Dolina Małej Łąki. Parking i szlak

Dolina Małej Łąki to jedna z dolin walnych Tatr Zachodnich, po polskiej części granicy. Nie jest zbyt długa, a i sam szlak nie należy do najbardziej widokowych. Ma jednak podstawową zaletę – prowadzi do jednej z najpiękniejszych tatrzańskich polan.
dolina małej łąki

Zanim jednak tam dojdziesz, musisz wiedzieć, na co się przygotować. Dolina Małej Łąki nie jest tak tłumnie odwiedzana przez turystów, jak choćby Dolina Kościeliska, dlatego możesz liczyć na nieco wytchnienia od tłumów od kilku lat spotykanych w górach. Wymaga jednak jak każdy górski szlak odpowiedniego przygotowania do wędrówki. Sprawdź, co warto wiedzieć!

dolina małej łąki z dzieckiem

Dolina Małej Łąki – informacje ogólne

dolina małej łąki pogoda

Dolina Małej Łąki jest zalesioną doliną o długości mniej więcej 5,4 km. Pod względem rozmiaru stanowi jedną z najmniejszych dolin walnych, a jednocześnie jest wyjątkowa, bo prawie w całości powstała na skałach osadowych. Można podziwiać ją m.in. ze szlaku Czerwonych Wierchów, które biegną górnym skrajem doliny. Jej dnem płynie Małołącki Potok. Wokół widać wiele szczytów, m.in. Giewont i Mały Giewont, Wielką Turnię.

Pomimo niewielkiego rozmiaru Dolina Małej Łąki dzieli się na pięć pięter:

  • od wylotu po Wielką Polanę Małołącką;
  • obszar Wielkiej Polany, powstałej w miejscu dawnego jeziora polodowcowego;
  • Wyżnie ponad Polaną;
  • Niżnią Świstówkę;
  • Wyżnią Świstówkę.

Nie ma żadnych odnóg, jednak ma liczne żleby. Przez wiele lat była celem turystycznym alpinistów. Od pewnego czasu TPN zabronił wspinaczki na większości jej ścian. Warto za to odwiedzić liczne jaskinie znajdujące się na jej obszarze, m.in. Jaskinię Wielką Śnieżną, najgłębszą w polskich górach, czy drugą pod tym względem Śnieżną Studnię.

Zobacz też:  Dolina Bystrej w Tatrach. Szlaki turystyczne

Historia Doliny Małej Łąki

Nazwa doliny wzięła się od wypasu owiec, który był niegdyś tutaj prowadzony. Pozostałościami po nieodległej osadzie pasterskiej są szałasy, stojące gdzieniegdzie w okolicy. Niegdyś wykorzystywana do celów pasterskich, dziś jest o wiele bardziej zalesiona. Pokryta trawą została właściwie jedynie Wielka Polana Małołącka.

Dolina Małej Łąki – parking i dojazd

dolina małej łąki zimą

Niewiele osób wie, jak blisko Zakopanego leży wejście do Doliny Małej Łąki. Można dotrzeć tutaj na trzy sposoby:

  • własnym samochodem – wylot doliny leży mniej więcej 4 km od centrum Zakopanego, w osadzie Gronik, gdzie znajdują się dwa parkingi, prywatny i zarządzany przez PTTK, oba płatne;
  • komunikacją publiczną – choć do samej Doliny Małej Łąki nie kursują osobne busy, to jadą one często do Doliny Kościeliskiej albo Doliny Chochołowskiej i zatrzymują się po drodze; zapytaj o to kierowcę;
  • pieszo – dojście Drogą pod Reglami (czarny szlak) zajmie około 60–90 minut, jeśli wyruszysz mniej więcej spod Wielkiej Krokwi.

Jak widzisz, możliwości jest wiele! A gdzie poruszać się dalej?

Dolina Małej Łąki – szlaki turystyczne

Przez Dolinę Małej Łąki biegnie kilka szlaków turystycznych, którymi można wędrować. Warto poznać je bliżej. W ten sposób zdecydujesz, który z nich jest odpowiedni do twojej kondycji.

Szlak żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki do Kopy Kondrackiej

To idealny szlak dla osób, które chcą się nieco powspinać albo dotrzeć do szlaku Czerwonych Wierchów. Początkowo wiedzie on przez 55 minut z parkingu aż na Wielką Polanę Małołącką. Następnie czeka cię wspinaczka przez Głazisty Żleb na Kondracką Przełęcz, jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc Tatrzańskiego Parku Narodowego. Następnie dojdziesz do Kopy Kondrackiej (2005 m n.p.m.), która jest wysuniętym na wschód najniższym szczytem Czerwonych Wierchów. Droga na górę potrwa ok. 2,5 godziny. Dalej możesz zdecydować się na wędrówkę szlakiem Czerwonych Wierchów albo dojście do Małołączniaka i powrót do Gronika szlakiem niebieskim opisanym poniżej.

Zobacz też:  Hala Miziowa – schronisko PTTK, szlaki i atrakcje

Niebieski szlak z Gronika na Małołączniak

Szlak ten biegnie wraz z żółtym przez Dolinę Małej Łąki aż do Polany Małołąckiej. Tam rozchodzi się i prowadzi dość wymagającym podejściem na Przysłop Miętusi. Dalej biegnie granią przez Kobylarz aż na Małołączniak (2096 m n.p.m.), kolejny ze szczytów Czerwonych Wierchów. Możesz kontynuować nimi wędrówkę lub zejść do Kopy Kondrackiej i wrócić do Gronika opisanym wyżej żółtym szlakiem. Czas tej wędrówki dochodzi nawet do 4 godzin w jedną stronę.

Szlak czarny przez Dolinę Małej Łąki

Nie jest to szlak biegnący z Gronika, a przecinający Dolinę Małej Łąki na wysokości północnego skraju Wielkiej Polany Małołąckiej. Do tego rozwidlenia dojdziesz, kierując z Doliny Strążyskiej i Polany Strążyskiej na zachód. Jeśli zboczysz ze szlaku, możesz dotrzeć również na Przełęcz w Grzybowcu. Możesz też przejść dalej w tym kierunku i przewędrować przez Przysłop Miętusi aż do Cudakowej Polany, leżącej w Dolinie Kościeliskiej. To dość łatwy szlak, który nie wymaga świetnej kondycji.

Dolina Małej Łąki – jak przygotować się do wędrówki?

Co zabrać ze sobą w drogę Doliną Małej Łąki prócz oczywistych rzeczy, takich jak mapa? W asortymencie sieci Decathlon znajdziesz bogaty wybór asortymentu na takie wyprawy w Tatry. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w:

  • buty trekkingowe – choć do przejścia samą Doliną Małej Łąki aż do polany wystarczą po prostu zwykłe buty turystyczne, to już wyższe partie gór wymagają obuwia za kostkę, dobrze zabezpieczającego nogę przed urazem;
  • skarpety turystyczne – dobre buty są niczym, jeśli skarpety uwierają i powodują bolesne odciski; dobierz je tak, aby idealnie pasowały na twoją stopę;
  • kurtki turystyczne i trekkingowe – nagły deszcz nie jest niczym dziwnym w Tatrach; dodatkowo, jeśli wybierasz się na Czerwone Wierchy, przygotuj się też na silne porywy wiatru;
  • plecaki turystyczne i trekkingowe są niezbędne bez względu na szlak; wybierz taki model, w który zmieścisz apteczkę, zapas wody i odzież chroniącą przed deszczem.
Zobacz też:  Hala Śmietanowa – szlaki turystyczne

Dolina Małej Łąki, choć wydaje się niezbyt trudnym szlakiem, wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wyjazdem przeczytaj opis szlaku i stosuj się do wszystkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących w polskich Tatrach. Zabierz też odpowiednie wyposażenie!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts