Kościelec – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Kościelec to główny szczyt tatrzańskiej Grani Kościelców, która rozdziela Dolinę Gąsienicową na dwie części. Nie jest wprawdzie najwyższym wierzchołkiem masywu, ale to tutaj kończy się oznakowany, czarny szlak turystyczny. Zobacz, którędy wejść na górę!
kościelec

Grań Kościelców biegnie niemal prostopadle do wschodniej grani Świnicy (przez niektórych nazywaną granią Orlej Perci), na północ od Zawratowej Turni. Najbardziej interesujące dla miłośników górskich wędrówek wzniesienie masywu znajduje się w bocznej, północno-zachodniej odnodze grzbietu. Kościelec „właściwy” ma 2155 metrów, a najwyższy wierzchołek w pobliżu wznosi się na 2173 m n.p.m. Wejście na szczyt umożliwia wytyczona licznymi zakosami trasa z przełęczy Karb (wysokość 1853 m n.p.m.), na którą prowadzą dwie ścieżki. Strome, skalne ściany poza szlakiem doskonale nadają się do treningu wspinaczki.

Kościelec (2155 m n.p.m.) to szczyt Tatrach Wysokich. Góruje nad Doliną Gąsienicową

Kościelec szczyt Tatrach Wysokich
Fot. Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Grań Kościelców leży pomiędzy Doliną Zieloną Gąsienicową a Doliną Czarną Gąsienicową. Nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od ukształtowania szczytów, które kojarzą się z kościelną wieżą. Innym Kościelec bardziej przypomina piramidę. Masyw tworzą głównie różnorodne skały granitowe, na północno-zachodniej ścianie powstał rozległy, Kościelcowy Kocioł polodowcowy. To najwyższy punkt, gdzie w polskich Tatrach rosną w pełni rozwinięte świerki. W skład Grani Kościelców wchodzą także:

  • najdalej wysunięty na północ Mały Kościelec o wielu wierzchołkach (od 1767 do 1866 m);
  • przełęcz Karb;
  • Czuba nad Karbem (1856 m);
  • Kościelcowa Przełęcz, gdzie nie nie sięga już szlak Tatrzańskiego Parku Narodowego;
  • Zadni Kościelec (2162 m);
  • Wyżnie Mylne Wrótka;
  • Mylna Kopa (2159 m);
  • Pośrednie Mylne Wrotka;
  • Mylna Turnia;
  • Mylna Przełęcz;
  • przełęcz i kilka skalistych wierzchołków między Kościelcami a Zawratową Turnią (2247 m).

W pobliżu Kościelca znajdują się m.in. Czarny Staw Gąsienicowy czy Zadni i Mały Kościelec

W pobliżu Kościelca
Fot. via Wikipedia: Krzysztof Dudzik (User:ToSter), CC BY 3.0

Za pierwszego zdobywcę głównego szczytu Kościelca uważa się Antoniego Hoborskiego, który wszedł na górę (i zszedł z niej w jednym kawałku) w 1845 roku. Zimą górę poskromili Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys w styczniu 1908 r. 3 lata później Mariusz Zaruski i Stanisław Zdyb pokonywali całą drogę na nartach. Te wyprawy zakończyły się sukcesami, ale w historii nie brakuje wypadków śmiertelnych – niektóre zdarzały się w miejscach, które wydają się nie mieć żadnych trudności. Na liście ofiar Kościelca znajdują się m.in. doświadczeni taternicy:

  • Piotr Dawidowicz;
  • Jan Długosz;
  • Mieczysław Karłowicz (lawina z 1909 r.);
  • Mieczysław Świerz.
Zobacz też:  Musała, czyli najwyższy szczyt Bułgarii

Tragiczne zdarzenia pokazują, że podczas wchodzenia na górę i schodzenia ze szczytu trzeba cały czas zachowywać pełną koncentrację i ostrożność. Niektórym trudno utrzymać koncentrację, z uwagi na fantastyczne widoki – występujące fragmentami kamienne stopnie dają złudne poczucie braku realnego niebezpieczeństwa. Niektórzy uważają Kościelec za jeden z niebezpieczniejszych szczytów w Tatrach, zwłaszcza dla mało doświadczonych turystów. Choć zbocza góry w przebiegu szlaku mają nachylenie na poziomie ok. 30°, to trzeba też pokonywać niemal pionowe bloki skalne. Pokonywania nawet 7-metrowych ścian nie ułatwiają żadne łańcuchy, trzeba umiejętnie dobierać punkty podparcia na kolejnych progach.

Wejście na Kościelec wymaga przejścia przez przełęcz Karb. Opisy szlaków turystycznych na szczyt

Wejście na Kościelec
Fot. Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Prawdopodobnie najlepszym punktem wypadowym na tatrzańską wyprawę będzie schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Istnieje również możliwość wejścia na Kościelec z Kasprowego Wierchu, przez Świnicę. Liczba możliwych wariantów jest naprawdę duża – poniżej kilka przykładowych scenariuszy wycieczki w góry:

  1. Z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynkę i nad Zielony Staw Gąsienicowy – 8,6 km, 4:30–6 h. Po wejściu na teren TPN-u spod dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch żółtym szlakiem na polanę Jaworzynka. Kawałek za Siodłową Percią skrzyżowanie z niebieską ścieżką w stronę Księżówki i Murowańca. Schronisko do minięcia, za nim czarnym szlakiem przez Halę Gąsienicową w stronę Szałasik i kolejki krzesełkowej. Przez Zieloną Dolinę Księżycową wciąż czarną trasą, przed Czerwonymi Stawkami szlak odbija w lewo, w niebieską odnogę do Karbu. Na szczyt prowadzi 800-metrowa, czarna ścieżka. Wejście stąd na Kościelec zajmuje 45–60 minut w dobrych warunkach, choć to „tylko” 800 m przy 343 m przewyższenia. Zejście tą samą drogą, innej zwyczajnie nie ma.
  2. Z Kuźnic przez Boczań i nad Czarny Staw Gąsienicowy – 7,9 km, 4:10–5:45 h. Ten sam punkt startowy, ale ścieżki rozdzielają się już na drugim brzegu potoku Bystra. Niebieski szlak wiedzie przez dolinkę Zgorzelec i delikatnymi zakosami wokół Boczania (1224 m), Czerwonej Gliny oraz Wołowych Turni. Czasami te zbocza i drogę na nich określa się jako Skupniów Upłaz. Na Przełęczy między Kopami skrzyżowanie ze wspominanym wcześniej szlakiem żółtym, tym razem w okolicach Murowańca należy trzymać się ścieżki niebieskiej. Po drodze, pod granią Małego Kościelca, mijasz pamiątkowy Kamień Karłowicza w miejscu śmierci taternika. Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym trzeba wybrać czarną ścieżkę, gdzie szlak skręca w prawo, na przełęcz Karb – Kościelec i szlak na szczyt są tuż za nią.
  3. Z Kasprowego Wierchu na Świnicę i przez Świnicką Przełęcz na Kościelec – 6,9 km, 4:50–7:35 h. Pozornie krótka, ale naprawdę wyczerpująca wycieczka. Na Kasprowy warto wjechać kolejką, by zaoszczędzić trochę sił. Jeśli wolisz wejście całkowicie piesze, trasa z zielonym szlakiem z zakopiańskich Kuźnic przez Myślenickie Turnie i Suchą Czubę wydłuży się do 13,2 km (ok. 8–11:30 h). Z Kasprowego Wierchu czerwony szlak prowadzi m.in. przez Beskid, przełęcz Liliowe oraz Skrajną i Pośrednią Turnię. Po zdobyciu Świnicy powrót tą samą drogą, na Świnickiej Przełęczy trzeba wybrać czarny szlak w dół, do Zielonej Doliny Gąsienicowej. Po dotarciu do rozwidlenia pozostaje wejść na szlak niebieski na przełęcz Karb i wdrapać się na Kościelca. Zejście ze szczytu do schroniska Murowaniec kolejne 3,3 km, ich pokonanie powinno zająć 1:30–2 h.
Zobacz też:  Szczeliniec Wielki - szczyt Gór Stołowych. Dojazd i opisy szlaków turystycznych

Do wycieczki na Kościelec z Zakopanego warto się dobrze przygotować

Do wycieczki na Kościelec z Zakopanego warto się dobrze przygotować

Solidne buty o odpowiednio przyczepnej podeszwie to minimum wyposażenia na wyjście w góry. Zwykłe obuwie sportowe nie sprawdza się w wysokich górach, na przykład podczas pokonywania skalnych rynien i półek. A to wcale nie największe trudności, jakie czekają na turystów podczas „wspinaczki” na Kościelec. Duże znaczenie ma także odzież turystyczna – pogoda i temperatura zmieniają się w Tatrach niezwykle szybko. W sklepie Decathlonu możesz dokupić także:

  • kijki trekkingowe;
  • akcesoria i impregnaty do obuwia;
  • apteczkę turystyczną;
  • środki do zabezpieczania odzieży i plecaka;
  • latarkę, czołówkę, lampkę turystyczną.

Pokonanie szlaków na Kościelec wynagrodzi cię fantastycznymi panoramami na Tatry i Halę Gąsienicową

Mieczysław Karłowicz podczas schodzenia z Kościelca miał stwierdzić, że „tylko stąd widoczne są wszystkie bez wyjątku Stawy Gąsienicowe”. Pełna lista, obejmująca również zbiorniki składające się z kilku niecek oraz okresowo wysychające, liczy 16 tatrzańskich jeziorek. Są to (w kolejności od największego do najmniejszego):

  • Czarny Staw Gąsienicowy;
  • Zielony Staw Gąsienicowy;
  • Dwoiste Stawy Gąsienicowe;
  • Kurtkowiec;
  • Zadni Staw Gąsienicowy;
  • Litworowy Staw Gąsienicowy;
  • Czerwone Stawki Gąsienicowe;
  • Mokra Jama;
  • Zmarzły Staw Gąsienicowy;
  • Kotlinowy Stawek;
  • Dwoiśniaczek;
  • Troiśniak;
  • Dwoiśniak;
  • Jedyniak;
  • Samotniak.

Dotarcie na przełęcz Karb jest stosunkowo proste, lecz później zaczynają się schody – te na ścianie Kościelca to dopiero wstęp do prawdziwych wyzwań. Końcowy fragment szlaku daje mocno w kość. Tym bardziej, kiedy nie można skorzystać ze sztucznych ułatwień. Za to punkt widokowy na Kościelcu gwarantuje piękne, inspirujące wrażenia. Wielu artystów znalazło natchnienie w tutejszej panoramie Tatr, więc może ty również stworzysz jakieś dzieło sztuki po powrocie do domu?

Fot. główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Łopiennik - piękne Bieszczady, w których cisza i spokój
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts