Gdzie w góry w Polsce najlepiej się wybrać? Sprawdź, dokąd warto pojechać!

Choć Polska nie jest krajem typowo górzystym, nie brak tu pięknych miejsc, w które mogą się udać miłośnicy górskich wypraw. Trzy górskie łańcuchy, liczne górskie pasma poprzecinane szlakami turystycznymi zachęcają do eksplorowania. Gdzie w góry pojechać? Podpowiadamy!
gdzie w góry

Góry w Polsce to trzy łańcuchy – Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie. To w sumie aż 46 pasm górskich, a więc dość sporo do przejścia. Miłośnicy górskich wypraw i długich wędrówek mają w czym wybierać. Niezależnie od tego, czy jesteś wytrawnym wędrowcem, czy też szukasz pomysłu na weekend z dziećmi, w polskich górach znajdziesz coś dla siebie. Podczas wycieczki będziesz chłonąć urzekające widoki, cieszyć oczy górskim krajobrazem, poznasz nieco historii różnych rejonów kraju, a przy odrobinie szczęścia spotkasz rzadkie gatunki zwierząt. W górach możesz się zmęczyć, odpocząć i nabrać dystansu. Jeśli należysz do grona osób, które przemierzają szlaki w poszukiwaniu nowych wrażeń, możesz mieć pewność, że polskie góry dostarczą ci ich bez liku. Gdzie w góry pojechać? Sprawdź!

Bieszczady – jedne z najbardziej znanych polskich gór

gdzie w góry bieszczady
Fot. Zygmunt Put via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Bieszczady to góry, o których słyszał na pewno każdy, wszak dość często można usłyszeć dobrą radę  – rzuć wszystko i jedź w Bieszczady. Dlaczego właśnie tam? Góry te leżą w łańcuchu Karpat, a ich najwyższym szczytem jest Tarnica wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m. To wciąż dość dziki teren, w wielu miejscach nietknięty ludzką ręką. Zapewne to owa naturalność przyciąga turystów poszukujących wytchnienia, nastawionych na obcowanie z naturą. Bieszczady to największa w kraju populacja niedźwiedzia brunatnego, drugie największe stado żubrów, ale także jedno z najciemniejszych europejskich miejsc – park ciemnego nieba, gdzie w bezchmurną noc możesz ujrzeć tysiące gwiazd. W górach znajdziesz aż 15 jaskiń, a na szczycie Krzemieńca staniesz u zbiegu trzech granic – Polski, Ukrainy i Słowacji.

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Będąc w Bieszczadach, warto odwiedzić tamtejsze urokliwe miasteczka i wioski. Ustrzyki Górne i Dolne mogą stać się bazą wypadową w góry. Cisna i Polańczyk to słynne uzdrowiska, do których co roku zjeżdżają się kuracjusze. Jeśli lubisz góry, ale do pełni szczęścia potrzeba ci trochę wody, zapewne ucieszy cię fakt, że w pobliżu Polańczyka znajduje się jezioro Solińskie. Rejs statkiem to dodatkowa atrakcja dla turystów. Torfowiska, Rezerwat Sine Wiry, Zapora Solińska czy Szlak Drewnianych Cerkwi to tylko kilka miejsc w górach bieszczadzkich, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Zobacz też:  Rysianka – bijące serce Beskidu Żywieckiego

Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki

gdzie w góry góry stołowe
Fot. Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Weekend w górach? Jeśli nie znasz jeszcze Gór Stołowych, koniecznie wybierz się w Sudety, a konkretnie w pasmo leżące w Sudetach Środkowych. Góry Stołowe charakteryzuje budowa płytowa, która decyduje o ich niezwykłości i wyjątkowym uroku. Jako punkt wypadowy możesz potraktować Kudowę-Zdrój. Bądź pewien, że Góry Stołowe zachwycą cię pięknymi widokami, a szlak na Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt Gór Stołowych) na pewno spełni twoje oczekiwania. Panorama rozpościerająca się ze szczytu uchodzi za najpiękniejszą i najbardziej malowniczą w całych Sudetach. W roku 1993 utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, dzięki któremu możliwa stała się ochrona tego niezwykłego terenu. Szczęśliwcy mogą natknąć się na muflona czy spotkać salamandrę plamistą. Góry te słyną ze skalnych labiryntów zwanych Błędnymi Skałami lub Wilczymi Dołami.

A może Góry Izerskie?

gdzie w góry góry izerskie
Fot. Lovecz via Wikipedia, domena publiczna

Sudety to także pasmo Gór Izerskich o łagodnych wierzchołkach. Ich najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m). Jeśli planujesz wycieczki po Górach Izerskich, możesz zanocować w Szklarskiej Porębie lub wybrać Świeradów-Zdrój. Szlaki okalające góry nie są trudne, zatem na wyprawę mogą się wybrać również osoby o gorszej kondycji. Alternatywą jest wyprawa rowerowa, ponieważ po tamtejszych trasach spokojnie można przemieszczać się jednośladem. Wybierając się w Góry Izerskie, musisz być przygotowany na chłód i deszcz. Region ten charakteryzuje ostry klimat, nawet latem może być naprawdę zimno. Nie wyjeżdżaj z domu bez ciepłego polaru, czapki i kurtki. Pamiętaj również o dodatkowej parze skarpet i wygodnych butach, które zatroszczą się o twoje stopy. Hala Izerska uznana została za polski biegun zimna – nie zapominaj o tym! Jeśli brakuje ci odpowiedniej garderoby, zajrzyj do sklepu Decathlon i zaopatrz się we wszystko, co niezbędne na górskiej wyprawie. Znajdziesz tu m.in. bieliznę termiczną, ale także odzież zewnętrzną, czyli kurtki wodoodporne czy bluzy.

Zobacz też:  Wogezy góry - przygotowania do wyprawy na szlaki turystyczne, atrakcje i narty.

Gdzie w góry w Tatry pojechać? Dolina Pięciu Stawów

Gdzie w góry w Tatry
Fot. via Wikipedia, ToSter, CC BY 3.0

Tatry to góry, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Wybierają się tam nawet ci, którzy nie chodzą po górach. Wszak stolicą polskich gór jest piękne Zakopane. Tatry są najwyższymi górami w Polsce, pasmem w łańcuchu Karpat. Górującym szczytem są Rysy (2501 m n.p.m). Góry te są oblegane przez turystów zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Przebywają tu miłośnicy zimowego szaleństwa czy pieszych wędrówek. Kasprowy Wierch, Giewont, Morskie Oko, Gubałówka z pięknym widokiem na Tatry – to cele wycieczek wielu turystów. Tatrzańskich atrakcji jest jednak znacznie więcej – Dolina Chochołowska pokryta dywanem krokusów, Dolina Kościeliska ze słynnym Wąwozem Kraków, Dolina Pięciu Stawów, czy liczne jaskinie to miejsca, które można polecać szukającym wrażeń. Górskie wędrówki przez Tatry to czas zachwycania się bystrymi potokami, czy wodospadami. Miejsca te wyglądają niesamowicie zarówno zimą, jak i jesienią czy latem.

Beskidy – Beskid Śląski, Beskid Żywiecki

Beskidy Beskid Śląski Beskid Żywiecki
Fot. Dawidbernard~commonswiki via Wikipedia, domena publiczna

Malownicze zakątki znajdziesz również w innych rejonach górskich w Polsce. Co powiesz na Beskidy, pasma leżące w łańcuchu Karpat? Chcesz poznać najlepsze miejsca i zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki? Beskid Śląski to lubiane i często odwiedzane pasmo górskie. Najwyższy szczyt, Skrzyczne, wznosi się nad Szczyrkiem i należy do Korony Gór Polski. Nieco niższa Barania Góra zaprasza na platformę widokową, z której rozciąga się widok na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego, Tatry, Pilsko, słowackie Góry Choczańskie. Warto przypomnieć, że to właśnie tutaj ma swoje źródło królowa polskich rzek, Wisła. Beskidy to góry, w których przyjezdni znajdą m.in. sieć szlaków turystycznych pieszych, trasy rowerowe, wyciągi krzesełkowe i orczykowe, zabytki architektury. Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego to Babia Góra zwana także Diabelskim Szczytem lub Diablakiem.

Zobacz też:  Góry Kaledońskie – masyw górski w północnej Szkocji.

Beskidy Zachodnie i Gorce

Gorce, czyli pasmo w Beskidach Zachodnich, też mają sporo do zaoferowania. Otoczone takimi miastami, jak Nowy Targ, Limanowa, Rabka-Zdrój. Jeśli zamierzasz pojechać w góry na weekend, zastanów się, czy nie wybrać właśnie Gorców. Wiele tu pięknych, cichych i spokojnych miejsc – to góry rzadziej odwiedzane przez turystów. Znajdziesz tu liczne punkty widokowe, z których spojrzysz na panoramę Pienin, Beskidów i Tatr. Najpopularniejszy jest tu czerwony szlak (Główny Szlak Beskidzki) wiodący przez Lubań, Kiczorę, Turbacz. Nie brak także ścieżek dydaktycznych oraz schronisk – najbardziej znane jest schronisko turystyczne na Turbaczu. Przez Gorce możesz wędrować pieszo, jechać konno lub na rowerze.

Śnieżka w Karkonoszach

Śnieżka w Karkonoszach
Fot. Rafał Nawojczyk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Celem górskiej wycieczki może stać się najwyższy szczyt w Karkonoszach, czyli Śnieżka (1603 m n.p.m). Jeśli chcesz ją zdobyć, zawitaj do Karpacza, skąd wychodzi szlak. Na samej górze mieści się kosmiczny budynek obserwatorium meteorologicznego, niestety często można spotkać tu także tłumy turystów. Na Śnieżce zawsze wieje i bywa dość zimno, dlatego przygotuj cieplejsze ubrania. Jeśli już znajdziesz się w Karkonoszach, koniecznie odwiedź Śnieżne Kotły. Wiedzie tam jeden z najpiękniejszych górskich szlaków w Karkonoszach, dzięki któremu będziesz podziwiać okoliczne atrakcje – Wąwóz Kamieńczyk, wodospad o tej samej nazwie czy jeziorka polodowcowe.

Polskie góry zimą, latem, wiosną i jesienią mają naprawdę dużo do zaoferowania. Każda pora roku ma swoje uroki, dlatego warto wybrać się w góry w każdym terminie. Góry Sowie, Góry Kamienne, Złote, Opawskie – wszystkie kryją w sobie coś niesamowitego, godnego uwagi. Gdzie w góry wybrać się latem, a gdzie zimą? Polskie pasma zachwycą cię o każdej porze roku!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts