Palenica Białczańska – szlaki turystyczne, jak dojechać, parking

Palenica Białczańska to brama do Tatr Wysokich. Tutaj wiele osób zaczyna swoją przygodę z górami. Przedstawiamy praktyczne informacje o tym, jak dojechać, gdzie parkować i jakie szlaki wybrać.
palenica białczańska

Gdzie znajduje się Palenica Białczańska?

Palenica Białczańska, położona w Dolinie Białki, jest nie tylko malowniczą polaną, ale i strategicznym punktem dla miłośników Tatr. Położona na wysokości około 990 m n.p.m, stanowi idealne miejsce wypadowe do najpopularniejszych górskich zakątków. Rozpoczynające się tu szlaki są łatwe i odpowiadają możliwościom dzieci oraz mniej doświadczonych turystów.

Dolina Białki, w której się znajduje, jest łatwo dostępna i stanowi ważny węzeł komunikacyjny, kończący ruch zmotoryzowany w kierunku Morskiego Oka. Historia tego miejsca sięga dawnych czasów, kiedy to służyło jako pastwisko dla górali z Białki Tatrzańskiej.

położenie Palenicy Białczańskiej
Autor zdjęcia: Rafał Kozubek, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Jak dojechać do Palenicy Białczańskiej?

Jak wspomniano wcześniej, Palenica Białczańska stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Podhala. Położona niedaleko Zakopanego jest łatwo dostępna dla osób zmotoryzowanych. Czy jednak zawsze własne auto stanowi najlepszy wybór?

Jak dojechać samochodem do Palenicy Białczańskiej?

Dojazd autem do Palenicy Białczańskiej jest możliwy dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg w regionie. Droga Oswalda Balzera to główna arteria, która prowadzi turystów prosto do znajdującego się tam parkingu samochodowego. Mimo dużej pojemności w sezonie turystycznym może wystąpić problem z miejscami, co wymusza poszukiwanie alternatywnych opcji parkowania.

Dojazd do Palenicy Białczańskiej komunikacją publiczną

Alternatywą dla podróży samochodem jest skorzystanie z komunikacji publicznej. Regularne linie autobusowe i mikrobusy kursują z Zakopanego i innych miejscowości podhalańskich, zapewniając łatwy dostęp do Palenicy Białczańskiej. Przystanek znajduje się w sąsiedztwie zakopiańskiego dworca – szukaj busów, które są oznaczone tabliczką „Morskie Oko”.

Zobacz też:  Tatry z dziećmi – polecane szlaki. Co zabrać, jak planować wycieczkę?

Parking na Palenicy Białczańskiej

Parking na Palenicy Białczańskiej jest jednym z największych w Tatrach, mogąc pomieścić do 850 samochodów. Pomimo dużej pojemności, w szczycie sezonu turystycznego miejsca parkingowe szybko się wypełniają, co może zmusić odwiedzających do poszukiwania alternatywnych miejsc do parkowania. Parking jest płatny, co reguluje przepływ turystów i zapewnia finansowanie utrzymania tego ważnego obszaru. Systemem sprzedaży biletów zarządza bowiem Tatrzański Park Narodowy.

Godziny otwarcia parkingu

Godziny otwarcia dostosowane są do potrzeb turystów. Od 1 marca do 30 listopada parking jest czynny od świtu do zmierzchu. Jeszcze kilka lat temu obowiązywała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Obecnie trzeba wcześniej zarezerwować miejsce – tylko wtedy masz gwarancję, że będzie ono na ciebie czekać.

Ceny biletów parkingowych

Ceny biletów parkingowych są zróżnicowane – zależą między innymi od wybranego przez ciebie terminu oraz wyprzedzenia, z jakim dokonujesz rezerwacji. Pozostawienie auta na cały dzień to koszt od około 35 do 75 zł. W szczycie sezonu turystycznego bilety są najdroższe.

Jak zarezerwować miejsce parkingowe?

kupowanie biletów parkingowych na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego
tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety

Jako że obowiązują e-bilety, rezerwacji i zakupu biletu dokonuje się online za pośrednictwem strony internetowej TPN. W tym celu trzeba podać między innymi:

  • liczbę dni;
  • interesującą cię datę;
  • numer rejestracyjny.

W systemie widzisz, ile miejsc parkingowych jest dostępnych danego dnia. Ułatwia to zaplanowanie wizyty. Pamiętaj też, że możliwe jest zaparkowanie bez wcześniejszej rezerwacji – dzieje się tak jednak jedynie w przypadku wolnych miejsc, które nie zostały zabukowane. Bilety będą jednak o 10-20 zł droższe.

Alternatywy dla parkingu na Palenicy Białczańskiej

Łysa Polana
Łysa polana. Autor zdjęcia: Maksym Kozlenko, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Co się stanie, jeśli zabraknie miejsc na Palenicy? Wówczas służby porządkowe będą kierować do parkingu na Łysej Polanie (ok, 1,5 km od wejścia na szlaki). Dawniej znajdowało się tu przejście graniczne i nadal biegnie tędy trasa na słowacką stronę. Nie radzimy parkować na dziko wzdłuż drogi dojazdowej. Tworzą się wtedy zatory, istnieje też ryzyko otrzymania mandatu – policja często przeprowadza takie akcje.

Zobacz też:  Rohacz Ostry – szlaki turystyczne, ciekawostki

Szlaki turystyczne z Palenicy Białczańskiej

Z Palenicy Białczańskiej rozpoczyna się wiele malowniczych szlaków turystycznych, prowadzących przez różnorodne tereny Tatr Wysokich. Szlaki te różnią się poziomem trudności, długością oraz atrakcjami przyrodniczymi, co pozwala wybrać trasę dostosowaną do własnych preferencji i kondycji. Niezależnie od tego zadbaj o sprzęt turystyczny – potrzebne ci będą na przykład:

  • buty trekkingowe;
  • wygodna odzież trekkingowa;
  • plecak z podstawowymi akcesoriami, np. kijkami trekkingowymi.

To wszystko kupisz w sklepie Decathlon.

Niebieski szlak na Rusinową Polanę

Jednym z popularniejszych szlaków jest niebieski szlak prowadzący na Rusinową Polanę i dalej do Zazadniej. Czas przejścia z Palenicy na Rusinową Polanę wynosi około 40 minut, co czyni go idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi oraz osób szukających krótkich, ale malowniczych wędrówek. Trasa ta oferuje nie tylko kontakt z przyrodą, ale również panoramiczne widoki na Tatry.

Szosa do Morskiego Oka

Inną wyjątkową trasą jest szosa do samego Morskiego Oka, od której odchodzą różne szlaki, w tym zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki oraz czerwony szlak prowadzący przez Toporową Cyrhlę. Szosa ta, choć zamknięta dla ruchu rowerowego i samochodowego, stanowi wyjątkową trasę pieszą, pozwalającą turystom cieszyć się niezwykłymi krajobrazami Tatr na każdym kroku wędrówki. Atrakcję stanowią między innymi piękne Wodogrzmoty Mickiewicza. Dość długa, ale łatwa do pokonania trasa kończy się przy schronisku PTTK nad Morskim Okiem.

Fot. główna: Rafik k, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Giewont – łańcuchy na szlaku. Czy jest się czego bać?
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts