Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem w Tatrach – opis szlaku

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem jest jednym z tajemniczych zakątków Tatr, który zachwyca swoją naturalnością. W tym tekście przybliżamy jej historię, piękno i wyjątkowe trasy. Komu szczególnie polecane jest to miejsce?
Przełęcz pod Chłopkiem

To warto wiedzieć!

 • Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem to malownicza i trudna trasa w Tatrach.
 • Biegnie tędy granica polsko-słowacka.
 • Szlak prowadzi przez punkty jak Wodogrzmoty Mickiewicza, schronisko nad Morskim Okiem, Czarny Staw pod Rysami i Kazalnica.
 • Wymaga odpowiedniego przygotowania, bezpieczeństwa i zapewnia niezapomniane widoki.

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem – położenie

Przełęcz pod Chłopkiem jest położona na wysokości 2308 m n.p.m. – wcześniejszej pomiary określały jej wysokość na 2307 m n.p.m. Czyni z niej to najwyżej zlokalizowaną przełęcz w polskich Tatrach Wysokich, na którą prowadzi szlak turystyczny. Nie oznacza to jednak, że wspinaczka jest łatwa! Trasę można określić jako drugą najtrudniejszą po Orlej Perci! Nie jest to więc propozycja dla początkujących ani dla osób z lękiem wysokości.

Sama Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem ulokowana jest pomiędzy Mięguszowieckim Szczytem Czarnym (2405 m n.p.m.) a Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim (2389 m n.p.m.). Jej nazwa pochodzi od samotnej turni nazywanej Chłopkiem, wznoszącej się bezpośrednio nad przełęczą. Warto wspomnieć, że biegnie tędy granica polsko-słowacka – jest więc dostępna zarówno od polskiej strony, jak i słowackiej.

Przełęcz pod Chłopkiem widok na szczyty
Fot.: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0

Historia eksplorowania przełęczy

Historia eksploracji tej przełęczy jest równie fascynująca co jej górskie otoczenie. Przełęcz pod Chłopkiem była wykorzystywana przez dwa stulecia jako łącznik pomiędzy Doliną Mięguszowiecką a Doliną Rybiego Potoku. Powstała nawet ścieżka kłusownicza, która jednak nie pokrywa się z obecnym szlakiem.

Pierwsze odnotowane letnie przejście przełęczą miało miejsce w 1861 roku. Wzięli w nich udział przewodnicy tatrzańscy, myśliwi oraz tragarze. Otworzyło to drogę dla turystów! Mięguszowiecką Przełęczą pod Chłopkiem wędrował między innymi Stanisław Witkiewicz, a swoje wrażenia opisał w szkicu „Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr”. Szlak został oznakowany w 1898 roku.

Warto wspomnieć także o pierwszym zimowym wejściu na przełęcz. Miało ono miejsce w 1910 roku, a dokonali tego Jerzy Maślanka i Mieczysław Lerski. Były to postacie zasłużone dla polskiego taternictwa i prawdziwi pasjonaci gór. Lerski był osobą, która jako jedna z pierwszych w Polsce aktywnie zajęła się narciarstwem!

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem

Jeden z najpopularniejszych tras, czerwony szlak, zaczyna się przy Morskim Oku, największym górskim jeziorem w Tatrach. Opis szlaku wskazuje, że trasa jest trudna, ale oferuje niesamowite widoki, zwłaszcza podczas wschodu słońca. Duża ekspozycja, klamry i łańcuchy to elementy, których powinni obawiać się niedoświadczeni wspinacze i osoby z lękiem wysokości. Zwłaszcza tej drugiej grupie należy odradzić wędrówkę na perć! Wspinaczka na przełęcz to propozycja dla turystów obytych z Tatrami, których nie przerażają rozciągające się tuż pod stopami przepaście.

Opisz szlaku na przełęcz

Po polskiej stronie Tatr wejście na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem możliwe jest od strony Morskiego Oka. Aby dostać się do szlaku, najlepiej przyjechać do Palenicy Białczańskiej. Ruszając spod dworca w Zakopanem, wybieramy bus oznaczony tablicą „Morskie Oko”. Po około 30-minutowej jeździe docieramy do parkingu Palenicy Białczańskiej. Stąd, po zakupie biletu do parku narodowego, rozpoczynamy wędrówkę. Uwaga na powrót – ostatni bus w kierunku Zakopanego odjeżdża około 21:00 w sezonie letnim, a poza sezonem już około 18:00.

Zobacz też:  Przełęcz Krzyżne – szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich i Hali Gąsienicowej

Można również przyjechać własnym samochodem. Trzeba jednak wcześniej zakupić online bilet parkingowy, uprawniający do korzystania z postoju. Nie radzimy parkować „na dziko”, ponieważ zakopiańska policja walczy z takimi praktykami.

Czerwony szlak z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko

Ten etap jest najmniej lubiany przez większość turystów. Prowadzi asfaltową drogą, a do tego jest bardzo zatłoczony. Powodem jest oczywiście popularność Morskiego Oka i tamtejszego schroniska. Poza tym stanowi pierwszy etap szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Na tym etapie warto cieszyć się pięknymi widokami (m.in. na Gerlach), ponieważ po drodze znajdują się słynne tatrzańskie atrakcje:

 • Wodogrzmoty Mickiewicza – cel zostaje osiągnięty po niecałej godzinie marszu. Jest to zespół trzech dużych i kilku mniejszych wodospadów, które zostały utworzone przez potok Roztoka. To dobre miejsce na przystanek, ponieważ znajdują się tu ławeczki oraz toalety;
 • Polana Włosienica – aż do lat 70. XX wieku funkcjonował tu parking, obecnie mają tu przystanek fasiągi, znajduje się też pawilon gastronomiczny;
 • Schronisko nad Morskim Okiem – jedno z najsłynniejszych i najbardziej obleganych miejsc w Tatrach. Roztacza się stąd widok na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty oraz Mnicha. Znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych i rozpoczyna prawdziwa górska przygoda!

Czerwony szlak znad Morskiego Oka do Czarnego Stawu pod Rysami

Schronisko nad Morskim Okiem to dobre miejsce na odpoczynek i zjedzenie obowiązkowej szarlotki. Trzeba się bowiem przygotować do dalszego etapu wędrówki, zajmujący około godziny. Celem jest Czarny Staw pod Rysami, który znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku.

Czarny Staw pod Rysami to jedno z najbardziej malowniczych jezior tatrzańskich, położone na wysokości 1583 m n.p.m. Otoczony stromymi ścianami gór, w tym majestatycznym masywem Rysów, staw wyróżnia się głęboką, niemal czarną barwą wód, od której wziął swoją nazwę. Jego głębokość dochodzi do 76 metrów! Woda w stawie jest zimna i krystalicznie czysta. Charakterystyczny punkt stanowi żelazny krzyż z 1863 roku. Otaczające jezioro skalne ściany są dostępne dla wspinaczy.

Zielony szlak znad Czarnego Stawu na Bańdzioch

Od czarnego Stawu pod Rysami wśród kosodrzewiny szlak wiedzie kamiennymi schodkami. Biegną one do rumowiska przy ścianie Kazalnicy, następnie zielony szlak prowadzi do Bańdziocha. Jest on nazywany również Kotłem Mięguszowieckim. Czas przejścia to około pół godziny.

Zielony szlak od Kotła Mięguszowieckiego na Kazalnicę

Od Bańdziocha do Kazalnicy Mięguszowieckiej dzieli nas godzina marszu. Teraz zaczyna się trudniejszy etap, oznaczający konieczność skorzystania ze sztucznych ułatwień, takich jak klamry. Warto jednak podjąć się tego, bo pokonanie trasy otwiera drogę na Przełęcz pod Chłopkiem.

Zobacz też:  Przełęcz Knurowska – brama do serca Gorców

Kazalnica to imponująca skała w Tatrach – jej nazwa wywodzi się z kształtu, przypominającego kazalnicę w kościele, co czyni ją jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w tatrzańskim krajobrazie. Znajduje się na wysokości ponad 2150 m n.p.m. i stanowi wyzwanie dla wielu wspinaczy. Jej strome, niemal pionowe ściany są prawdziwym rajem dla taterników, ale jednocześnie stanowią wyzwanie, które wymaga doświadczenia i umiejętności. Wspinaczka na Kazalnicę jest uważana za jedno z najbardziej prestiżowych osiągnięć w Tatrach. Oczywiście znakowany szlak dla turystów omija drogi taternickie, ale nie ujmuje mu to trudności.

Szlak z Kazalnicy na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem

Do Przełęczy pod Chłopkiem została już nieco godzina marszu. Szlak prowadzi przez grań, a jednym z wyzwań jest przejście tzw. Galeryjką. To wąska ścieżka, biegnąca wśród urwisk i przepaści – trzeba zachować tu dużą ostrożność. Cel jest jednak warty podjętych trudów. Z przełęczy rozciąga się piękny widok na Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami oraz Wielki Hińczowy Staw, położony po słowackiej stronie. Widać stąd doskonale również okoliczne wzniesienia, a także można dostrzec szlak prowadzący na Koprowy Wierch i Szpiglasową Przełęcz.

Wędrówka znad Morskiego Oka może zająć niecałe trzy godziny, ale trzeba dodać do tego czas, jaki potrzebny jest, by dojść z Palenicy Białczańskiej do schroniska. Są to kolejne dwie godziny! Razem z zejściem na wycieczkę trzeba poświęcić cały dzień!

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem – co dalej?

Co zrobić po zdobyciu Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem? Nie trzeba od razu schodzić w doliny – można nacieszyć oczy widokami. 

Atrakcje w okolicy Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem

Poza samą przełęczą, w okolicy warto odwiedzić Mięguszowieckie Szczyty. Mięguszowiecki Szczyt Czarny, Mięguszowiecki Szczyt Pośredni i Mięguszowiecki Szczyt Wielki oferują niesamowite widoki na całe Tatry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Wspomniana wcześniej Kazalnica Mięguszowiecka to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Tatrach. Wysoka ściana jest marzeniem każdego wspinacza, oferując wiele tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

Jak wrócić w doliny – czy jest alternatywna trasa?

Turyści nie mają alternatywnej trasy powrotu – zejście odbywa się tą samą trasą i zajmuje około cztery godziny. Nie należy samodzielnie wybierać przejścia przez stronę słowacką. To nielegalne, a przede wszystkim niebezpieczne. Tamtejsze trasy dostępne są jedynie dla wykwalifikowanych taterników oraz turystów z przewodnikami, wyposażonych w sprzęt wspinaczkowy. Przypominamy, że nawet „standardowy” szlak jest trudny i eksponowany, zatem najlepiej trzymać się przygotowanych oznaczeń.

Wskazówki dla turystów i wspinaczy

Planujesz wyjście w góry? Nawet doświadczeni turyści nie powinni poddawać się rutynie! W przypadku Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem nie brakuje miejsc na szlaku, które mogą okazać się zdradliwe. Osuwające się kamienie, zmienna pogoda – to wszystko wpływa na bezpieczeństwo wędrówki. O czym więc trzeba pamiętać przed wyjściem w góry?

Zobacz też:  Przełęcz srebrna – wejście, opis drogi i informacje

Przygotowanie do wędrówki

Zanim wyruszysz na Przełęcz pod Chłopkiem, starannie zaplanuj swoją trasę. Dobre przygotowanie to klucz do udanej i bezpiecznej wędrówki. Zainwestuj w odpowiedni sprzęt, taki jak wygodne obuwie górskie z grubą podeszwą, które dobrze trzyma się skalistego podłoża. Na niektórych odcinkach szlaku napotkasz klamry i łańcuchy, które pomagają w pokonywaniu stromych i eksponowanych miejsc. Chociaż szlak jest dobrze znakowany, nie polegaj wyłącznie na znakach. Zawsze miej ze sobą dobrą mapę Tatr oraz GPS, które mogą okazać się nieocenione w przypadku zagubienia.

Aby zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy, odwiedź sklep Decathlon! Kupisz tam między innymi:

 • kijki trekkingowe;
 • obuwie turystyczne i trekkingowe;
 • odzież turystyczną i trekkingową;
 • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
 • apteczki turystyczne.
Przełęcz pod Chłopkiem
Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Bezpieczeństwo w górach

Tatry, choć piękne, są również nieprzewidywalne. Przełęcz pod Chłopkiem, mimo swojego uroku, posiada fragmenty, które mogą stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych turystów. Dlatego kluczowe jest zachowanie ostrożności. Jeśli widzisz nadciągającą burzę, mgłę czy inne niepokojące zjawiska pogodowe, nie ryzykuj i zawróć. Pamiętaj, że w górach pogoda potrafi zmieniać się w mgnieniu oka, a niespodziewane opady czy gwałtowne wichury mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych wędrowców. Dlatego zawsze przed wyjściem zawsze sprawdzaj prognozy. Pozwoli ci to zmodyfikować trasę, a nawet zmienić plany!

Zawsze informuj kogoś o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Zastanów się też nad ubezpieczeniem na wypadek niespodziewanych sytuacji. W górach obowiązują pewne zasady, które mają na celu ochronę twojego życia. Pamiętaj o nich i postępuj według nich, a twoja przygoda będzie zarówno ekscytująca, jak i bezpieczna.

Noclegi w okolicy Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem

Wielogodzinna wędrówka jest wyczerpująca, dlatego warto znaleźć miejsce, w którym można odpocząć. Warto zastatnowić się nad noclegiem w schronisku nad Morskim Okiem lub w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dla tych, którzy preferują bardziej komfortowe warunki, Zakopane, jako główne miasto Tatr Polskich, proponuje różnorodne opcje noclegowe, od hoteli po prywatne kwatery. Jeśli nie Zakopane, to blisko Palenicy Białczańskiej znajdują się takie miejscowości jak Małe Ciche czy Murzasichle. Tam również można znaleźć wiele kwater agroturystycznych czy innych form zakwaterowania.

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem to niewątpliwie jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach. Dzięki różnorodności szlaków i atrakcji w okolicy, każdy turysta, niezależnie od doświadczenia, znajdzie coś dla siebie. Warto poświęcić czas, aby odkryć to wyjątkowe miejsce i cieszyć się niezapomnianymi widokami.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts