Hala Goryczkowa. Nartostrada z Kasprowego

Hala Goryczkowa znana jest przede wszystkim zimą. To tutaj biegnie jedna z najbardziej znanych tras narciarskich w Tatrach. Jest ona dość wymagająca, dlatego polecana osobom z doświadczeniem i umiejętnościami. Sprawdź, co warto wiedzieć!
Hala Goryczkowa

Warto wiedzieć!

  • Halą Goryczkową biegną w sumie cztery nartostrady, z czego jedna z nich jest dwukierunkowa.
  • W Goryczkowym Kotle jako jedynym miejscu w Polsce da się uprawiać alpejski typ narciarstwa.
  • Przez Halę Goryczkową nie przebiega żaden szlak turystyczny.

Hala Goryczkowa – to warto wiedzieć

Hala Goryczkowa jest halą, która pierwotnie miała zastosowanie pasterskie. Jej nazwa pochodzi od dawnego właściciela. W sumie zajmuje ona obszar ponad 224 hektarów, ale do wypasu owiec i bydła wykorzystywano zaledwie 10 ha. Wypas prowadzony był nie tylko na stokach, lecz także na szczytach, zwłaszcza Kondratowym Wierchu. 

Dolną część tego obszaru zajmuje właściwa Hala Goryczkowa. W górnej znajdują się dwie mniejsze doliny, czyli Świńska i pod Zakosy. Powyżej tej drugiej, w stronę szczytu Kasprowego Wierchu, położony jest Goryczkowy Kocioł. Widok na ten obszar można uzyskać zarówno ze szczytu, jak i z czerwonego szlaku, wiodącego od Kondrackiej Kopy do Kasprowego Wierchu granicą Słowacji i Polski. Przez Goryczkową Czubę, górującą nad doliną, przechodzi jeden z popularniejszych szlaków pieszych na grań Giewontu.

Schronisko i jego tragiczne losy

Hala Goryczkowa

Warto wiedzieć, że na terenie Hali Goryczkowej w środkowej jej części, na Niżnej Goryczkowej Równi, stało kiedyś schronisko. Zostało jednak zniszczone, podobnie jak szałas o nazwie Schronisko Króla, przez lawinę, która zeszła ze Żlebu Marcinowskich. Został on nazwany tak od nazwisk gospodarzy, którzy zginęli w tamtych wydarzeniach.

Z powodu tej tragedii obszar Niżnej Goryczkowej Równi nazywany jest wśród miejscowych górali Polakiem, tym razem od nazwiska właściciela zniszczonego przez lawinę schroniska. Warto pamiętać, że z uwagi na duże przewyższenie górna część Doliny Goryczkowej ma duże zimowe zagrożenie lawinowe.

Zobacz też:  Hala Kondratowa: szlak. Dokąd można dojść z Hali Kondratowej?

Nartostrady w Hali Goryczkowej

Z uwagi na doskonałe przygotowanie i świetne warunki zjazdowe Hala Goryczkowa jest intensywnie eksploatowana zimą przez narciarzy. To stanowi tez przychód dla Tatrzańskiego Parku Narodowego w tym okresie. Eksperci są zdania, że panują tutaj najlepsze warunki do narciarstwa nie tylko w okolicach Zakopanego, ale i całej Małopolsce.

W sumie przez Halę Goryczkową biegną cztery trasy narciarskie:

  • od Myślenickich Turni (1360 m n.p.m.) do stacji dolnej wyciągu krzesełkowego – nartostrada jednokierunkowa;
  • od dolnej stacji wyciągu kolejki krzesełkowej do Kuźnic przez Kondrackie Rówieńki – droga jednokierunkowa, licząca ok. 3000 m;
  • od Kasprowego Wierchu (1987 m, n.p.m.) jego zboczami przez Dolinę przez Zakosy aż do schroniska PTTK na Hali Kondratowej – trasa jednokierunkowa, licząca ok. 2100 m, uważana za bardzo trudną;
  • od opisanej wyżej Niżnej Równi Goryczkowej do dolnej części Polany Kondratowej – trasa dwukierunkowa.

Nie są one jednak oświetlone i sztucznie naśnieżane – w drugim przypadku nie ma takiej potrzeby. 

Jak dostać się na nartostrady?

Większość osób wybierających się do Hali Goryczkowej decyduje się zostawić samochód w Kuźnicach. W ten sposób można wjechać dolną stacją kolejki linowej na Kasprowy Wierch, ale też dotrzeć niżej. Stacja pośrednia znajduje się bowiem przy Myślenickich Turniach, gdzie dodatkowo obok biegnie szlak turystyczny na Kasprowy. Tylko jednak dojazd na sam Kasprowy Wierch pozwala nie tylko zobaczyć piękne widoki, ale i zjechać w dół Goryczkowym Kotłem, a potem skorzystać z wyciągu Goryczkowego z powrotem. Alternatywnie można udać się w drugą stronę Kotłem Kasprowym lub wyciągiem narciarskim Gąsienicowym.

Jak przygotować się na narty w Hali Goryczkowej?

Na początek oceń swoje możliwości. Pamiętaj, że trasa z samego Kasprowego Wierchu jest uznawana za bardzo trudną, dlatego nie nadaje się dla początkujących, a nawet mniej zaawansowanych narciarzy. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na nią, czy na prostsze zjazdy, musisz mieć odpowiedni sprzęt. Znajdziesz go w sklepach sieci Decathlon. Przydadzą ci się:

  • kurtki narciarskie;
  • spodnie narciarskie;
  • kaski narciarskie zapewniające bezpieczeństwo;
  • gogle narciarskie, bo śnieg w połączeniu ze słońcem może prowadzić do problemów ze wzrokiem.
Zobacz też:  Dolina Białki. Szlak, atrakcje

Narty możesz wypożyczyć w kilku miejscach albo zainwestować we własne. Upewnij się, że będą dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu.

Hala Goryczkowa nie jest dostępna turystycznie, ale za to stanowi cel fanów narciarstwa w Polsce. Jeśli chcesz nią przejechać, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt i… umiejętności!

Fot. Główne: Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts