Góry w Grecji – najważniejsze szczyty

Góry w Grecji kojarzą się przede wszystkim z górą bogów, czyli Olimpem. Grecja wybierana jest przez turystów z uwagi na wspaniałe wybrzeża i wyspy. Większość tego kraju stanowią jednak góry, które idealnie nadają się do trekkingu. Zobacz, dlaczego warto zwiedzić greckie góry!
góry w grecji

Góry w Grecji stanowią 81% całej powierzchni tego kraju. Średnia wysokość pasm górskich to 1200–1800  m n.p.m. Obszary nizinne w Grecji są niewielkie i występują raczej w okolicy wybrzeży. Najbardziej znaną górą jest Olimp, czyli mityczna siedziba bogów. W Grecji znajduje się wiele ciekawych pasm górskich, które mogą spodobać się miłośnikom spacerowania po górach. Chcesz poznać greckie góry? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Charakterystyka greckich gór

Góry w Grecji pateras

Góry Grecji mają dosyć zróżnicowaną budowę. Te na północnym wschodzie, gdzie znajduje się Olimp, powstały w czasie orogenezy hercyńskiej i zbudowane są ze skał krystalicznych. Masywy zachodnie tworzone są z wapienia i piaskowców. Około 40 pasm górskich przekracza wysokość 2000 m n.p.m. Góry nie znajdują się jedynie na stałym lądzie. Na greckich wyspach często wyrastają góry wulkaniczne, które najczęściej są nieczynne. Jeżeli chodzi o klimat gór, to góry zachodnie cechują się największymi opadami deszczu w całym kraju. Opady śniegu występują w górach w północnej części kraju.

Jakie góry są w Grecji?

Góry w Grecji morze

Największe góry w Grecji znajdują się w północno-wschodniej części kraju. To tam góruje najwyższy szczyt Grecji, czyli góra Olimp. W części zachodniej kraju, zaraz przy granicy z Albanią, znajdują się góry, które są przedłużeniem łańcucha gór Dynarskich. Najwyższym masywem górskim jest tam Pindos, którego najwyższy szczyt to góra Smolikas, a jej wysokość to 2637 m n.p.m. Na południu, czyli na półwyspie peloponeskim, znajdują się tereny górzyste, których najwyższym szczytem jest Ilias. Góra ta mierzy 2404 m n.p.m. Jeżeli chodzi o wyspy, to na krecie znajduje się szczyt Ilias, którego wysokość wynosi 2404 m n.p.m.

Zobacz też:  Góry Kambryjskie. Jak zdobyć Snowdon?

Olimp – siedziba bogów

Najbardziej znany masyw górski w Grecji. Starożytni Grecy uważali ją za siedzibę bogów. Najwyższy wierzchołek to Mitikas, a jego wysokość to 2918 m n.p.m. Szczyt ten nazywane jest tronem Zeusa. Wśród starożytnych Greków panowało przekonanie, że każda próba wejścia na szczyt zakończy się dla śmiałka śmiercią. Obecnie Olimp jest objęty ochroną. W 1938 roku powstał tutaj park narodowy, który wpisany jest na listę UNESCO.

Panuje powszechne przekonanie, że Olimp jest samodzielną górą. Nie jest to jednak prawda, ponieważ jest to masyw górski, na który składa się wiele szczytów. Oprócz wspomnianego wcześniej Mitikas jest tutaj także między innymi szczyt Skolio (2911 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.) i  Skala (2866 m n.p.m.). Wejście na Olimp nie jest zadaniem łatwym, dlatego dokonują tego tylko doświadczeni wspinacze. Na wysokości 2060 m n.p.m. znajduje się schronisko Spilios Agapitos, w którym odpoczywają strudzeni podróżą wspinacze. Wędrówka jest bardzo wymagająca, tutejsze góry mogą być zbyt niebezpieczne dla początkujących. Ze szczytu Olimpu jest wspaniały widok, który trudno zapomnieć. Masyw Olimpu widziany z jego podnóża także robi niesamowite wrażenie.

Góry Kryoneritis na Krecie

Kreta ze względu na swoje piękne wybrzeża jest bardzo częstym wyborem turystów. Znajdują się tam góry, które będą doskonałe dla mniej doświadczonych miłośników chodzenia po górach. Chodzi tutaj o Góry Kryoneritis. Można je zwiedzić samochodem. Są to tereny bardzo słabo zamieszkane, dlatego to świetne miejsce do spokojnego podziwiania natury.

Góry Parnas

To tutaj znajdują się słynne Delfy. To tutaj działała znana wyrocznia delficka oraz dawniej znajdowało się antyczne sanktuarium poświęcone Apollinowi. Obok stanowiska archeologicznego znajduje się współczesna miejscowość Delfy. Na tych terenach w 1938 roku utworzono Park Narodowy Parnassos. Najwyższym okolicznym szczytem jest Liakoura (2457 m n.p.m.). Te góry w Grecji to wspaniałe miejsce do uprawiania trekkingu.

Zobacz też:  Beskid Niski – Najwyższe szczyty, szlaki w górach, ciekawe miejsca i atrakcje

Góry Tajget 

Na Peloponezie znajdują się Góry Tajget. W dolne partie gór prowadzi wiele dróg, które są dostępne dla turystów. Górne partie są zalesione. Szlaki turystyczne są tutaj bardzo dobrze oznakowane. Do jednej z przełęczy grani można dostać się autem, znajduje się tam klasztor Panagia Giatrissa. Tajget to najwyższe pasmo górskie na Peloponezie. Najwyższym szczytem jest tutaj góra Profitis Ilias, która ma bardzo charakterystyczny kształt piramidy. Góry znajdują się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, ale dominuje tutaj raczej klimat kontynentalny. Występuje tutaj duża liczba strumieni i rzek.

Góry w Grecji – co ze sobą zabrać?

Góry w Grecji skały

Góry w Grecji mają bardzo zróżnicowana trudność. Każdy doświadczony miłośnik gór wie jednak, że nawet na najłatwiejsze szlaki warto się dobrze przygotować. Konieczne będzie odpowiednie obuwie oraz odzież. Warto zaopatrzyć się także w pojemny plecak. Wszystkie produkty dla fanów górskich spacerów można znaleźć w sklepie Decathlon!

Góry w Grecji są wyjątkowo piękne. Doskonale nadają się one do trekkingu. Znajdziesz tu zarówno łatwe szlaki, jak i te bardziej wymagające. Naprawdę warto je zwiedzić!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts