Hala Stoły w Tatrach. Trasa, panorama

Jednym z częstych celów wędrówek turystów w Tatrach Zachodnich jest Hala Stoły. Co warto wiedzieć o polanie położonej na wysokości 1340 m n.p.m.? Co sprawia, że dobrze będzie odwiedzić to niezwykłe, widokowe miejsce podczas wycieczki? Sprawdź!
Hala Stoły

Istnieje wiele miejsc w Tatrach Zachodnich, które warto odwiedzić podczas wędrówki. Polana na Stołach, znana również jako Hala Stoły, to jedno z nich. Jej nazwa pochodzi od masywu Stoły, który znajduje się lekko ponad Doliną Kościeliską. Szlak na polanę nie jest zbyt wymagający, choć bywa nieatrakcyjny z uwagi na to, że trzeba wrócić tą samą drogą. Niżnie Stoły są obecnie zarośnięte głównie lasem, a górna polana zachowała swój charakter oraz ma zabytkowy sznyt z uwagi na stojące tam szałasy. Jak tam dotrzeć? 

Hala Stoły – podstawowe informacje

Hala Stoły widok na ciemniak
Fot.: Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY 2.5

Hala Stoły, znana również jako Polana Stoły albo po prostu Stoły, to dawna hala pasterska, która niegdyś liczyła ponad 36 hektarów. Dzieli się na część Niżnią i Wyżnią. Była zagospodarowana głównie pod względem pasterskim przez ustawienie szałasów. Do dziś stoją tam trzy drewniane budynki, wpisane do rejestru zabytków. Przez halę, co jest dość rzadkie w górach, nie przepływał żaden potok. Nie ma tutaj też innego źródła wody.

Hala Stoły ma przede wszystkim znaczenie widokowe. Z rozpościerającej się na niej łąki, która stopniowo zarasta lasem, można zobaczyć między innymi takie szczyty jak:

  • Giewont;
  • Kominiarski Wierch od północnej strony;
  • Czerwone Wierchy, w tym Ciemniak.

Prócz zabytkowych szałasów na Hali Stoły spotyka się głównie połamany drzewostan. To tak zwane wiatrołomy, częste w tym miejscu z uwagi na ekspozycję na silny wiatr czy lawiny.

Hala Stoły – jak do niej dojść?

Warto wiedzieć, że Hala Stoły, obecnie znana na mapach jako Polana Stoły, jest jednym z niewielu miejsc, do których biegnie tylko jeden szlak. Jest to jednocześnie najstarszy szlak górski w tych Tatrach, wyznaczony jeszcze w 1892 roku. W tym przypadku jest to niebieski szlak, który odchodzi z Lodowego Źródła i pnie się ku górze. Trasa, choć ma długość jedynie 1,9 km, wymaga prawie półtoragodzinnej wędrówki. 

Zobacz też:  Hala Pisana. Szlakiem na Diabli Kamień

Aby wejść na ten szlak turystyczny, musisz najpierw znaleźć się w Dolinie Kościeliskiej. Skręt na Halę Stoły znajdziesz mniej więcej za odejściem do Jaskini Mroźnej, mniej więcej w 1/3 drogi z parkingu w Kirach do schroniska PTTK na Hali Ornak, na zielonym szlaku. Do samej Doliny, leżącej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, prowadzą inne znakowane szlaki turystyczne, m.in.:

  • czarny szlak, czyli Ścieżka nad Reglami;
  • czerwony szlak, biegnący m.in. przez Czerwone Wierchy.

Po zejściu z Hali Stoły możesz pójść w stronę Kir, a następnie po kilku minutach marszu skręcić ostro w prawo. W ten sposób zwiedzisz dodatkowo Jaskinię Mroźną, co w sumie da ci wycieczkę na kilka godzin w ciągu dnia.

Warto dodać, że dawniej z Hali Stoły prowadził szlak na górę masywu, w tym na Suchy Wierch. Niegdyś i tam wypasano owce. Dziś trasa ta jest całkowicie zamknięta dla ruchu turystycznego.

Jak przygotować się do wędrówki?

Hala Stoły panorama
Fot.: Paweł Opioła via Wikipedia, CC BY 3.0

Jako że szlak prowadzi najpierw szeroką drogą, a potem skręca w częściowo leśną, a częściowo ekspozycyjną trasę pod górę, musisz się odpowiednio przygotować. Śledź komunikaty TPN przed wejściem do doliny, aby wiedzieć, jaka pogoda będzie panowała danego dnia. To zapewni bezpieczeństwo. Niemniej ważne jest to, aby mieć ze sobą mapę, mimo że jest to znakowany szlak. Wybierz też odpowiednie wyposażenie, które znajdziesz w sieci sklepów Decathlon. Przydadzą ci się:

  • buty trekkingowe;
  • spodenki turystyczne, jeśli idziesz latem;
  • czapki, kapelusze, bandany turystyczne – do wyboru;
  • stuptuty – w razie deszczowej pogody.

Hala Stoły to piękna, widokowa łąka, którą warto choć raz zobaczyć podczas wizyty w Tatrach. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do wędrówki.

Fot. Główne: Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Dolina Białki. Szlak, atrakcje
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts