Jak wejść na Sławkowski Szczyt? Dojazd, czas podejścia, szlaki

Sławkowski Szczyt zalicza się do Wielkiej Korony Tatr. Dlaczego stał się wielką atrakcją? Z góry roztaczają się piękne widoki, wiąże się z nią wiele ciekawych historii. Nawet jeśli nie wszystkie są prawdziwe – poznaj je i zaplanuj wycieczkę w Tatry Słowackie!
sławkowski szczyt

Gdzie znajduje się Sławkowski Szczyt?

Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.) leży w bocznej grani Tatr Wysokich. Grzbiet Sławkowski Grzebień łączy się z nią poprzez zwornikowy szczyt Małej Wysokiej (2429 m n.p.m.). Obie góry dzielą m.in. Baniasta Turnia, Zwalista Turnia, Staroleśny Szczyt, Zadnia Nowoleśna Turnia, Skrajna Nowoleśna Turnia, Zadnia Sławkowska Czuba, Skrajna Sławkowska Czuba oraz Sławkowska Kopa. Pod Sławkowskim Szczytem znajdują się dwie tatrzańskie doliny – Dolina Sławkowska i Dolina Staroleśna. Dalej na południe leżą Kotlinę Popradzką i Niżne Tatry

Z wierzchołka Sławkowskiego Szczytu dostrzeżesz między innymi:

Sławkowski Szczyt krzyż

Szlak na Sławkowski Szczyt – dojazd do Starego Smokowca

Szlak, który wiedzie na Sławkowski Szczyt nie jest szczególnie trudny. W pogodny dzień poradzą sobie z nim nawet niedoświadczeni turyści. Mimo że to Tatry Wysokie, nie ma tu utrudnień, które wymagałyby umieszczania łańcuchów czy innych rozwiązań spotykanych na trudnych szlakach. Brzmi kusząco? Zanim przedstawimy opis szlaku, dowiedz się, jak dojechać do jego początku.

Wejście znajduje się w Starym Smokowcu. Miejscowość oddalona jest niecałe 60 kilometrów od Zakopanego, co daje nam godzinę jazdy samochodem. Granicę można przekroczyć w Jurgowie lub skorzystać z przejścia w Łysej Polanie. Za parkingiem należy rozejrzeć się na miejscu – turyści najczęściej korzystają z postoju w okolicach dworca lub przystanku kolejki. Jest on płatny (całodzienny koszt to kilka euro).

Osoby, które nie mają własnego auta, mogą skorzystać z busów, które łączą Zakopane ze słowackimi kurortami. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór znanego międzynarodowego przewoźnika, którego zielone autobusy jeżdżą ze stolicy Polskich Tatr przez Tatrzańską Łomnicę i Stary Smokowiec do Popradu. Radzimy kupić bilety z wyprzedzeniem.

Zobacz też:  Jagodna – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia

Opis szlaku na Sławkowski Szczyt ze Starego Smokowca

Niebieski szlak ze Starego Smokowca na Sławkowski Szczyt to jedyna oznakowana trasa, dostępna dla turystów bez większych ograniczeń. Warto pamiętać o tym, że jest zamykana na okres zimowy. Podejście od skrzyżowania z trasą czerwoną liczy niespełna 5 kilometrów – 1121 metrów przewyższenia drogą poprowadzoną zakosami pokonuje się w 3:45–5 h. Choć zejście tą samą drogą zajmuje średnio godzinę krócej, to wielu osobom sprawia więcej trudności.


Oznakowany na niebiesko szlak zaczyna się w okolicy dworca kolejowego w Starym Smokowcu. Pierwszy odcinek zajmuje 1:30 h i prowadzi do skrzyżowania z Magistralą Tatrzańską. Polega na dość mozolnej wspinaczce ogołoconymi z drzew zboczami. Jest to efekt niszczycielskiego działania huraganowego wiatru i nawałnicy, która przetoczyła się przez te tereny zimą 2004 roku. Na skrzyżowaniu z czerwonymi szlakówkami trzymamy się niebieskich oznaczeń.

Droga jest prosta i dość… nudna. Ale nagrodą za to jest platforma widokowa „Maksymilianka” (1530 m n.p.m.). Jej patronem jest Maximilian Weisz, który wytyczył szlak na Sławkowski Szczyt. Platforma znajduje się nad urwiskiem biegnącym do Doliny Zimnej Wody i pozwala na podziwianie panoramy całej okolicy. To obowiązkowy przystanek na trasie wiodącej na szczyt.

Przed nami niemal 2,5-godzinna wędrówka na Królewski Nos – określany czasami jako Sławkowski Nos (2273 m n.p.m.). Trasa jest bardzo widokowa, pozwala podziwiać liczne żleby, obrywy i grzędy skalne. Stąd już tylko 45 minut dzieli nas od celu. Nagrodą za trud jest wspaniała panorama. Powrót tą samą drogą.

Atrakcje Sławkowskiego Szczytu. Co tam zobaczysz?

Na samym czubku góry znajduje się metalowy krzyż. Jest znacznie mniejszy niż na Giewoncie, ale został ustawiony w zupełnie innym celu. W 2014 r. dodano do niego tablicę upamiętniającą pierwszych znanych zdobywców Sławkowskiego Szczytu z 1664 roku – Georga Bucholtza, Martinusa Janiego, Martinusa Veissera i ich góralskiego przewodnika. Wyprawa była znacznie liczniejsza, ale tylko ta czwórka osiągnęła cel. Pierwszymi zdobywcami zimowymi zostali Eduard Blásy i Jakub Gelhoff w styczniu 1853 r.

Zobacz też:  Turbacz - Poznaj najważniejsze szlaki!

Kolejka na Sławkowski Szczyt

Przy południowo-wschodniej krawędzi Sławkowskiego Grzebienia znajduje się Smokowieckie Siodełko (Hrebienok), nazywane czasami Smokowiecką Gubałówką – z uwagi na kolejkę torową, która podjeżdża tutaj ze Starego Smokowca. Przejażdżka może być dobrym pomysłem na szybsze zdobycie opisywanego szczytu Tatr. Wagoniki zatrzymują się ok. 1,4 km od podejścia na górę. Dotarcie do tego punktu spod dolnej stacji kolejki na Hrebienok to 2,3 km, ale przy znacznie większym nachyleniu. Pierwszy wariant dotarcia pod Sławkowski Szczyt zajmuje ok. 30 minut, drugi zaś około 1,5 godziny.

Sławkowski Szczyt tatry

Dobrze przygotuj wyprawę na Sławkowski Szczyt!

Powszechnie wiadomo, że w górach ogromne znaczenie mają zwłaszcza wygodne, wytrzymałe buty oraz odzież turystyczna. Solidna podeszwa zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na głazie, co mogłoby skończyć się poważnym urazem. Jeśli skorzystasz z pomocy słowackiego TOPR-u bez wykupionego ubezpieczenia, zostanie wystawiony naprawdę wysoki rachunek za akcję ratunkową. Wyposażenie do wejścia na szczyt Sławkowskiego Szczytu znajdziesz w Decathlonie. Sklepy sieci oferują także:

  • plecaki turystyczne;
  • stuptuty;
  • kijki trekkingowe;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
  • latarki, czołówki, lampki turystyczne.

Sławkowski Szczyt – ciekawostki turystyczne

  • Nazwa Slavkovský štít pochodzi od wsi Veľký Slavkov (po polsku – Wielki Sławków). To jeden z tych 14 tatrzańskich szczytów, które sięgają powyżej 8000 stóp (2438,4 m n.p.m.). 
  • Ma dokładnie 2452 m n.p.m., choć w przeszłości był uważany za najwyższy szczyt całego pasma. Do Gerlacha (2655 m) sporo brakuje, nie chodziło tutaj wyłącznie błędy pomiarowe. Sławkowski Szczyt miał rzekomo stracić ok. 300 metrów wysokości w wyniku długotrwałych opadów i lokalnych trzęsień ziemi w 1662 roku. Żadne badanie rumowiska pod stromym masywem nie potwierdziło tej teorii. 
  • Na górę prowadzi jeden znakowany szlak turystyczny i kilka dróg wspinaczkowych.
  • Drogi wspinaczkowe wzdłuż grzbietu cieszą się największym zainteresowaniem w sezonie zimowym. Oblodzone zbocza dają alpinistom zdecydowanie więcej możliwości.
  • Jeśli chcesz zdobyć Sławkowski Szczyt od zachodu, przez Sławkowską Kopę i Sławkowskie Czuby, musisz posiadać odpowiednią licencję lub zapewnić sobie asystę przewodnika z uprawnieniami. 
  • Zdecydowana większość przejść przez górskie stoki na grań Tatr zaczyna się w Dolinie Wielickiej. Droga do Sławkowskiego Szczytu będzie długa i niezwykle wymagająca pod względem technicznym i fizycznym.
Zobacz też:  Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wieżą widokową

Sławkowski Szczyt to jedno z miejsc w Tatrach, które warto zdobyć. Nadaje się dla mniej doświadczonych turystów, więc każdy poradzi sobie z tym szlakiem.

Fot. ilustracyjna: Geophagus via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts