Rusinowa Polana – wędrówka szlakiem z Wierch Porońca

Krótki, bezpieczny szlak bez ekspozycji, którego zwieńczeniem są panoramiczne widoki – droga z Wierch Porońca na Rusinową Polanę zachwyca małych i dużych. Ona sama zaś, wklejona pomiędzy skalne szczyty Tatr Wysokich, stanowi idealne miejsce na piknik lub przystanek przed dalszą wędrówką.
rusinowa polana

Jeżeli zastanawiasz się, jaki punkt na tatrzańskich szlakach powinien obowiązkowo trafić na listę miejsc do odwiedzenia, z pewnością jest to Rusinowa Polana. Niezależnie od tego, o jakiej porze dnia i roku staniesz na jej rozległym wypłaszczeniu, udekorowanym granitowymi blokami, czekać będą na Ciebie niezapomniane widoki na skaliste szczyty Tatr Wysokich. To jedno z tych miejsc, do których chce się wracać niby przypadkiem, a jednak z pewnym zamysłem smakowania górskich wrażeń.

Rusinowa Polana i panorama Tatr, która zapiera dech

Rusinowa Polana skały

Na pierwszą wędrówkę na Rusinówkę warto wybrać łatwy szlak, który jednocześnie wiedzie jednym z najstarszych traktów pasterskich w Tatrach. Jego poziom trudności nieznacznie wzrasta zimą. Przede wszystkim dlatego, że wówczas przydają się tam raczki. Chodzenie w nich warto potrenować wcześniej, przed wejściem na szlak. Z Rusinowej Polany rozpościera się panorama na Tatry Wysokie oraz Tatry Bielskie. Trudno o lepsze miejsce nie tylko na powitanie wschodzącego słońca, lecz także na podziwianie poszarpanej linii tatrzańskich grani zatopionej wśród chmur.

Łatwy dostęp, wiele krzyżujących się tam szlaków oraz możliwość kontynuowania wędrówki dalej, na szczyt Gęsiej Szyi, na Polanę pod Wołoszynem, do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, do Palenicy Białczańskiej czy Wierch Porońca, sprawiają, że Rusinowa Polana gości tłumy. Na szczęście jej olbrzymia powierzchnia i otwarta przestrzeń z licznymi miejscami do odpoczynku pozwalają cieszyć się bajkową panoramą w spokoju. Jeżeli jeszcze tu nie byłeś, zaplanuj wycieczkę na Rusinową Polanę lub dłuższą wędrówkę po górskich szlakach z przystankiem w objęciach reglowej królowej Tatr, niby blisko Zakopanego, a jednak z dala od zgiełku miasta.

Zobacz też:  Góry Bardzkie w Sudetach. 8 największych atrakcji

Wyjątkowe oblicze Rusinowej Polany – nie tylko panorama

Rusinowa Polana stok

Położona na grzbiecie, który łączy Pogórze Bukowińskie i Tatry, Rusinowa Polana od północnego zachodu graniczy z Doliną Złotą. Z kolei od południa dotyka Doliny Waksmundzkiej. Jej wysokość waha się w zależności od punktu pomiarowego od ok. 1180 m do 1300 m n.p.m. To dlatego, że na całkowitej powierzchni 100 ha teren ten łamie się na dwa charakterystyczne piętra. Znana również jako Rusinowa Jaworzyna, polana pokryta jest osadami polodowcowymi oraz granitowymi blokami morenowymi. Przed wycinką prawdopodobnie porastała ją gęsto wysokogórska roślinność.

Przez lata na Rusinówce znajdowała się spora osada złożona z szałasów i szop. Powstała tam dla pasterzy doglądających na hali stad krów oraz owiec. Niedługo po powstaniu TPN oraz przygotowaniu planu ochrony przyrody i krajobrazów tatrzańskich, działalność pasterska została zakazana. Jednak stan ten nie trwał długo. W 1981 roku owce wróciły na halę, dopełniając jej obraz. Z kolei w miejscu dawnej osady zachowało się kilka drewnianych konstrukcji, które utrzymują pasterski charakter polany. 

W sezonie na turystów czeka tu również niewielka, czynna bacówka. Spróbujesz w niej między innymi oryginalnych, podhalańskich owczych serów. To idealna przekąska po przyjemnej wędrówce. Z widokiem na słowackie i polskie Tatry Wysokie, w tym:

lokalny przysmak na ciepło z żurawiną smakuje jeszcze lepiej.

Szlak z Wierch Porońca na Rusinową Polanę – spokojne wędrowanie

Na grzbiet polodowcowy pod Gęsią Szyją, z którego rozpościerają się widoki na okoliczne pasma Tatr Wysokich, prowadzi kilka szlaków. Każdy z nich oferuje atrakcje krajobrazowe, ale wciąż nie jest zbyt wymagający. Bardzo popularny jest szlak zielony z Wierch Porońca. Do punktu startowego można dotrzeć zarówno własnym samochodem (jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z opłatą wysokości 25 zł za całodzienny postój na parkingu), jak i transportem lokalnym. Przejazd busem z Zakopanego kosztuje około 8-10 zł. Stanowi to zatem wygodną i korzystną alternatywę. Podejście na Rusinową Polanę zielonym szlakiem, nieco kamienistym, ale wyraźnie wypłaszczonym, zajmuje około 1 godziny i 10 minut. Stamtąd możesz się udać:

Zobacz też:  Góry Świętokrzyskie - 6 najciekawszych atrakcji

W drodze na Rusinową Polanę – alternatywne trasy

Rusinowa Polana widok

Jeśli wybierzesz się w dalszą drogę okolicznymi szlakami wśród leśnej gęstwiny, szczególnie poza sezonem turystycznym, gdy okolica cichnie i pustoszeje, możesz spotkać mieszkańców tych dzikich terenów. Pojawiają się tutaj czarne wiewiórki, zające i lisy, a także sarny, jelenie czy niedźwiedzie. Warto zachować czujność i ostrożność. Na Rusinową Polanę prowadzi też szlak niebieski z Zazadniej. Przeprowadzi Cię on obok zakopiańskiej kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej w Wiktorówkach. To ciekawa atrakcja turystyczna Podhala i ważny punkt na mapie miejsc kultu maryjnego.

Stąd wystarczy 15 minut na pokonanie stromych schodów i dotarcie na otwartą przestrzeń panoramicznej, pasterskiej polany. Cała droga zajmuje około 1 godziny i 20 minut. Krótszą opcją jest podejście z Palenicy Białczańskiej trasą oznakowaną również szlakiem niebieskim. Bez dłuższych przystanków w celu podziwiania krajobrazów, np. na otoczenie doliny Białej Wody, przejście trwa blisko 50 minut. Chyba że zdecydujesz się wydłużyć swoją tatrzańską przygodę o spacer nad Morskie Oko.

Okazuje się, że Tatry nie otwierają swoich bram wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy czy wędrowców. Tu również z powodzeniem można rozpocząć swoją przygodę z pokonywaniem górskich szlaków. Droga na Rusinową Polanę, która startuje np. z Wierch Porońca to nie tylko krótka czy bezpieczna, ale przede wszystkim niezwykle widokowa trasa dla każdego. Bez większych trudności pokonasz ją z dziećmi, zarówno ze starszakami, jak i maluszkami noszonymi w chuście czy specjalnym plecaku. Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu, jaką trasę wybrać na rodzinne wędrowanie, rozważ ten kierunek. Z pewnością nikogo on nie zmęczy i nie zrazi, a wręcz przeciwnie, zaostrzy apetyt na dalsze spacery.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Apeniny - zachwyć się włoskim krajobrazem!
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts