swojej przygody ze wspinaczką, również nie powinien rzucać górze wyzwania.

Źródło zdjęcia: Adam Opioła via wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts