Hala Rycerzowa: szlaki, schronisko. Poznaj Beskid Żywiecki

Hala Rycerzowa to jedna z bardziej znanych polan położonych w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się tutaj schronisko PTTK, licznie odwiedzane przez turystów. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Czym wyróżnia się Hala Rycerzowa?
Hala Rycerzowa

Najważniejsze informacje!

  • Hala Rycerzowa zlokalizowana jest na zboczach szczytów Wielkiej Rycerzowej i Małej Rycerzowej.
  • Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej dysponuje aż 34 miejscami noclegowymi w łóżkach.
  • Niegdyś w tym miejscu prowadzony był wypas owiec.
  • Do hali prowadzi pięć różnych szlaków.

Hala Rycerzowa – ważne informacje

Hala Rycerzowa widok

Zlokalizowana w Beskidzie Żywieckim, w Grupie Wielkiej Raczy Hala Rycerzowa leży na zboczach dwóch szczytów takich jak Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.) i Mała Rycerzowa (1207 m n.p.m.). Jej częścią jest zlokalizowana na wysokości 1165 m n.p.m. Przełęcz Halna. Na obszarze wypłaszczenia i wysokości 1120 m n.p.m. znajduje się schronisko, czyli Bacówka PTTK na Rycerzowej, wybudowana w 1975 roku. Jest ona otwarta dla turystów. Można tutaj spędzić noc w pokojach bardziej kameralnych, jak i takich dziesięcioosobowych. Schronisko oferuje też możliwość przespania się we własnym śpiworze na podłodze części wspólnych, co jest nieraz koniecznością w wysokim sezonie.

Hala Rycerzowa niegdyś zajmowana była przez stada owiec, wypasane w tym obszarze. Dziś służy przede wszystkim za cel wycieczek, bo wypas od pewnego czasu stał się nieopłacalny. Z uwagi na brak lasów i duże przestrzenie łąkowe z hali roztacza się piękna panorama na okoliczne szczyty i pasma górskie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć stąd m.in. Małą Fatrę, a nawet Tatry!

Hala Rycerzowa i okoliczne szlaki

Hala Rycerzowa znaki informacja o szlakach

Do Hali Rycerzowej można dojść na przynajmniej kilka sposobów. Znajduje się tutaj duży węzeł szlaków biegnących przez cały Beskid Żywiecki. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane szlaki. Pomimo tego warto zabrać ze sobą mapę, która przyda się w trakcie wędrówki.

Zobacz też:  Hala Śmietanowa – szlaki turystyczne

Na Halę Rycerzową z Soblówki

Szlak z Soblówki Na Halę Rycerzową jest jednym z najpopularniejszych. We wsi znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. Do wyboru masz tutaj dwie drogi, którymi możesz przejść. Są to:

  • żółty szlak, biegnący przez takie punkty jak Nad Soblówką i Pod Wiertalówką. Szlak ten rozchodzi się w miejscu Skrzadnita na żółty i zielony. Żółtym dojdziesz na miejsce w niespełna 2 godziny, pokonując 4,6 km; zielony wiedzie przez Małą Rycerzową i wydłuża czas przejścia do 2:14 h, a dystans do 5 km;
  • szlak czarny, początkowo połączony z zielonym szlakiem, a rozchodzący się z nim w punkcie Soblówka, Pod Grapy. Szlak można nieco skrócić, dojeżdżając do osiedla Hutyrowa i tam zostawiając samochód; w wersji z centrum Soblówki szlak o długości 5,6 km pokonasz w 2:10 h.

Ze wsi Ujsoły na Halę Rycerzową

Szlak z tego miejsca ma prawie 10 km długości, a jego przejście zajmuje ok. 3:43 h. Wychodzący ze wsi szlak zielony wiedzie przez Muńcoł (z bacówką), Kotarz i Przełęcz Kotarz aż do Skrzadnity, gdzie znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Stąd możesz przejść szlak żółtym lub zielonym jak w powyższym przypadku.

Z Vychylovki na Halę Rycerzową

Jeśli bazę noclegową masz w Czechach, to do Hali Rycerzowej dojdziesz, wybierając szlak zielony z miejscowości Vychylovka. Zaczyna się on niedaleko kościoła. Wiedzie m.in. przez Przełęcz Przysłop, gdzie łączy się ze szlakami żółtym i czarnym. Następnie należy skręcić w szlak żółty. Najkrótsza droga wiedzie szlakiem żółtym, który skręca w punkcie Nad Przełęczą Przysłop, rozdzielając się z niebieskim. W ten sposób Halę Rycerzową zdobędziesz w 1:50 h, pokonując 4,7 km.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie drogi ze znakami niebieskimi po dotarciu do punktu Nad Przełęczą Przysłop. Wtedy możesz przejść przez Wielką Rycerzową. Tam musisz odbić w czerwony szlak, schodzący na Przełęcz Halną, a następnie czarny do schroniska. Taka droga zajmie 2:09 h i 4,9 km.

Zobacz też:  Hala Pisana. Szlakiem na Diabli Kamień

Z Rycerki Dolnej na Halę Rycerzową

To dłuższa wycieczka, idealna dla osób, które oczekują od wędrówki nieco większego wysiłku. W miejscowości Rycerka Dolna, obok Rycerki Górnej, wejdź na zielony szlak. Najszybciej dojdziesz na Halę Rycerzową, wybierając następnie:

  • niebieski szlak w Joneczkowych Rycerkach;
  • czerwony szlak na nieodległym od nich rozejściu się szlaków;
  • połączenie zielonego i czerwonego szlaku na Małej Rycerzowej;
  • czarny szlak na Przełęczy Halnej.

Taka trasa zajmuje 3:34 h i ma długość 9,7 km.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej wydłużyć wędrówkę, jest to możliwe! Najdłuższa z tras w tej opcji zajmuje 5:29 h i ma długość około 14 km. Wiedzie ona:

  • niebieskim szlakiem z Rycerki Dolnej przez Praszywkę Wielką, Przełęcz Przysłóp Potócki z bazą namiotową, punkt Pod Bendoszką Wielką, Schronisko PTTK na Przegibku i Przełęcz Przegibek;
  • czerwonym szlakiem z Przełęczy Przegibek przez Majcherową, Wielką Rycerzową;
  • czarnym szlakiem z Przełęczy Halnej do bacówki na Rycerzowej.

Jak przygotować się do szlaku na Halę Rycerzową?

Hala Rycerzowa hala

Jak widzisz, szlaków turystycznych na Halę Rycerzową nie brakuje. Zanim wybierzesz któryś z nich, znajdź opis trasy w sieci. To ważne, bo niektóre odcinki wiodą szutrową lub asfaltową drogą. W niektórych miejscach szlak wznosi się ostro albo zapewnia zejście leśną, często śliską ścieżką. Potrzebujesz więc wyposażenia, które będzie dobre na asfalt, ale też będziesz mógł w nim bezpiecznie schodzić stromym szlakiem. Całe niezbędne wyposażenie znajdziesz w sklepie Decathlon. Na wycieczkę na Rycerzową przydadzą ci się:

  • buty trekkingowe;
  • polary turystyczne;
  • skarpety trekkingowe;
  • plecaki 10-40 litrów.

Wybierając się w te okolice, warto mieć ze sobą mapę. Szlak odbija często w niespodziewanych miejscach, co może być mylące. Możesz też wybrać się na Halę Rycerzową z bardziej oddalonych miejsc, takich jak Krawców Wierch. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania.

Zobacz też:  Hala Ornak. Szlaki i schronisko w Dolinie Kościeliskiej

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts