Nazwa Hali Łabowskiej pochodzi od wsi Łabowa. Najbliższe szczyty w pobliżu, to Jawor (1027 m n.p.m.), Czarci Wierch (1091 m n.p.m.) i Wargulszańskie Góry (1035 m n.p.m.). Większe miasta w tym rejonie to Nowy Sącz, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój. Szlaki wokół hali nie są oblegane przez turystów, bo większość z nich poprzestaje na zwiedzaniu atrakcji w wymienionych kurortach. Jeśli więc szukasz leśnych cichych traktów i bliskiego kontaktu z przyrodą, poznaj bliżej pasmo Jaworzyny Krynickiej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dojść na tę halę i co zobaczyć w okolicy.
Hala Łabowska i Beskid Sądecki. Lasy, hale i górskie kurorty
Hala Łabowska i pasmo Jaworzyny Krynickiej leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on ochroną przyrodniczą bogatą florę lasów liściastych, ujęcia wód mineralnych oraz osuwiska i formacje skalne w warstwie piaskowców magurskich. Jaworzyna Krynicka rozciąga się od doliny Dunajca po Krynicę i Tylicz. Znana jest z pięknej panoramy, ośrodka narciarskiego i wyciągu linowego z Krynicy Górskiej. Z kolejki gondolowej chętnie korzystają zarówno turyści, jak i narciarze. Część z nich wybiera się na trekking letni bądź zimowy szlakiem ze schroniska na Jaworzynie na Halę Łabowską. Taka przyjemna wędrówka leśną ścieżką trwa około 3 godziny. Wiele atrakcji znajdziesz też w pobliskich kurortach.
Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej
Najstarsza część budynku pamięta połowę XX wieku, ponieważ powstał on w wyniku przebudowy starego schronu turystycznego. Schronisko im. Władysława Stendery dysponuje 60 miejscami noclegowymi. Przyjmuje również grupy zorganizowane, dlatego w sezonie należy rezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Obiekt nie jest podłączony do linii elektrycznej, korzysta tylko z agregatu. Rezerwując nocleg, warto zabrać ze sobą latarki i powerbanki. Niedaleko budynku znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy oddziału Żandarmeria.
Szlaki turystyczne i trasy rowerowe na mapie Jaworzyny Krynickiej i Łabowca
Planujesz wędrówkę szlakami turystycznymi Beskidu Sądeckiego? Spójrz, jakie trasy przebiegają w pobliżu Hali Łabowskiej:
- czerwony szlak granią główną Jaworzyny, tzw. Główny Szlak Beskidzki – dojdziesz nim do Krynicy Górskiej (czas przejścia około 5,5 godziny), a w drugą stronę do schroniska Cyrla i miejscowości Sucha Struga;
- szlak niebieski wzdłuż Potoku Łabowczańskiego z Piwnicznej-Zdroju (czas dojścia ok. 2,5 godziny) przez Halę Łabową, Łabowiec i zejście do wsi Łabowa;
- szlak żółty z Łomnicy Zdrój przez Halę Pisaną (dojście w ciągu ok. 3 godzin);
- górska trasa rowerowa z Piwnicznej-Zdroju przez Wierchomlę na szczyt Runek, dalej szlak wiedzie przez Halę Łabowską, przełęcz Bukowina, Jarzębaki do Piwnicznej.
Hala Łabowska – atrakcje turystyczne w okolicy
Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w pobliskich kurortach beskidzkich? Oto lista najciekawszych atrakcji:
- w Krynicy-Zdroju odwiedź Pijalnię Wód, wieżę widokową i deptak w centrum miasta;
- w Muszynie obejrzyj Magiczny Ogród i Ogrody Sensoryczne;
- w Łomnicy-Zdroju zobacz wodospady na Łomniczance;
- skorzystaj z oferty spływu po Popradzie z Piwnicznej-Zdroju;
- wybierz się na spacer po parkach zdrojowych w Piwnicznej-Zdroju.
Co zabrać na wycieczkę w Beskidy?
Planując wycieczkę w Beskidy, warto pamiętać o niezbędnym wyposażeniu. Rodzaj ekwipunku dopasuj do pory roku i tego, jak planujesz spędzić czas. Przed wyjazdem wybierz się na zakupy do sklepu Decathlon, gdzie kupisz wszystko, co będzie ci potrzebne. Znajdziesz tam wyposażenie turysty górskiego:
- wygodną odzież, tj. spodnie lub szorty, koszulkę, bluzę i kurtkę przeciwdeszczową;
- buty trekkingowe i kijki do nordic walking;
- plecak na podręczne rzeczy (zapasową bluzę, telefon, mapę, wodę i przekąski);
- termos na herbatę (przydatny w zimie);
- narty biegowe lub skitury, a także kijki, kask, strój narciarski.
Wiesz już, dlaczego warto odwiedzić Halę Łabowską i Beskid Sądecki. Zaplanuj urlop, zarezerwuj noclegi i wybierz najciekawsze szlaki na wędrówkę.
Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Hala Pisana. Szlakiem na Diabli Kamień
- Hala Śmietanowa – szlaki turystyczne
- Beskid Sądecki – Górskie szczyty, szlaki turystyczne, zabytki i muzea
- Hala Lipowska. Szlaki i schronisko PTTK
- Hala Krupowa. Schronisko, parking oraz szlaki z Sidziny i Zawoi