Hala Łabowska – szlaki, schronisko i atrakcje turystyczne

Hala Łabowska to rozległa polana górska na zboczach pasma Jaworzyny Krynickiej. Słynie z malowniczej panoramy na pasmo Beskidu Sądeckiego. Z sąsiednich szczytów zobaczysz też Gorce, Pieniny i Tatry. Turystów przyciąga sieć pieszych szlaków turystycznych i tras rowerowych. 
Hala Łabowska

Nazwa Hali Łabowskiej pochodzi od wsi Łabowa. Najbliższe szczyty w pobliżu, to Jawor (1027 m n.p.m.), Czarci Wierch (1091 m n.p.m.) i Wargulszańskie Góry (1035 m n.p.m.). Większe miasta w tym rejonie to Nowy Sącz, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój. Szlaki wokół hali nie są oblegane przez turystów, bo większość z nich poprzestaje na zwiedzaniu atrakcji w wymienionych kurortach. Jeśli więc szukasz leśnych cichych traktów i bliskiego kontaktu z przyrodą, poznaj bliżej pasmo Jaworzyny Krynickiej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dojść na tę halę i co zobaczyć w okolicy. 

Hala Łabowska i Beskid Sądecki. Lasy, hale i górskie kurorty

Hala Łabowska i pasmo Jaworzyny Krynickiej leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on ochroną przyrodniczą bogatą florę lasów liściastych, ujęcia wód mineralnych oraz osuwiska i formacje skalne w warstwie piaskowców magurskich. Jaworzyna Krynicka rozciąga się od doliny Dunajca po Krynicę i Tylicz. Znana jest z pięknej panoramy, ośrodka narciarskiego i wyciągu linowego z Krynicy Górskiej. Z kolejki gondolowej chętnie korzystają zarówno turyści, jak i narciarze. Część z nich wybiera się na trekking letni bądź zimowy szlakiem ze schroniska na Jaworzynie na Halę Łabowską. Taka przyjemna wędrówka leśną ścieżką trwa około 3 godziny. Wiele atrakcji znajdziesz też w pobliskich kurortach. 

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej

Hala Łabowska schronisko
Fot.: Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Najstarsza część budynku pamięta połowę XX wieku, ponieważ powstał on w wyniku przebudowy starego schronu turystycznego. Schronisko im. Władysława Stendery dysponuje 60 miejscami noclegowymi. Przyjmuje również grupy zorganizowane, dlatego w sezonie należy rezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Obiekt nie jest podłączony do linii elektrycznej, korzysta tylko z agregatu. Rezerwując nocleg, warto zabrać ze sobą latarki i powerbanki. Niedaleko budynku znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy oddziału Żandarmeria.

Zobacz też:  Dolina Białki. Szlak, atrakcje

Szlaki turystyczne i trasy rowerowe na mapie Jaworzyny Krynickiej i Łabowca

Planujesz wędrówkę szlakami turystycznymi Beskidu Sądeckiego? Spójrz, jakie trasy przebiegają w pobliżu Hali Łabowskiej:

 • czerwony szlak granią główną Jaworzyny, tzw. Główny Szlak Beskidzki – dojdziesz nim do Krynicy Górskiej (czas przejścia około 5,5 godziny), a w drugą stronę do schroniska Cyrla i miejscowości Sucha Struga;
 • szlak niebieski wzdłuż Potoku Łabowczańskiego z Piwnicznej-Zdroju (czas dojścia ok. 2,5 godziny) przez Halę Łabową, Łabowiec i zejście do wsi Łabowa;
 • szlak żółty z Łomnicy Zdrój przez Halę Pisaną (dojście w ciągu ok. 3 godzin);
 • górska trasa rowerowa z Piwnicznej-Zdroju przez Wierchomlę na szczyt Runek, dalej szlak wiedzie przez Halę Łabowską, przełęcz Bukowina, Jarzębaki do Piwnicznej.

Hala Łabowska – atrakcje turystyczne w okolicy

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w pobliskich kurortach beskidzkich? Oto lista najciekawszych atrakcji:

 • w Krynicy-Zdroju odwiedź Pijalnię Wód, wieżę widokową i deptak w centrum miasta;
 • w Muszynie obejrzyj Magiczny Ogród i Ogrody Sensoryczne;
 • w Łomnicy-Zdroju zobacz wodospady na Łomniczance;
 • skorzystaj z oferty spływu po Popradzie z Piwnicznej-Zdroju;
 • wybierz się na spacer po parkach zdrojowych w Piwnicznej-Zdroju.

Co zabrać na wycieczkę w Beskidy?

Planując wycieczkę w Beskidy, warto pamiętać o niezbędnym wyposażeniu. Rodzaj ekwipunku dopasuj do pory roku i tego, jak planujesz spędzić czas. Przed wyjazdem wybierz się na zakupy do sklepu Decathlon, gdzie kupisz wszystko, co będzie ci potrzebne. Znajdziesz tam wyposażenie turysty górskiego:

 • wygodną odzież, tj. spodnie lub szorty, koszulkę, bluzę i kurtkę przeciwdeszczową;
 • buty trekkingowe i kijki do nordic walking;
 • plecak na podręczne rzeczy (zapasową bluzę, telefon, mapę, wodę i przekąski);
 • termos na herbatę (przydatny w zimie);
 • narty biegowe lub skitury, a także kijki, kask, strój narciarski.
Zobacz też:  Hala Barankowa. Bacówka Zawoja i owce

Wiesz już, dlaczego warto odwiedzić Halę Łabowską i Beskid Sądecki. Zaplanuj urlop, zarezerwuj noclegi i wybierz najciekawsze szlaki na wędrówkę.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts