Jaskinia Mylna – szlak, ile się idzie, czy jest trudna do wejścia?

Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, w masywie Raptawickiej Turni. Wielu turystów jest zdania, że należy do najciekawszych tatrzańskich jaskiń. Jej nazwa nawiązuje do wielu kończących się ślepo korytarzy. Zanim udasz się w to miejsce, dowiedz się o nim więcej i sprawdź, co ze sobą zabrać!
jaskinia mylna

Chcesz urozmaicić swoje tatrzańskie wędrówki? Jaskinia Mylna na pewno cię nie zawiedzie. Cieszy się co prawda mniejszą popularnością od Jaskini Mroźnej, jednak to wcale nie oznacza, że jest mniej interesująca. Ponadto w okolicy znajdują się jaskinie Obłazkowa i Raptawicka, które wraz z Jaskinią Mylną można zwiedzić podczas jednego wypadu.

Jaskinia Mylna – co należy o niej wiedzieć?

Jaskinia Mylna co należy o niej wiedzieć
Fot. EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jaskinia Mylna jest zlokalizowana w dolinie Kościeliskiej w masywie Raptawickiej Turni, w pobliżu Polany Pisanej. Wspólnie z Jaskinią Raptawicką i Jaskinia Obłazkową należą do systemu jaskiń Pawlikowskiego. Wejście południowe znajduje się 1098 metrów n.p.m., a północne – na wysokości 1084 metrów. Długość korytarzy jaskini to 1630 metrów, a różnica poziomów wewnątrz wynosi 46 metrów.

Po raz pierwszy jaskinia została opisana i zbadana w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Pół wieku później, bo w 1934 roku, dalszej eksploracji dokonali speleolodzy Stefan i Tadeusz Zwolińscy. Północne wejście do jaskini zostało przekopane pomiędzy 1948 a 1949 rokiem przez Towarzystwo Tatrzańskie. Umożliwiło to turystom zwiedzanie tego miejsca. Warto jeszcze wspomnieć, że według legendy to właśnie w Mylnej ukrywał się słynny rozbójnik Janosik.

Jaskinia Mylna – informacje o szlaku

Jaskinia Mylna informacje o szlaku
Fot. EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jak dostać się na szlak do Jaskini Mylnej? Z dna Doliny Kościeliskiej należy odbić kawałek za Polaną Pisaną, to około godzina drogi od kas Tatrzańskiego Parku Narodowego. W drodze miniesz jeszcze Wąwóz Kraków oraz Jaskinię Smoczą. Należy zaznaczyć, że Mylna ma osobne wejście i wyjście, jest to ważne, ponieważ idąc na miejsce, będziesz musiał przejść końcówkę szlaku należącego do wyjścia z jaskini. Pamiętaj, aby wypatrywać czerwonych znaczników, którymi szlak wejściowy został oznaczony.

Zobacz też:  Jaskinia Obłazowa. Historia najstarszego bumerangu. Zwiedzanie jaskini

Obok czerwonego szlaku turystycznego zauważysz najpewniej również czarne oznaczenia, one prowadzą jednak do sąsiedniej Jaskini Raptawickiej. Szlak do Mylnej wymaga wspinania się po dosyć stromej skale, w czym pomagają sekwencje łańcuchów. Jest to najtrudniejsza część drogi. Później jest łatwiej, ale wciąż będziesz szedł w górę, dlatego idąc w to miejsce, musisz być dobrze przygotowany. Jeśli będziesz trzymać się czerwonego szlaku, w końcu dojdziesz na miejsce.

Jaskinia Mylna – co zastaniesz w jej wnętrzu?

Nie bez powodu Jaskinia Mylna uważana jest za jedną z najciekawszych w Tatrach. Turystom udostępniono tutaj 300-metrową trasę, która prowadzi z południowego do północnego otworu trzema odgałęzieniami. Mylna to ciąg poziomych korytarzy i komór, które w niektórych miejscach zostały poszerzone. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że korytarze są dosyć ciasne i mokre. Możesz mieć problem pokonać jaskinię z plecakiem. W niektórych miejscach trzeba przemieszczać się w obniżonej pozycji, a nawet czołgać. Wewnątrz nie ma sztucznych źródeł światła, więc należy zabrać ze sobą latarkę. Latem temperatura w jaskini to około +5°C, zimą zaś spada poniżej zera.

Jaskinia Mylna co zastaniesz w jej wnętrzu
Fot. Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Głównym szlakiem przez Jaskinię Mylną

Pierwszą komorą, którą napotkasz po przejściu przez otwór wejściowy, jest Obłazowa Jama. Tę część jaskini można zwiedzać bez światła, ponieważ znajdują się tam tzw. Okna Pawlikowskiego, z których widać między innymi Błyszcz i Bystrą. Za Obłazową Jamą jest korytarz, który obniża się i łączy z Głównym Korytarzem. Idąc dalej szlakiem, napotkasz rozgałęzienie. Pamiętaj, że lewa strona jest nie udostępniona turystycznie. Po skierowaniu się w prawo dotrzesz do kolejnego rozgałęzienia – prawa odnoga wiedzie do Wielkiej Izby, która jest jedną z dwóch największych sal Jaskini Mylnej. Stamtąd prowadzi nie udostępniony turystom korytarz łączący Mylną z Jaskinią Raptawicką. Musisz więc udać się głównym szlakiem (Biała Ulica), aż dojdziesz do końca Głównego Korytarza. W końcu trafisz do korytarza nazywanego Wielkim Chodnikiem, którego przejście będzie wymagało wspinania się przy pomocy łańcucha. Idąc dalej głównym szlakiem, dojdziesz do Komory Końcowej, w której znajduje się przekopany otwór północny.

Zobacz też:  Demianowska Jaskinia Wolności – skarb Słowacji. Ile kosztuje bilet?

Jaskinia Mylna – kiedy jest otwarta?

Jaskinia Mylna otwarta jest przez cały rok. Sam wstęp do niej jest bezpłatny, ale znajduje się ona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co oznacza, że konieczne będzie uiszczenie opłaty za wejście na jego obszar. Wejściówki kupisz w kasie na początku Doliny Kościeliskiej. Bilet normalny to koszt 7 złotych, za ulgowy zapłacisz 3,50. Możesz również kupić bilet siedmiodniowy lub grupowy. Dzieci do lat 7. mogą wejść na teren jaskini bezpłatnie.

Jaskinia Mylna kiedy jest otwarta
Fot. EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jaskinia Mylna – poziom trudności

Wiele osób zastanawia się, jaki jest poziom trudności Jaskini Mylnej. Trzeba przyznać, że przejście przez jaskinię wymaga od turysty trochę zwinności i koordynacji. Część szlaku trzeba przejść, ułatwiając sobie zadanie przy pomocy łańcucha. Wszechobecna wilgoć sprawia, że nietrudno jest się poślizgnąć. W jaskini jest zimno, co oznacza, że trzeba zabrać odpowiednie ubrania. Jeszcze raz zwracamy uwagę na to, by wziąć ze sobą źródła światła. Przestrogą dla osób, które lekceważą przygotowanie, niech będzie to, że w lipcu 1945 roku w labiryntach korytarzy zabłądził ksiądz pallotyn Józef Szykowski. Zmarł z wycieńczenia, a jego zwłoki odnaleziono dopiero po dwóch latach w jednym z odległych korytarzy. Wydobycie ciała było możliwe dopiero po jego rozczłonkowaniu.

Przyroda w Jaskini Mylnej

Jeżeli chodzi o szatę naciekową, to nie jest ona zbyt bogata. Dawniej w jaskini znajdowały się całkiem duże ilości mleka wapiennego, które jednak zniknęło w wyniku ruchu turystycznego i odkopania otworu północnego (co zaburzyło mikroklimat). Mleko wapienne można jedynie zaobserwować w kilku bocznych korytarzach. Zimą w Jaskini Mylnej tworzą się nacieki lodowe w postaci polew stalaktytów, stalagmitów, kolumn i polew.

Zobacz też:  Jaskinia Dziura – trasa, wejścia. Łatwy szlak z dzieckiem

Co nie powinno dziwić, mieszkają tutaj nietoperze. Występuje tu również kiełż studniczek tatrzański. Jest to troglobiont, czyli organizm przystosowany do życia tylko w jaskiniach i wodach podziemnych. Jego długość to od 6 do 16 mm.

Jaskinia Mylna – sprzęt turystyczny

Jeśli masz w planach wyprawę czerwonym szlakiem przez Jaskinię Mylną, warto dobrze się przygotować. Ze względu na niskie temperatury panujące wewnątrz przydatne mogą być:

  • kurtki turystyczne i trekkingowe;
  • polary turystyczne;
  • rękawiczki trekkingowe.

Nie zapomnij również o latarce ręcznej lub czołówce! Wszystkie wspomniane produkty i wiele innych akcesoriów i sprzętów znajdziesz w sklepach Decathlon.

Jaskinia Mylna staje się coraz popularniejszym celem turystów. Skomplikowany i urozmaicony labirynt korytarzy potrafi pobudzić wyobraźnię. Jeżeli wybierasz się w Tatry, koniecznie udaj się w to niezwykłe miejsce!

Fot. główne: EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts