Jak wejść na Sławkowski Szczyt w Tatrach Wysokich? Czas podejścia na Slavkovský štít

Sławkowski Szczyt zalicza się do Wielkiej Korony Tatr. Dlaczego stał się wielką atrakcją? Z góry roztaczają się piękne widoki, wiąże się z nią wiele ciekawych historii. Nawet jeśli nie wszystkie są prawdziwe – poznaj je i zaplanuj wycieczkę w Tatry Słowackie!
sławkowski szczyt

Nazwa Slavkovský štít pochodzi od wsi Veľký Slavkov (po polsku – Wielki Sławków). To jeden z tych 14 tatrzańskich szczytów, które sięgają powyżej 8000 stóp (2438,4 m n.p.m.). Ma dokładnie 2452 m n.p.m., choć w przeszłości był uważany za najwyższy szczyt całego pasma. Do Gerlacha (2655 m) sporo brakuje, nie chodziło tutaj wyłącznie błędy pomiarowe. Sławkowski Szczyt miał rzekomo stracić ok. 300 metrów wysokości w wyniku długotrwałych opadów i lokalnych trzęsień ziemi w 1662 roku. Żadne badanie rumowiska pod stromym masywem nie potwierdziło tej teorii. Na górę prowadzi jeden znakowany szlak turystyczny i kilka dróg wspinaczkowych.

Sławkowski Szczyt na Słowacji to doskonały punkt widokowy

Sławkowski Szczyt krzyż

Masyw leży w bocznej grani Tatr Wysokich. Grzbiet Sławkowski Grzebień łączy się z nią poprzez zwornikowy szczyt Małej Wysokiej (2429 m). Obie góry dzielą m.in. Baniasta Turnia, Zwalista Turnia, Staroleśny Szczyt, Zadnia Nowoleśna Turnia, Skrajna Nowoleśna Turnia, Zadnia Sławkowska Czuba, Skrajna Sławkowska Czuba oraz Sławkowska Kopa. Pod Sławkowskim Szczytem znajdują się dwie tatrzańskie doliny – Dolina Sławkowska i Dolina Staroleśna. Obok pierwszej z wymienionych znajduje się Sienna Kotlina ze Sławkowskimi Stawami. Dalej na południe leżą Kotlinę Popradzką i Niżne Tatry. Z wierzchołka dostrzeżesz między innymi:

Piękne panoramy Tatr Wysokich to nie jedyna atrakcja Sławkowskiego Szczytu

Na samym czubku góry znajduje się metalowy krzyż. Jest znacznie mniejszy niż na Giewoncie, ale został ustawiony w zupełnie innym celu. W 2014 r. dodano do niego tablicę upamiętniającą pierwszych znanych zdobywców Sławkowskiego Szczytu z 1664 roku – Georga Bucholtza, Martinusa Janiego, Martinusa Veissera i ich góralskiego przewodnika. Wyprawa była znacznie liczniejsza, ale tylko ta czwórka osiągnęła cel. Pierwszymi zdobywcami zimowymi zostali Eduard Blásy i Jakub Gelhoff w styczniu 1853 r.

Zobacz też:  Trzy Korony – szlak nad Dunajcem ku pienińskim legendom

Kolejka na Sławkowski Szczyt

Przy południowo-wschodniej krawędzi Sławkowskiego Grzebienia znajduje się Smokowieckie Siodełko (Hrebienok), nazywane czasami Smokowiecką Gubałówką – z uwagi na kolejkę torową, która podjeżdża tutaj ze Starego Smokowca. Przejażdżka może być dobrym pomysłem na szybsze zdobycie opisywanego szczytu Tatr. Wagoniki zatrzymują się ok. 1,4 km od podejścia na górę. Dotarcie do tego punktu spod dolnej stacji kolejki na Hrebienok to 2,3 km, ale przy znacznie większym nachyleniu. Pierwszy wariant dotarcia pod Sławkowski Szczyt zajmuje ok. 30 minut, drugi zaś około 1,5 godziny.

Opis szlaku na Sławkowski Szczyt – niebieski szlak ze Starego Smokowca przez Królewski Nos

To jedyna oznakowana trasa, dostępna dla turystów bez większych ograniczeń. Podejście od skrzyżowania z trasą czerwoną liczy niespełna 5 kilometrów – 1121 metrów przewyższenia drogą poprowadzoną zakosami pokonuje się w 3:45–5 h. Choć zejście tą samą drogą zajmuje średnio godzinę krócej, to wielu osobom sprawia więcej trudności. Zanim dotrzesz na wierzchołek Sławkowskiego Szczytu, miniesz m.in.:

 • piętro kosodrzewiny;
 • platformę widokową „Maksymilianka” (1530 m n.p.m.);
 • inne punkty obserwacyjne na Sławkowskim Grzbiecie;
 • Sławkowski Grzebień;
 • szczyt Królewski Nos, określany czasami jako Sławkowski Nos (2273 m n.p.m.);
 • liczne żleby, obrywy i grzędy skalne;
 • Królewską Przełęcz.

Dobrze przygotuj wyprawę na Sławkowski Szczyt!

Sławkowski Szczyt tatry

Powszechnie wiadomo, że w górach ogromne znaczenie mają zwłaszcza wygodne, wytrzymałe buty oraz odzież turystyczna. Solidna podeszwa zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na głazie, co mogłoby skończyć się poważnym urazem. Jeśli skorzystasz z pomocy słowackiego TOPR-u bez wykupionego ubezpieczenia, zostanie wystawiony naprawdę wysoki rachunek za akcję ratunkową. Wyposażenie do wejścia na szczyt Sławkowskiego Szczytu znajdziesz w Decathlonie. Sklepy sieci oferują także:

 • plecaki turystyczne;
 • stuptuty;
 • kijki trekkingowe;
 • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
 • latarki, czołówki, lampki turystyczne.
Zobacz też:  Baraniec w Tatrach Zachodnich – opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Drogi wspinaczkowe wzdłuż grzbietu cieszą się największym zainteresowaniem w sezonie zimowym. Oblodzone zbocza dają alpinistom zdecydowanie więcej możliwości. Jeśli chcesz zdobyć Sławkowski Szczyt od zachodu, przez Sławkowską Kopę i Sławkowskie Czuby, musisz posiadać odpowiednią licencję lub zapewnić sobie asystę przewodnika z uprawnieniami. Zdecydowana większość przejść przez górskie stoki na grań Tatr zaczyna się w Dolinie Wielickiej. Droga do Sławkowskiego Szczytu będzie długa i niezwykle wymagająca pod względem technicznym i fizycznym.

Fot. ilustracji Geophagus via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też