Hala Barankowa. Bacówka Zawoja i owce

Hala Barankowa to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Babiej Góry. Położona jest w Zawoi, na osiedlu Zawoja Górna. Prowadzą tamtędy również szlaki turystyczne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć!
Hala Barankowa

Hala Barankowa słynie nie tylko ze względu na swoją nazwę. To tędy przechodzą i spotykają się rozmaite szlaki górskie Beskidu Żywieckiego. Na polanie, z której rozciąga się ciekawy widok, prowadzony jest wypas kulturowy, a także sprzedawane wyroby z mleka owczego. Warto się tam wybrać, ale zanim to zrobisz, przygotuj się odpowiednio!

Hala Barankowa – podstawowe informacje

Obszar wzniesienia leży nieco powyżej Babiogórskiego Parku Narodowego, niedaleko szczytów Kolisty Groń (810 m n.p.m.). Hala Barankowa słynie przede wszystkim z tego, że od kwietnia aż do końca września prowadzony jest tutaj sezonowy, kulturowy wypas owiec. Oznacza to, że w tym okresie możesz spotkać na miejscu bacę, który wypasa stado owiec. Gdy tam będziesz, możesz przyjrzeć się, jak wygląda bacówka, gdzie pasterze wędzą oscypki czy przygotowują bunc i żentycę. Smakołyki te można też kupić na miejscu.

Hala Barankowa – szlaki turystyczne

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na dotarcie do Hali Barankowej i jej widokowych miejsc. Poniżej znajdziesz kilka z nich oraz szczegóły danej trasy.

Wycieczka z północy, ze wsi Wełcza

To jedna z możliwości, jeśli chcesz dojechać w okolicę komunikacją publiczną. Wystarczy wysiąść na przystanku Zawoja – Wełcza, a następnie kierować się na południe. Większość trasy idzie się tutaj po prostu asfaltem. Dojście w jedną stronę zajmuje około godziny. Droga niewyznaczona przez żaden szlak biegnie wzdłuż potoku Sikorówka. 

Czarnym lub zielonym szlakiem z Zawoi Wilczna

Trasa biegnie tutaj częściowo asfaltem, a potem schodzi według oznaczeń dwóch szlaków – czarnego i zielonego. Do Hali Barankowej dojdziesz mniej więcej w ciągu 45 minut, pokonując niecałe 2 km. Możesz też zostawić samochód we wsi Barankowa, na samym końcu drogi asfaltowej. Stamtąd droga zajmuje kilka minut, również wspominanymi szlakami.

Zobacz też:  Hala Szrenicka – szlaki turystyczne. Jak dotrzeć do schroniska?

Czatoża do Hali Barankowej

O wiele dłużej zejdzie, jeśli na Halę Barankową wybierzesz się z Czatoży. Możesz iść o początku zielonym szlakiem, który na wysokości rozejścia pod Kolistym Groniem (1105 m n.p.m.) łączy się ze szlakiem żółtym. Taka trasa zajmuje mniej więcej dwie godziny, w czasie których przejdziesz 5,5 km.

Z Hali Barankowej na Babią Górę

Odległość z Hali Barankowej do Babiej Góry zwanej Królową Beskidów to ok. 10 km do pokonania w czasie od 3 do 4,5 godziny. Prowadzą tam różne szlaki, na których trasie leży m.in. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny. Uwaga jednak zimą – część z nich może być zamknięta!

Jak przygotować się do wycieczki na Halę Barankową?

Jeśli twoim celem jest wyłącznie Hala Barankowa, potrzebujesz podstawowego wyposażenia. W sklepach Decathlon znajdziesz m.in.:

  • buty turystyczne;
  • plecaki 10-40 litrów;
  • czapki, kapelusze, bandany turystyczne;
  • odzież z wełny merino na pokonanie trasy zimą.

Widokowa polana wypasowa jest często odwiedzana przez uczniów na zielonych szkołach czy wszystkie osoby zainteresowane niezwykle bogatym folklorem beskidzkich miejscowości, a także dawnymi tradycjami pasterskimi.Sama Hala Barankowa jest łatwo dostępna i przygotowana na turystów, zwłaszcza tych najmłodszych.

Zdjęcie główne: slawojar via wikipedia CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts