Giewont – łańcuchy na szlaku. Czy jest się czego bać?

Planujesz zdobycie Giewontu? Łańcuchy na szlaku mogą nieco onieśmielać początkujących – warto też pamiętać, że nie znalazły się tam bez powodu. Zastanów się więc, czy jesteś w stanie pokonać ten ostatni odcinek dzielący cię od szczytu.
giewont łańcuchy

Giewont – łańcuchy. Dlaczego zostały umieszczone na szlaku?

szlak z łańcuchami na szczyt Tatr

Jaki jest cel umieszczenia ich na Giewoncie? Łańcuchy na ostatnim odcinku szlaku prowadzącym na szczyt są elementem ubezpieczenia technicznego, który ma zwiększyć bezpieczeństwo turystów w trakcie pokonywania najbardziej wymagających i ekspozycyjnych fragmentów trasy. Dzięki nim zyskują dodatkowe wsparcie i stabilność.

Szlak na Giewont charakteryzuje się odcinkami, gdzie naturalne ukształtowanie terenu stwarza dodatkowe ryzyko upadku lub poślizgnięcia, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych. Skały blisko szczytu są miejscami bardzo śliskie, co zwiększa ryzyko wypadku. W takich miejscach łańcuchy służą jako punkt zaczepienia, dając możliwość stabilnego podparcia się lub podciągnięcia, co jest szczególnie ważne podczas pokonywania stromych uskoków czy skalnych półek.

Łańcuchy dają komfort psychiczny turystom?

Instalowanie łańcuchów na trudnych odcinkach szlaku ma również za zadanie psychiczne uspokojenie osób mniej doświadczonych lub tych, które odczuwają dyskomfort czy lęk przed wysokością. Umożliwiają one bezpieczniejsze i bardziej kontrolowane poruszanie się, zmniejszając stres związany z eksponowanymi fragmentami trasy.

Warto jednak pamiętać, że obecność łańcuchów, choć znacząco poprawia bezpieczeństwo, nie zwalnia z konieczności zachowania ostrożności i korzystania z nich w odpowiedni sposób. Ich używanie powinno być też zawsze połączone z odpowiednim wyposażeniem – przede wszystkim z butami o dobrej przyczepności, które zapewniają stabilność na skalnym podłożu.

Łańcuchy na Giewoncie. Gdzie dokładnie się znajdują?

Odcinek z łańcuchami znajduje się już na końcowym etapie wędrówki. To najbardziej wymagający fragment trasy. Ubezpieczenia w postaci łańcuchów są niezbędne, aby bez większych problemów pokonać eksponowane partie szlaku. Znajdują się powyżej Wyżniej Kondrackiej Przełęczy – tam właśnie zaczynają się trudności.

Zobacz też:  Kozica tatrzańska – co wiemy o symbolu Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Warto pamiętać, że kiedy zaczynają się łańcuchy, szlak staje się jednokierunkowy. Nie można się już cofnąć – również z tego powodu, że za twoimi plecami ustawiła się już kolejka chętnych do zdobycia Giewontu. Nie polecamy tego niedoświadczonym lub osobom z lękiem przestrzeni, ponieważ tego rodzaju doświadczenie bywa przerażające. Często taki turysta nie jest w stanie się ruszyć, co sprowadza niebezpieczeństwo na niego oraz innych.

Przypominamy, że także przy schodzeniu z Giewontu łańcuchy zabezpieczają najbardziej strome fragmenty szlaku.

giewont łańcuchy góra w oddali z krzyżem na szczycie

Szlaki na Giewont – jak zdobyć szczyt Śpiącego Rycerza?

Na szczyt Giewontu można wejść, korzystając z trzech popularnych szlaków turystycznych:

  • niebieski szlak – trasa rozpoczyna się w Kuźniach, skąd przez Dolinę Kondratową oraz okolice schroniska PTTK na Hali Kondratowej prowadzi na Kondracką Przełęcz. Jest to węzeł szlaków turystycznych (możesz stąd iść nie tylko na Giewont, ale też na Czerwone Wierchy lub do Doliny Małej Łąki) i ostatni punkt postojowy przed szczytem. Przed tobą łańcuchy na Giewont – od momentu wyjścia z Kuźnic zdobycie tej góry powinno ci zająć niecałe 3 godziny. Czas powrotu do Zakopanego to nieco ponad 2 godziny;
  • czerwony szlak z Doliny Strążyskiej, który prowadzi na Wyżnią Przełęcz Kondracką. Czas przejścia w jedną stronę to 3 godziny, do tego 15-minutowa wspinaczka z przełęczy – tutaj trzeba podążać za niebieskimi oznaczeniami;
  • żółty szlak z Gronika (przysiółek Kościeliska), który przez Dolinę Małej Łąki prowadzi na Kondracką Przełęcz. W tym miejscu trzeba zmienić szlak na niebieski.

Wyprawa może zająć cały dzień. Mimo że większa część proponowanych przez nas szlaków nie powinna sprawiać kłopotów, odcinek na Giewont z łańcuchami bywa problematyczny. Często tworzą się tam zatory oraz kolejki, ponieważ szczyt cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Dlatego trzeba odpowiednio wybrać porę wyjścia na szlak.

Zobacz też:  Rohacz Płaczliwy – wszystko, co musisz wiedzieć o tym szczycie

Kiedy najlepiej zdobywać Giewont?

Podejmując decyzję o zdobyciu Giewontu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest pora roku. Letnie miesiące, choć kuszą stabilniejszą pogodą, przyciągają również największe tłumy. Alternatywą jest wybranie okresu poza szczytem sezonu letnim, kiedy to szlaki są mniej oblężone. Taka decyzja znacząco wpływa na komfort przejścia, minimalizując ryzyko związane z zatorami na szlaku, szczególnie w newralgicznym punkcie, jakim są łańcuchy. Polecamy przełom sierpnia i września.

Kolejnym ważnym aspektem jest godzina rozpoczęcia wycieczki. Poranek (a nawet świt) nie tylko zwiększa szanse na uniknięcie tłoku na szlaku, ale również pozwala cieszyć się ciszą i spokojem górskiego krajobrazu. Dodatkowo wczesne wyruszenie oferuje więcej czasu na pokonanie trasy z odpowiednimi przerwami, bez pośpiechu i z odpowiednim zachowaniem ostrożności na trudniejszych odcinkach. Warto również mieć na uwadze, że pogoda w górach jest zmienna i popołudniowe burze są tu częstym zjawiskiem, szczególnie latem. 

Startując wcześnie, zwiększamy szanse na powrót do schroniska lub bazy przed ewentualnymi niekorzystnymi zmianami warunków pogodowych.

szczyt z krzyżem, czyli Giewont

Bezpieczeństwo na górskim szlaku

Podczas wędrówki na Giewont kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa. Niezależnie od wybranej trasy niezbędne jest odpowiednie przygotowanie – zarówno sprzętowe, jak i psychiczne. Buty z dobrą przyczepnością, plecak z niezbędnym wyposażeniem oraz świadomość własnych ograniczeń to podstawa.

Przed wyjazdem w góry warto odwiedzić sklep Decathlon. Znajdziesz tam nie tylko podstawowy ekwipunek, ale także:

  • kijki trekkingowe;
  • zegarki górskie, mapy, kompasy;
  • lornetki;
  • apteczki turystyczne.

Jak uniknąć niebezpieczeństw?

Zarówno na podejściu, jak i podczas zejścia, ważne jest, aby śledzić oznaczenia i nie lekceważyć łańcuchów. Zejście z Giewontu wymaga szczególnej ostrożności, szczególnie na skalistych uskokach. Asekuracja przy pomocy łańcuchów i zejście tyłem mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo.

Giewont – łańcuchy. Co warto zapamiętać?

łańcuchy na szlaku na Giewont

Giewont z łańcuchami to wyjątkowe wyzwanie dla turystów. Nie tylko testuje fizyczne, ale i psychiczne granice. Dostarcza jednak niezapomnianych wrażeń i widoków, które rekompensują trud włożony w wędrówkę. Pamiętając o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu, można w pełni cieszyć się tą wyjątkową przygodą.

Zobacz też:  Tatry z psem – jak się przygotować? Poznaj polecane szlaki

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts