Hala Szrenicka – szlaki turystyczne. Jak dotrzeć do schroniska?

Hala Szrenicka jest jednym z najładniejszych miejsc w Karkonoszach. Znajduje się tam klimatyczne schronisko, do którego łatwo dotrzeć ze Szklarskiej Poręby. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat atrakcji przyrodniczych i szlaków turystycznych.
Hala Szrenicka

Panorama z Hali Szrenickiej jest przepiękna i niewiele ustępuje widokom ze Szrenicy. Wspaniale prezentują się Karkonosze i Góry Izerskie. W dole, od południowej strony widać Szklarską Porębę i sąsiednie wioski. W zimie działają wyciągi narciarskie należące do ośrodka sportów zimowych Szrenica Arena Ski. Latem i w okresie długich weekendów wędruje tędy wielu turystów, w tym rodziny z dziećmi i osoby o słabszej kondycji. To dlatego, że pod wierzchołek Szrenicy można dojechać wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby. Wolisz wejść na pieszo o własnych siłach? Jest kilka ciekawych i widokowych szlaków turystycznych z miasta, jak również przez główną grań Karkonoszy.

Hala Szrenicka w Karkonoszach. Historia i położenie

Hala Szrenicka zachód

Hala Szrenicka to rozległa górska łąka na zboczach Szrenicy w Karkonoszach. Hala leży na wysokości od 1150 do 1300 m n.p.m. i urzeka górskim krajobrazem. Sporo tu kamieni i kosodrzewiny, a w okolicy jest kilka przyrodniczych atrakcji, które warto zobaczyć podczas wędrówki szlakami. W poprzednich stuleciach hala była miejscem wypasu owiec. Pod koniec XVIII wieku zbudowano tu chatę pasterską, którą potem przekształcono w pierwsze schronisko na Hali Szrenickiej. Na przełomie XIX i XX wieku stała też stacja meteorologiczna, służąca do zapisywania ilości opadów. W zimie ze stoku na hali można zjechać nartostradą aż do przedmieść Szklarskiej Poręby.

Schronisko na Hali Szrenickiej. Noclegi pod chmurami

Na hali znajduje się schronisko, w którym turyści odpoczywają i podziwiają zachody słońca. Obecny wygląd budynku jest wynikiem kilkukrotnej przebudowy. Schronisko jest otwarte przez całą dobę przez cały rok. Oferuje miejsca noclegowe dla około 100 osób, choć w sezonie nocleg trzeba wcześniej rezerwować. Ponadto obiekt dysponuje sauną fińską, placem zabaw, świetlicą, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i oczywiście stołówką. Pobyt w takim miejscu to piękne widoki, smaczne posiłki i niezapomniane wrażenia.

Jak dojść do schroniska ze Szklarskiej Poręby? Opis szlaku

Hala Szrenicka widok

Z tego karkonoskiego kurortu na Halę Szrenicką wiedzie czerwony szlak. Trasa zaczyna się przy parkingu „Wodospad Kamieńczyk” przy ulicy Mickiewicza. Szlak jest łatwy, choć w górnych partiach nieco mozolny. Wiedzie głównie przez las, dlatego wędrówka może być dla niektórych nieco nudna. Ciekawym miejscem po drodze jest wodospad Kamieńczyk, przy którym znajduje się schronisko o tej samej nazwie. Las kończy się dopiero przed halą i wtedy otwierają się widoki na masyw Karkonoszy. Wędrówka jest jednak bardzo przyjemna i nietrudna. Czas dojścia wynosi niespełna 2 godziny, a odległość to ok. 5,5 km.

Zobacz też:  Dolina Małej Łąki. Parking i szlak

Na Szrenicę wyciągiem linowym

Z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz wejść o własnych siłach na Halę Szrenicką? Skorzystaj z kolejki krzesełkowej. Dolna stacja wyciągu znajduje się niedaleko skrzyżowania ulicy Turystycznej z Uroczą. Stąd wjedziesz wygodnie aż pod wierzchołek Szrenicy. Z górnej stacji kolejki do głównej grani i szczytu dojdziesz w przeciągu pół godziny. Na zboczach Szrenicy wyznaczono kilka łatwych szlaków, które tworzą pętlę i łączą się z trasami po stronie czeskiej. Widokowym szlakiem czerwonym możesz zejść na Halę Szrenicką, a następnie wrócić do stacji wyciągu. Możesz też zejść obok Kamieńczyka na dół. Inna opcja to pójście zielonym szlakiem do schroniska pod Łabskim Szczytem i stamtąd zejście trasą żółtą lub niebieską do Szklarskiej Poręby. Czas takiej wędrówki wynosi ok. 2,5-3 godziny spokojnego marszu.

Wycieczka w Karkonosze. Jak się przygotować?

Hala Szrenicka szlak

Wycieczka w Karkonosze, jak każdy wyjazd w góry, wymaga odpowiedniego wyposażenia. . Spójrz, co będzie ci potrzebne. W sklepach sieci Decathlon kupisz:

  • buty i kijki trekkingowe;
  • wygodną odzież sportową i kurtkę przeciwdeszczową;
  • rakiety śnieżne lub raki do trekkingu zimowego;
  • zestaw nart, kask i strój narciarski na wyjazdy zimowe;
  • plecak na wycieczki, termos, latarkę.

Wiesz już, dlaczego Hala Szrenicka przyciąga wielu turystów. Nie byłeś tam jeszcze? Czas najwyższy to nadrobić.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts